Černí šmoulové

Černí šmoulové

smoulove perexČerní šmoulové, tak zní titul proslulého dobrodružství malých modrých skřítků, s jejichž příběhy se setkáváme již od roku 1957. Svým zjevem, dobrosrdečností a především svým šmoulováním si získali srdce mnoha generací. Moje máma znala šmouly, já také a dnes s obdivem k modrým skřítkům vzhlížejí i mé děti.

 

Šmoulové, to je prostě klasika. Není proto s podivem, že vycházejí jako komiks. Na 62 stranách formátu A4 prožíváme příběhy modrých hrdinů, kteří s vervou sobě vlastní odolávají osudu a zlobě druhých, v neposlední řadě zlému čaroději Gargamelovi a jeho kocouru Azraelovi.

Kam se podíváte všude samí šmoulové, na přebalu knihy, zvenku, zevnitř a samozřejmě ve 3 napínavých dobrodružstvích komiksové knihy. Takže šmoulujte vzrůru za mnou!

V prvním příběhu prožíváme útrapy malých skřítků při epidemií šířící se bleskovou rychlostí od šmouly ke šmoulovi. Způsobuje to svým kousnutím moucha BZ-bz. Po něm každý šmoula zčerná, zdivočí a se zlověstným "grra" hopsá pokousat někoho dalšího. Taťka šmoula sice lék najde, ale stihne jej podat všem šmoulům před proměnou, když už těch modrých moc nezbývá? A co teprve když on sám zčerná? Vypadá to na konec šmoulů tak, jak je známe. Ale náhoda či štěstěna tomu chtěla, že šmoulové přežili a dokonce se do jednoho uzdravvili.

V druhém příběhu Létající šmoula blíže poznáváme Snílka a jeho sen o létání. Čím víc se snaží, tím víc padá, ale nevzdává se a i po mnoha neúspěšných pokusech : s křídly ze slepičího peří, z deštníku, létání na drakovi, očarovaném koštěti, pružinách z křesla a mnoha dalších snahách vzlétnout, se tento zarputilý šmoula nevzdává svých snů. Jde si za dalším se stejným elánem i přes drobné nehody a popuzený dav spolušmoulů.

Lovec šmoulů je třetím příběhem této knihy, kde se seznámíme s největším nepřítelem a zarytým šmoulolovcem, černým čarodějem Gargamelem, který o sobě tvrdí, že je největším čarodějem všech dob. Opak je pravdou a tak je nasnadě, že se skoro každé jeho kouzlo obrátí proti němu. V tomto dobrodružství se poprvé setkají Gargamel a šmoulové. Čaroděj vyčte v návodu na výrobu Kamene mudrců, který proměňuje běžné kovy ve zlato, že potřebuje malého šmoulu. Zjistí, že jde o malá, modrá stvoření a pomocí lsti si jednoho chytí. Šmoularádi jej ale ve štychu nenechají a kamaráda vysvobodí. Ke všemu promíchají čaroději lektvary. Ten se jednoho napije a místo obra je rázem na světě pidi Gargamelíček. Ten bude mít co dělat, aby si jej Azrael nespletl s myší.

Pokud vám je cokoliv nejasné, knížku si přečtěte. Nejenom že budete neskutečně napjatí, ale především se budete skvěle bavit. Tento komiks by určitě měl být součástí čtení pro děti a dětem. Vřele doporučuji.

Šmoulové – Černí šmoulové a dva další příběhy

smoulove

Autor: Peyo
Žánr: literatura
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2013
Počet stran: 62
Hodnocení: 80%

www.albatrosmedia.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Dokumentarista Petr Horký: Příběh je to nejcennější, co můžete zachytit

horky perexPokud chcete svou prací odvyprávět příběhy i z těch nejtěžších cest, je zapotřebí špičkové vybavení. Své o tom ví dokumentarista Petr Horký, který projel svět křížem krážem. Nejen o tom, co hraje největší roli během pořizování těch nejlepších zábě...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Český a moravský les. Jedinečná publikace o stromech, které nezbytně potřebujeme k našemu životu

les1 (2)

Stromy tvoří les. A les potřebujeme k životu. Utváří naši krajinu, v níž trávíme svůj čas. Jedinečnou publikaci o lese z mnoha úhlů pohledu vydalo nakladatelství Dokořán a mezi autory patří Václav Cílek, Martin Polív...

Z archivu...


Literatura

Jiří Markvart: Pražská buzna. Víte, jak spolehlivě poznáte teplouše? Čte cosmopolitan a občas ho i pije.

buzna perexK Pražské buzně jsem se dostala úplně náhodou, a to nejen proto, že jsem hetero. Stojím si takhle v knihkupectví, vybírám knížku pro otce k narozeninám a mimoděk mi padne zrak na dílo s tímto prazvláštním názvem. Ze zvědavosti jsem ho otevřela ...

Divadlo

Na podzim do divadla: Největší z pierotů

200divDivadla mají za sebou přípravy na další sezonu a díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Ojedinělou kombinaci činohry, šansonu a pantomimy nabídne říjnová premiéra Městského divadla Zlín Největší z pierotů.

...

Film

Váňa: Největší závod je život sám

josef vanaV den 6. září 2012 se v našich kinech koná premiéra nového časosběrného celovečerního filmového dokumentu „Váňa“ o nezdolném sportovci a osobnosti světového formátu, o Josefu Váňovi.  Scénář filmu a režie byly sv...