Černí šmoulové
Kultura21.cz

Černí šmoulové

smoulove perexČerní šmoulové, tak zní titul proslulého dobrodružství malých modrých skřítků, s jejichž příběhy se setkáváme již od roku 1957. Svým zjevem, dobrosrdečností a především svým šmoulováním si získali srdce mnoha generací. Moje máma znala šmouly, já také a dnes s obdivem k modrým skřítkům vzhlížejí i mé děti.

 

Šmoulové, to je prostě klasika. Není proto s podivem, že vycházejí jako komiks. Na 62 stranách formátu A4 prožíváme příběhy modrých hrdinů, kteří s vervou sobě vlastní odolávají osudu a zlobě druhých, v neposlední řadě zlému čaroději Gargamelovi a jeho kocouru Azraelovi.

Kam se podíváte všude samí šmoulové, na přebalu knihy, zvenku, zevnitř a samozřejmě ve 3 napínavých dobrodružstvích komiksové knihy. Takže šmoulujte vzrůru za mnou!

V prvním příběhu prožíváme útrapy malých skřítků při epidemií šířící se bleskovou rychlostí od šmouly ke šmoulovi. Způsobuje to svým kousnutím moucha BZ-bz. Po něm každý šmoula zčerná, zdivočí a se zlověstným "grra" hopsá pokousat někoho dalšího. Taťka šmoula sice lék najde, ale stihne jej podat všem šmoulům před proměnou, když už těch modrých moc nezbývá? A co teprve když on sám zčerná? Vypadá to na konec šmoulů tak, jak je známe. Ale náhoda či štěstěna tomu chtěla, že šmoulové přežili a dokonce se do jednoho uzdravvili.

V druhém příběhu Létající šmoula blíže poznáváme Snílka a jeho sen o létání. Čím víc se snaží, tím víc padá, ale nevzdává se a i po mnoha neúspěšných pokusech : s křídly ze slepičího peří, z deštníku, létání na drakovi, očarovaném koštěti, pružinách z křesla a mnoha dalších snahách vzlétnout, se tento zarputilý šmoula nevzdává svých snů. Jde si za dalším se stejným elánem i přes drobné nehody a popuzený dav spolušmoulů.

Lovec šmoulů je třetím příběhem této knihy, kde se seznámíme s největším nepřítelem a zarytým šmoulolovcem, černým čarodějem Gargamelem, který o sobě tvrdí, že je největším čarodějem všech dob. Opak je pravdou a tak je nasnadě, že se skoro každé jeho kouzlo obrátí proti němu. V tomto dobrodružství se poprvé setkají Gargamel a šmoulové. Čaroděj vyčte v návodu na výrobu Kamene mudrců, který proměňuje běžné kovy ve zlato, že potřebuje malého šmoulu. Zjistí, že jde o malá, modrá stvoření a pomocí lsti si jednoho chytí. Šmoularádi jej ale ve štychu nenechají a kamaráda vysvobodí. Ke všemu promíchají čaroději lektvary. Ten se jednoho napije a místo obra je rázem na světě pidi Gargamelíček. Ten bude mít co dělat, aby si jej Azrael nespletl s myší.

Pokud vám je cokoliv nejasné, knížku si přečtěte. Nejenom že budete neskutečně napjatí, ale především se budete skvěle bavit. Tento komiks by určitě měl být součástí čtení pro děti a dětem. Vřele doporučuji.

Šmoulové – Černí šmoulové a dva další příběhy

smoulove

Autor: Peyo
Žánr: literatura
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2013
Počet stran: 62
Hodnocení: 80%

www.albatrosmedia.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      
  • Rozhovory na e-tapírovi
    Na našem webu www.e-tapir.cz budeme celý letošní rok publikovat rozhovory s našimi kreslíři. Nyní si můžete přečíst rozhovory s Romanem...

Videorecenze knih

Rozhovor

Thomas V: „Díky trance music jsem poznal lidi, na které nechci nikdy v životě zapomenout“

thomas 20015. srpna budou účastníci Summerparty svědky hned několika premiér. Na parníku Tyrš se totiž v ten večer představí  tři DJs, z nichž dva budou před větším publikem hrát vůbec poprvé. Nejzkušenější z nich, ostravský BluEye, už letos Tyrše svým vystou...

Hledat

Anketa

Jak se vám líbil film Po čem muži touží 2?
 

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

V pátek se v Praze uskuteční finále beach volejbalového turnaje za lepší svět. Přijďte podpořit svého favorita

volejbal 200V prostorách pražského sportovního areálu Císařská louka se v pátek 4. září 2020 uskuteční unikátní turnaj v plážovém volejbale na podporu globálních cílů od OSN. O titul vítěze historicky prvního SDGs Beach Volleyball Cupu, pořádaného Asociací ...

Z archivu...


Literatura

Komiks, který nezklame? Ghost Rider: Cesta slz

ghost rider cesta slzTak takhle nějak to má vypadat. Vezmete si do ruky komiks a očekáváte skvělý příběh, který doplňuje mnoho akce, nádherná kresba a i nějaké to morální ponaučení. Ghost Rider: Cesta slz vás zaručeně nezklame. Jedná ...

Divadlo

Katovský příběh přivezlo na zlínské Setkání Stretnutie Bábkové divadlo Žilina

kata dcera kata 200Zlínský divadelní festival Setkání Stretnutie se letos konal již poosmnácté. V dobách svých začátků byl zaměřen především na tvorbu zemí Visegrádu, postupem času vykrystalizoval do přehlídky české a slovenské diva...

Film

Z balkónu

sfz 200Severská filmová zima přináší do kin v různých koutech Česka rozličné typy filmů. Tentokrát nabízí i netradiční snímek, které z části působí jako dokument jednoho zahloubaného Nora. Drama Z balkónu přináší sondu do myšlenek muže po čtyřicítce, který bloum...