Z malého brouka v hlavě velké divadlo

Z malého brouka v hlavě velké divadlo

Tisk

brouk v hlave 200Městské divadlo Zlín se derniérou rozloučilo s hrou Brouk v hlavě, ve které v dvojroli exceluje Pavel Vacek, a nejen on.

 

 


Brouk v hlavě je nejhranější fraška od Georgese Feydana. Námět této komedie je zdánlivě jednoduchý a odehrává se ve Francii. Hlavním tématem je nevěra, která je sice jen domnělá, ale roztáčí koloběh událostí. Hlavním stěžněm jsou postavy pana Champsboise a Boutona, které jsou si vzhledově velmi podobné, ale povahově i postavením úplně jiné. Hra je napsána pro více než dvacet postav a kromě těch „výplňových“, jako jsou například zaměstnankyně vykřičeného hotelu, disponují všechny osobitým humorem.

Jak jsem psala již v úvodu, nejvíce oslavných slov si zaslouží mladý herec Pavel Vacek, který si užil dvojroli Viktora Emanuela Champsboisy a sluhy Boutona. V roli vznešeného pana Champsboise v obleku s motýlkem mu to moc slušelo a působil opravdu jako člověk z vyšší společnosti. A role sluhy? Roli tohoto „tydýta“ Boutona zvládl na jedničku s hvězdičkou. „Jsem Bouton! Bouton!“, plus charakteristické zachrčení a sál se za břicha popadal. Několikrát byla obdivuhodná i rychlost, s jakou se na pódiu dokázal Champsboisy a Bouton vystřídat.

brouk v hlave0

Další úžasnou rolí v podání Radovana Krále byl bratranec pana Viktora - Kamil Champsboisy s jazykovou vadou, jež mu bránila vyslovovat souhlásky. Z toho důvodu se všem rozzářily tváře, ještě než stihl vůbec promluvit. Jeho povzdechnutí či nadávka „iio“ (idiot) musela divákům zůstat v hlavě i po představení, stejně jako brouk.

brouk v hlave5

Co se týče ženských rolí, Marcela Champsboisy byla ta, která odstartovala celý koloběh událostí, protože si myslela, že ji Viktor podvádí. Zahrála si ji Michaela Doleželová, herečka velmi rázná a také přesvědčivá. Když zařve, nejeden divák v sále poskočí. Při jejích dramatických monolozích se místy tajil dech a těžko si na tom místě představit někoho jiného, než právě Míšu.

 Celkově mi herecké obsazení přišlo jako přehlídka toho nejlepšího, co zlínské divadlo má. Mladší herci doplňovali zlínské stálice a dohromady to perfektně fungovalo. Chvílemi se zdálo, že jsou role napsány všem přímo na tělo.

brouk v hlave1

Skvělá byla i scéna – pořádně se využil velký prostor, který pódium nabízí. Za cenu dvou přestávek jsme se ocitli v domě pana Champsboisyho se spoustou dveří, schody a pokoji a také v hotelu U Laskavé kočičky s otočnou postelí i druhým patrem pokojů. Vše ladilo a bylo plně funkční – dokonce se dalo vší silou prásknout dveřmi a kulisy to vydržely. Scénu doplňovaly i honosné kostýmy, především dámské šaty či působivé oblečení slečen z hotelu.

Představení Brouk v hlavě působilo jako vzpruha do dnešních deštivých dnů. Humor této hry byl přirozený, slovní i situační, založený na omylech i jednotlivých osobnostech. Některé hlášky opravdu stály za to a dokázaly rozesmát celý sál. I po představení si stačí jen vzpomenout na Boutona nebo jeho bratrance Kamila a hned je člověku veseleji.

V plném divadle se nejen na konci všichni usmívali a věnovali hercům zasloužený pěkně dlouhý potlesk ve stoje.

brouk v hlave2

Název představení: Brouk v hlavě
Žánr: lechtivá komedie
Uvádí: Městské divadlo Zlín
Režie a úprava: Petr Veselý za použití překladů Marie Veselé-Dugrangee (v úpravě Gustava Skály) a Mileny a Josefa Tomáškových
Hrají: Pavel Vacek, Michaela Doleželová, Radovan Král, Josef Koller, Zdeněk Julina, Hana Briešťanská, Radoslav Šopík, Rostislav Marek, Roman Blumaier a další
Premiéra: 3. 12. 2011
Derniéra: 4. 6. 2013
Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: www.divadlo.zlin.cz/


 

Přihlášení



Řeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Hrubý Rohozec

hruby rozhozec 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Ne...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

V NODu praská program ve švech!

nodPo letní kompozici programu No Dimension Summer se režim v experimentálních prostorech NOD vrací do normálu.  Lépe řečeno se do programu vrátí osvědčené divadelní kousky, odehraje se několik premiérových večerů a to jak divade...


Literatura

Moodroký chlapec si vás získá

moodroky chlapec200Nakladatelství Ikar před pár dny vydalo další knihu populární spisovatelky Danielle Steel s názvem Modrooký chlapec. Na první pohled mě zaujala půvabná a decentní obálka se zimní tématikou, kde můžeme na pozadí parku se zasněžen...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare, brilantní komedie v Městském divadle Brno

Zamilovaný Shakespeare perexMám dojem, že nesu dříví do lesa, nebo sovy do Athén. O této inscenaci bylo toho asi napsáno dost. Vždyť premiéra byla v listopadu roku 2016 (!). To ještě nikdo netušil, že lidstvo napadne pandemie čínské ch...

Film

Jak naše pradědečky a prababičky vábily pohyblivé obrázky

kinematografie 200Sotva bychom dnes nalezli pamětníka, jenž by na základě vlastní zkušenosti dosvědčil, jak vyhlíželo promítání filmů před první světovou válkou, jaký vztah se k nim tehdy prosazoval a z čeho všeho byly pohyblivé obrázky, samozřejmě č...