Had nie je tvor ako mačka alebo pes

Had nie je tvor ako mačka alebo pes

Tisk

oravec hadi 200Andrej Oravec zo Starej Turej si bez svojich domácich miláčikov nevie predstaviť život. Je ním had, ktorý mu prirástol k srdcu a nevymenil by ho za žiadne iné domáce zvieratko. Nie každý z nás by s ním, ale súhlasil. Často sa takýchto plazov bojíme a predpokladáme, že majú slizkú kožu. Nie je to, ale tak. Na ich kožu naše telo reaguje inak. Ich koža je zvláštna a naše telo ju pociťuje ako chladnú a neprirodzenú.


Ako dlho chováte hadov?

Starám sa o ne zhruba 10 rokov. Pri otvorení kvetinárstva na Starej Turej som si ako atrakciu požičal väčšieho hada. Mal asi dva metre. Zapáčil sa mi a už som ho nechcel vrátiť.

Koľkých hadov máte teraz?

Toto sú druhý a tretí. Prvý zomrel vo svojich 16 rokoch na starobu. Mal som ho asi 9 rokov. Súčasní majú päť rokov.

Odkiaľ pochádzajú?

Pôvodom pochádzajú zo Slovenska. Tu sa narodili, ale žijú v trópoch, Južnej Amerike, na Južných Karibských ostrovoch, v Mexiku.

oravec hadi-2

O aký druh ide?

Je to veľhad kráľovský, škrtič. Majú veľmi pekné sfarbenie až do oranžová. Živia sa živou potravou ako myši, morské prasiatka, škrečkovia.

Je o nich náročná starostlivosť?

Nie je. Jedia raz za mesiac, aspoň ten veľký had. Títo mladší budú jesť dvakrát za mesiac, aby rýchlejšie dorástli a stali sa menej napadnuteľní.

Do akej dĺžky rastú?

V zajatí do štyroch metrov vo voľnej prírode rastú do šiestich. Potom už bežne zjedia antilopu.

oravec hadi 4-

Neobávate sa, že by vás mohli ohroziť?

Keď mi prvý had zomrel po 16. rokoch na starobu, tak si myslím, že nie. V Nebraske v Amerike bol ale prípad, že 34- ročného majiteľa uškrtil vlastný had len preto, že ho ukazoval vlastnému priateľovi. Neviem pochopiť, čo sa stalo. Keď som mal veľkého hada, ťažkého 20 kg, vždy som mal nachystané ruky, že to roztiahnem, keby zaútočil. Možno si ho moc pustil k telu a už s tým nedokázal nič robiť. Ťažko povedať.

Môže sa stať, že by had zaútočil na vlastného majiteľa?

Had nie je tvor ako mačka alebo pes. Tomu nemožno veriť. Treba byť vždy pripravený, že zaútočí.

Je možné, že by skočil po ľuďoch?

Mohol by uhryznúť, ale to nie je nebezpečné. Maximálne môže mať baktérie z morského prasaťa, alebo zvieraťa. Raz sa mi stalo, že ma uhryzol do brucha. Tričko nepoškodil, ale zostali mi krvavé fľaky.

oravec hadi-3

Máte v pláne ďalší prírastok?

Keď mám týchto dvoch, tak mi to stačí. Je to samček a samica. Môže sa stať, že budú mať prírastok, ale starostlivosť nie je jednoduchá. Vrhne 10 až 60 mladých.

Aká je o nich starostlivosť?

Treba veľmi špeciálne terárium, teplotu, piesok.... Musel by som to naštudovať v knihách, na internete. Nechcel by som to zažiť, lebo mladých je veľmi veľa.
Teraz majú hady terárium, teplotu, vlhkosť vzduchu. Musia mať stále vodu, kamene, o ktoré sa otierajú. Had by sa po skle nepohol ani centimeter, musí mať hrboľatú podložku, ako je tráva a kamene.

Foto: Andrej Mokrička


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Viki: Bigbít to nikdy nebyl

viki perexS nevšední hudební autorkou a interpretkou Viki jsem se seznámila přímo prozaicky na křtu mé knihy. Odborníci o ní hovoří v superlativech a říkají, že patří k jedněm z největších talentů na naší muzikantské scéně. A j...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jsou chytré technologie spojenci či nepřátelé seniorů?

seniori perexSociální služby Praha 9, z.ú. zvou právnické i fyzické osoby k účasti na výzvě Silver Star Challenge v rámci projektu I-CARE-SMART Evropského fondu pro regionální rozvoj, zaměřené na tvorbu inovativních přístupů při řešení potřeb seniorů v...


Literatura

Stavbařův průvodce Evropou

stavbaruvPruvodce perexExistují stavby, které jsou krásné, technicky dokonalé a mnozí z nás o nich také mnoho vědí. Na druhou stranu ale existují mnohé stavby, které jsou...

Divadlo

Mašíni z Divadla Na Jezerce na Dramoxu: před 70 lety začalo jejich drama

Bratři MašínoviJeden z příběhů studené války, října 1953, si můžete připomenout nejen v kinech, ale i v divadelním představení Mašíni na Dramoxu. Ozbrojená skupina antikomunistů překračuje hranice Československa. Nejsou ale sami, v patách jim jdou pří...

Film

Severský filmový čtvrtek vyprodala islandská komedie

kralovska cesta 200První čtvrtek v srpnu patřil pravidelnému setkání u promítání severského filmu. Skandinávský dům společně s Komorním kinem Evald tentokrát přichystaly pro návštěvníky dramatickou komedii Královská cesta, která nás zavedla do malé k...