Seznamte se s jedlými rostlinami v přírodě

Seznamte se s jedlými rostlinami v přírodě

Tisk

jedle rostliny200V nakladatelství Universum vyšel atlas obsahující 140 druhů Jedlých rostlin v přírodě. Bude se vám určitě hodit jak při výletech, tak i na zahradě.

 

 

 

V úplném úvodu knihy se čtenáři více dozví o sběru a využití planých rostlin a mohou si více přečíst o struktuře knihy. Následují popisy jednotlivých rostlin řazené podle typického stanoviště (les, louka, pole a rokle, voda) a jedna kapitola je věnována plodům stromů a keřů. V rámci kapitol je pak dělení podle období sklizně. Velmi praktická je část zaměřená na jedovaté dvojníky, na které je upozorňováno už v průběhu knihy. V závěru knihy se nachází několik receptů z planých rostlin, přehled jejich využití a také rejstřík nebo informace o první pomoci při otravě rostlinami.

Čtenáři se nemusí bát ani odborných výrazů, protože ty jsou na začátku knihy názorně zakresleny a na konci se zase nachází obrazová pomůcka. V ní jsou jak květenství (od klasu po hlávku), tak například okraje listů, jejich tvar nebo postavení.

U každé rostliny je její český i latinský název, doba jejího sběru, tip do terénu a dále informace o znacích, výskytu a využití. To mě mnohdy překvapilo a přineslo něco nového, třeba to, že mladá tmavá poupata jitrocele chutnají po podušení na másle po žampionech nebo že se listy chrpy luční používaly jako náhražka chmele při vaření piva. Často jsem také nevěděla, že je daná rostlina jedlá (okřehek menší) nebo orobinec širokolistý, nebo jsem ji používala jinak. Zatímco jsem se smrkových výhonků dělala sirup proti kašli nebo voňavou sůl, dají se použít také nasekané do salátů, kde jim dodají jemně citronovou chuť. A věděli jste, že stonky úborů podbělu chutnají podušené na másle podobně jako chřest?

U knih jako je tato velmi oceňuji její menší formát, díky kterému je možné přibalit ji do batohu na výlet a pracovat s ní tak přímo v terénu. V tomto případě je skvělým pomocníkem i pravítko nacházející se na zadním přebalu knihy.

Kdo má rád dary přírody a nebojí se experimentovat nejen se známými bylinkami, ten by si tuto knihu neměl nechat ujít. Já ji rozhodně doporučuji!

Rudi Beiser je německý bylinkář, fyzioterapeut a autor knih o bylinkaření. Rudi Beiser se bylinkami zabývá přes 35 let, a má o jejich účincích a vlastnostech neuvěřitelné znalosti. Svých znalostí využívá jako lektor, který pořádá semináře o fytoterapii, pěstování, zpracování a využití léčivých rostlin. Autor své vědomosti přenáší také do knih, které jsou velmi oblíbené a v dnešní době žádané. Vlastní manufakturu, která se zabývá pěstováním bylinek a jejich následným zpracováním, a kde se rostliny pěstují ekologickým přístupem v Bio kvalitě. Rudi Beiser vydal například knihy: Jedlé rostliny v přírodě, Čaje z bylinek a ovoce, Jedlé bylinky a plody.

jedle rostliny

Jedlé rostliny v přírodě
Autor: Rudi Beisler
Překlad: Hana Janáčková
Žánr: hobby, příroda, atlas
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2024
Počet stran: 176
Hodnocení: 95 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/654873-jedle-rostliny-v-prirode.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Kunze (KOFE-IN): "Dnes v muzice ve velké míře rozhodují peníze a mnohem méně talent a usilovná práce"

jan kunze 200Opavská kapela KOFE-IN není na české hudební scéně žádným nováčkem. Má za sebou už dvě alba. První s názvem Osobní vesmír z roku 2009 obsahoval pilotní singl Sebe mi dej. Druhým počinem kapely...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Burza knihovny v Roudnici nad Labem měla úspěch, druhou šanci dostaly stovky knih

burza perexSnad všechny knihovny v republice bojují s nedostatkem místa. V Roudnici nad Labem to vyřešili po svém. Pracovníci zdejší knihovny už počtvrté uspořádali knižní burzu. Druhou šanci dostat se ze zaprášených skladů zpět ke čtenářům, tak získalo víc...


Literatura

ŽIVOTNÍ NÁSTRAHY ČEKAJÍ I V ANGLII

Jak si vypestovat trpaslika 200Nedávno jsem poprosila v knihovně o nějaké milé a odpočinkové čtení. Mladá knihovnice mi doporučila knížku Hany Parkánové – Whitton „Jak se po anglicku vytratit v Anglii“. Vůbec mi při četb...

Divadlo

Návrat krále: Švandovo divadlo uvede písničkový retro muzikál o božském zpěvákovi putujícím za snem o dokonalém popu

navrat krale200Životní epizoda božského zpěváka, který se ze své socialistické vlasti vydal v 70. letech naplnit své sny do kapitalistické ciziny, inspirovala dramatika a režiséra Jakuba Čermáka k vytvoření nové inscenace napsané přímo pro Švandovo divadlo...

Film

Film Hugo a jeho velký objev připomíná prvního filmového kouzelníka Georgese Mélièse
ImageGEORGES MÉLIÈS (1861-1938) začínal jako pouťový eskamotér, předváděl na jevišti kouzelnické výstupy, promýšlel nejrůznější iluzionistické triky, konstruoval mechanismy automatů, které někdy připomín...