Výstava fotografií v průhonickém Alzheimercentru
Banner

Výstava fotografií v průhonickém Alzheimercentru

bert perexVýstava fotografií – klientek a klientů z Alzheimercentra Průhonice byla zahájena, a to přímo v tomto sociálním zařízení, kde pečují o nemocné s nevyléčitelnou Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí.

 

 

Autorem zajímavých a netradičních portrétů je dlouholetý zaměstnanec Robert Hoznour - Bert. V Alzheimercentru Průhonice pracuje již od jeho založení, tedy více než jedenáct let. Fotografování patří k jeho velký koníčkům.


Ředitelka Alzheimercentra Průhonice Marta Hrdonková dodává „Bert poskytl nestandardní pohled na naše klienty. Zatímco pravidelně klienty fotíme v rámci aktivizací, při kulturních či jiných akcích se záměrem rodinám a blízkým klientů zprostředkovat ukázku toho, jak aktivně jejich rodiče či příbuzní tráví u nás čas, Bert nám prostřednictvím fotografií dovolil nahlédnout do duše člověka, dokázal zachytit životní příběh každého z nich. Patří mu velké díky“.

bert2


„Na počátku jsem měl záměr zaznamenat život v našem zařízení z trochu jiného pohledu. Jeden ze zkušebních souborů několika fotografií, vznikající v improvizovaném ateliéru s pracovním názvem „Modelky“, se mnohým líbil. Tak jsem v něm chtěl pokračovat,“ vysvětluje svůj umělecký záměr amatérský fotograf.


Práce s klienty - modely byla velice rozdílná. „S některými byla hra na umění překvapivě snadná. Naopak, kde se očekával jednoduchý průběh, byla tvorba náročná a namáhavá. Bez odborné pomoci kolegyň Elišky, Jany a Sáry by k takovému výsledku nikdy nedošlo a fotografie by jednoduše nevznikly,“ vzpomíná na fotografické práce v Alzheimercentru Bert. 

bert1

Při prvním oslovení došlo často ze strany nemocných Alzheimerovou nemocí v Alzheimercentru Průhonice na zdráhavé reakce. Klienti se fotografa ptali: „Co s mou starou tváří?“


„Výsledek ale snad tyto obavy vyvrátil. Naši klienti se na focení těšili a čekali se zájmem na jeho výsledek. Snad se je podařilo alespoň na pár okamžiků vytrhnout z běžných všedních dnů a udělat jim trochu radost. Zvláště pak v době pandemie, kdy omezování kvůli dodržování hygienických předpisů, nepřálo jiným aktivitám", komentuje práci na přípravě výstavy v Alzheimercentru Průhonice autor výstavy Bert.

Máte zájem se na výstavu podívat? Kontaktujte nás na telefonu 774 774 065 nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Zpěvák Michal Prokop: Nejlepší důkaz přízně je, když si lidé zpívají s námi

michal prokop 200Michal Prokop pořád s ohromnou energií hraje a zpívá. Ať už s Framusem Five v současném složení: Luboš Andršt – kytara, Jan Hrubý – housle, Jan Kolář ...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Gypsy Jazz Festival

200sV bratislavskom klube Loft sa 28. novembra konal už po tretí raz Gypsy Jazz Festival. Na jeho prípravách sa podieľal nielen samotný organizátor Milo Suchomel, ale finančne mu pomohlo ministerstvo kultúry, americká a nemecká ambasáda a hudobné centrum.

...

Literatura

Dvacátým stoletím Na vlastní kůži

na vlastni kuzi academiaKniha Na vlastní kůži líčí osudy Hedy Margoliové - Kovályové, která „na vlastní kůži“ zažila nacismus i komunismus, tedy oba totalitní režimy, které se tak nechvalně podepsaly ...

Divadlo

Marie Stuartovna v Brně

Stuartovna perexSlavný titul Fridricha Schillera se po Černínově režii v Městském divadle v Brně z roku 2006 objevuje v novém nastudování v repertoáru Mahenova divadle NDB v režii Martina Čičváka. Není se co divit. Je to titul, který zaručuje divácký ...

Film

Sedm statečných se vrací

sedm statecnych200Při honbě za divácky atraktivními náměty filmaři hledají „zlatou rybku“ také v úspěšných, dokonce ikonických dílech minulých desetiletí – takže jen letos se nové verze dočkali Ben Hur i Vinnetou, nyní následováni SEDMI STATEČNÝMI. Rež...