Černí šmoulové

Černí šmoulové

Tisk

smoulove perexČerní šmoulové, tak zní titul proslulého dobrodružství malých modrých skřítků, s jejichž příběhy se setkáváme již od roku 1957. Svým zjevem, dobrosrdečností a především svým šmoulováním si získali srdce mnoha generací. Moje máma znala šmouly, já také a dnes s obdivem k modrým skřítkům vzhlížejí i mé děti.

 

Šmoulové, to je prostě klasika. Není proto s podivem, že vycházejí jako komiks. Na 62 stranách formátu A4 prožíváme příběhy modrých hrdinů, kteří s vervou sobě vlastní odolávají osudu a zlobě druhých, v neposlední řadě zlému čaroději Gargamelovi a jeho kocouru Azraelovi.

Kam se podíváte všude samí šmoulové, na přebalu knihy, zvenku, zevnitř a samozřejmě ve 3 napínavých dobrodružstvích komiksové knihy. Takže šmoulujte vzrůru za mnou!

V prvním příběhu prožíváme útrapy malých skřítků při epidemií šířící se bleskovou rychlostí od šmouly ke šmoulovi. Způsobuje to svým kousnutím moucha BZ-bz. Po něm každý šmoula zčerná, zdivočí a se zlověstným "grra" hopsá pokousat někoho dalšího. Taťka šmoula sice lék najde, ale stihne jej podat všem šmoulům před proměnou, když už těch modrých moc nezbývá? A co teprve když on sám zčerná? Vypadá to na konec šmoulů tak, jak je známe. Ale náhoda či štěstěna tomu chtěla, že šmoulové přežili a dokonce se do jednoho uzdravvili.

V druhém příběhu Létající šmoula blíže poznáváme Snílka a jeho sen o létání. Čím víc se snaží, tím víc padá, ale nevzdává se a i po mnoha neúspěšných pokusech : s křídly ze slepičího peří, z deštníku, létání na drakovi, očarovaném koštěti, pružinách z křesla a mnoha dalších snahách vzlétnout, se tento zarputilý šmoula nevzdává svých snů. Jde si za dalším se stejným elánem i přes drobné nehody a popuzený dav spolušmoulů.

Lovec šmoulů je třetím příběhem této knihy, kde se seznámíme s největším nepřítelem a zarytým šmoulolovcem, černým čarodějem Gargamelem, který o sobě tvrdí, že je největším čarodějem všech dob. Opak je pravdou a tak je nasnadě, že se skoro každé jeho kouzlo obrátí proti němu. V tomto dobrodružství se poprvé setkají Gargamel a šmoulové. Čaroděj vyčte v návodu na výrobu Kamene mudrců, který proměňuje běžné kovy ve zlato, že potřebuje malého šmoulu. Zjistí, že jde o malá, modrá stvoření a pomocí lsti si jednoho chytí. Šmoularádi jej ale ve štychu nenechají a kamaráda vysvobodí. Ke všemu promíchají čaroději lektvary. Ten se jednoho napije a místo obra je rázem na světě pidi Gargamelíček. Ten bude mít co dělat, aby si jej Azrael nespletl s myší.

Pokud vám je cokoliv nejasné, knížku si přečtěte. Nejenom že budete neskutečně napjatí, ale především se budete skvěle bavit. Tento komiks by určitě měl být součástí čtení pro děti a dětem. Vřele doporučuji.

Šmoulové – Černí šmoulové a dva další příběhy

smoulove

Autor: Peyo
Žánr: literatura
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2013
Počet stran: 62
Hodnocení: 80%

www.albatrosmedia.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

K současné kariéře Dagmar Peckové patří operní i činoherní divadlo, hudební projekty a samozřejmě festival Zlatá Pecka

dagmar peckova200Vždycky tvrdě pracovala, což se projevilo už na začátku její kariéry, kdy proměnila své šance za mnohaletou mezinárodní kariéru. Talent, intelekt, ale také dřina a pokora, to už jaksi patří k pěvkyni Dagmar Peckové léta. A i když má...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Ultimate Spider-Man a spol. 7

ultimate spider man200Sedmička ultimátního pavoučího ochránce bezbranných ukrývá v sobě tři různé oddíly. Sedmý a osmý díl Spideyho s názvem NIKDO UČENÝ…, dále zakončení souboje mezi Magnetem a stoupenci Charlese Xaviera s podtit...

Z archivu...


Literatura

Myslel si, že jeho život už nemůže být horší. Ale pak ho spolknul eskalátor

eskalator perexDamián je obyčejný kluk. Nevyniká krásou, inteligencí, talentem, smyslem pro humor ani roztomilostí. To by možná ani nevadilo, kdyby nebyl jediným průměrným a nezajímavým dítětem ve skupince sedmi sourozenců.

Divadlo

Co se škádlívá, to se rádo mívá
ImageV neděli 12.února 2012 uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku Jak si spolu hráli. Na jedné louce se ocitli dva – Zajda a Felix. Ona veselá, hravá, trošičku potrhlá, ale v hloubi duše hodná bytůstka. On, na ...

Film

Gladiátor je taky sportovec

200filmFilm Gladiátor (2000) byl ve své době jedním z nejlepších filmů vůbec. Více než dvouhodinové drama, které kombinuje zručné švihání mečem a citové vydírání, je výsledkem nejenom značné filmové evoluce, ale taky té společenské. Russell Crowe v něm totiž...