Patrik Madle: „Marketing je o kreativitě, stejně jako tvůrčí psaní. V obou případech je potřeba být kreativní a práce vám nesmí zevšednět.“

Patrik Madle: „Marketing je o kreativitě, stejně jako tvůrčí psaní. V obou případech je potřeba být kreativní a práce vám nesmí zevšednět.“

Tisk

Patrik Madle 200Patrik Madle svou dosavadní studijní i profesní cestu zasvětil marketingu a oblasti komunikace. Z literární tvorby se již od dětství věnuje psaní krátkých i delších šuplíkových povídek. Se svou poezií získal třetí místo v literární soutěži Příbram Hanuše Jelínka. Je nadšený z psaní kratších i delších scénářů. Jeden právě bojuje v soutěži Filmové nadace. Ve své tvorbě rád experimentuje s různými žánry. Rád píše mysteriózní povídky. Nyní vydal knihu Seznam zapomenutých dětí, o které se více dozvíte právě v tomto rozhovoru.

Ve vaší knize v zapadlé obci naleznou dělníci při opravách kostela zrezivělou skříňku se seznamem zapomenutých dětí. Kde jste se inspiroval k sepsání takového příběhu? A jak vás napadla taková zápletka?

Mám rád mysteriózní až hororové příběhy. Hodně inspirace nacházím třeba ve starých filmech a na starých fotografiích, mají svou nezaměnitelnou atmosféru a klidně i ten nejmenší detail ve filmu či na fotografii může být tím inspirujícím spouštěčem. Tento příběh vyšel z mé představivosti, rád přemýšlím o starých věcech a jejich životních příbězích. Hledal jsem spojení historie se současností. Vykreslil jsem si horskou vesničku se starým kostelem, který se právě opravuje a v jeho zdech je skryté tajemství. Tím objevem se příběh rozjíždí a přináší řadu otázek, na které musí hlavní hrdinové najít velice rychle odpovědi.

Měl jste ji dlouho v hlavě, nebo jste nechával tento nápad a námět zrát?

Občas mívám takové záblesky, že mi stačí slyšet hudbu nebo vidět něco na ulici a hned si představím, jak by mohl děj pokračovat. Podobné to bylo i se Seznamem zapomenutých dětí. V představách se mi začalo něco rýsovat, věnoval jsme tomu pozornost a příběh postupně vytvořil. Navíc si všechny myšlenky zapisuji a pak je z čeho vybírat.

Příběh se odehrává v malé horské vesnici. Kde se taková vesnice nebo její předloha nachází?

Chtěl jsem vytvořit neutrální místo, aby si ho každý čtenář mohl co nejlépe přizpůsobit a dobarvit podle svých představ. Proto jsem používal vymyšlené názvy měst a obcí. Zdůraznil jsem jen pochmurnost a tajemnou atmosféru míst.

Musel jste kvůli psaní provádět i nějaké rešerše? Něco si ověřovat a podobně?

Hodně v knize popisuji období první světové války. Studoval jsem dějiny umění, takže po stránce architektonické či odívání jsem představu měl. Musel jsem však ověřit některá historická data a také se podívat na obrázky historických lokomotiv, o kterých je v knize také řeč.

Přečtěte si recenzi knihy: Když se ve vesnici začnou dít divné věci…

Byl jste při psaní ovlivněn i nějakým vyprávěním například někoho z vaší rodiny?

Konkrétní historku, která by měla podobnost s příběhem jsem neslyšel, ale přijímám mnoho různých příběhu, vyprávění a legend, nejen z rodiny. Někdy stačí jízda vlakem nebo autobusem a hned je námět na světě. Tohle všechno mi pomáhá formovat vznikající příběh. Občas si taky říkám, že moje představivost nemá žádné limity. 

seznam zapomenutych deti

Jak se vám psalo? A jak moc vám při psaní pomohla vaše kariéra v marketingu?

Kniha se mi psala velice dobře. Před psaním jsem si ujasnil hlavní kostru příběhu, hlavní postavy, lokalitu, klíčové momenty. Poté jsem kostru více a více obaloval obsahem, jednotlivými momenty, charakteristikou postav až byl příběh dokončený.

Marketing je o kreativitě, stejně jako tvůrčí psaní. Vnímám to jako takový vyvážený most mezi oběma oblastmi. V obou případech je potřeba být kreativní a práce vám nesmí zevšednět. V práci píšu odbornější texty, přemýšlím, jak komunikovat produkty a služby, ale při psaní knihy je to hodně podobné, jen jiné prostředí, jiný děj a třeba i jiná cílová skupina a samozřejmě nejste ničím limitováni. Je na vás, o čem a pro koho budete psát.

Proč jste se rozhodl pro vydání zrovna v Pointě? Byl jste spokojený se spoluprací?

V Pointě se mi líbil skoro až samoobslužný model výroby a vzniku knihy. Sám jsem v minulosti pracoval v nakladatelství a vím, že když člověk začíná a nemá ještě jméno, tak není lehké něco vydat. Ve spolupráci s Pointou je výhoda, že můžeme svou práci dát přečíst beta čtenářům, kteří vám dají zpětnou vazbu a hned máte představu o tom, zdali by se knize mohlo mezi čtenáři dařit. Další lekci vám dá redaktor, kterého si pro spolupráci vyberete. Ten už jde více do detailů a jeho rady a doporučení jsou v mnoha případech k nezaplacení.

Chystáte další knihy? Třeba i většího rozsahu? A co sbírka poezie, nebo nějaký filmový scénář? Jaké máte plány?

Scénářem to všechno začalo. Psal sem ho pro jednu soutěž, ale nakonec jsem se rozhodl více zaměřit na psaní knih. Knihy vnímám jako základ všeho, ze kterých pak mohou vzniknout jakékoliv další formáty, třeba i scénář. Aktuálně finišuji s rukopisem o chlapci z jednoho malého francouzského městečka šedesátých let, který se marně snaží najít jednu důležitou osobu. Je to takový poetický příběh, ale s vražednou zápletkou. Rád bych knihu ještě letos vydal.

Patrik Madle

Jak byste v závěru nalákal k přečtení Seznamu zapomenutých dětí?

Věřím, že si kniha sama najde cestu ke svým čtenářům. A pokud mohu knize k té cestě ke čtenáři pomoci, tak by se měla zastavit u domu, bytu nebo chalupy toho, kdo rád řeší neřešitelné případy spojené s neobjasněnou historií, která měla být už hodně dlouho zahrabána pod velkou vrstvou zeminy. Kniha se čte jedním dechem, když se čtenář zdrží ve vaně, na balkoně v proutěném křesle nebo pod peřinou v posteli, tak velmi rychle zjistí tajemství, o kterých jsem nikomu nikdy neřekl a vepsal je přímo do stránek této knihy.

Děkuji za rozhovor!


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Vlastimilem Vondruškou u příležitosti završení čtyřdílné Přemyslovské epopeje.

200rozJiž ve středu 25. září vyjde závěrečný čtvrtý díl Přemyslovské epopeje s podtitulem Král básník Václav II. a my všem příznivcům historické literatury a fanouškům přinášíme rozhovor s Vlastimilem Vondruškou!

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ozvěny ze Světa knihy/ 65. pole

Pole perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a navíc se potkali s kolegy různých nak...


Literatura

HumbookFest odstartoval předprodej a zveřejnil kompletní program

Humbook maláPrávě dnes odstartoval předprodej vstupenek na literární festival pro mladé s názvem HumbookFest. Pořadatelem již čtvrtého ročníku je opět společnost Albatros Media a její přidružená nakladatelství. I tentokrát se můžete těšit na bohatý progr...

Divadlo

Trójanky: původní českou hru o ženách zasažených válkou nastudovaly u Švandů ukrajinské divadelnice

trojanky 200Inscenaci Trójanky inspirovanou antickými motivy i skutečnými osudy současných žen uvede 27. května v premiéře Studio pražského Švandova divadla. Novou českou hru Davida Košťáka vyprávějící o třech hrdinkách z města Trója, které kvůli válce ztrati...

Film

V Karlových Varech zvítězil Křižáček
krizacek perVáclav Kadrnka na sebe upozornil již svým minimalisticky, staticky, s pozorovatelskou netečností pojednaným dramatem 80 dopisů. V historickém snímku KŘIŽÁČEK, který navzdory očekáváním zvítězil na karlovarském filmovém festivalu 2017, tento...