Lípa Esotera - Chodba smyslů inspirovaná románem Jumaroro

Lípa Esotera - Chodba smyslů inspirovaná románem Jumaroro

Tisk

200lipaProdejní výstava Lípa Esotera, která se v minulých letech dvakrát uskutečnila v České Lípě, byla zaměřena na setkávání lidí, zajímajících se o duchovní rozvoj.
Hlavní náplní výstavy byla prezentace drobných prodejců, kteří ve svých stáncích nabízeli přírodní kosmetické a potravinové produkty, rukodělné výrobky, jako například mýdla, šperky, oděvy či hudební nástroje.

 

 

Dále byly na programu nejrůznější semináře, přednášky a tvořivé dílny. Návštěvníci se nejvíce těšili na psycholožku Patricii Anzari a na astrologa Milana Gelnara, kteří je rozhodně nezklamali. Ale plno zájemců se kupilo i u stolku Marcelky Tichánkové, která se věnuje automatické kresbě a její milý úsměv každého hřeje u srdce, dále u expozice Radka Musila, který s velkým nasazením vysvětloval princip hry na koncovky a fujaru a nakonec i na společném bubnování pod vedením Davida Oplatka. Když se rozezněly všechny djembe v sále, vibrovala celá budova.

lipa1

V suterénu bylo v loňském roce připraveno překvapení zastřené tajemstvím. Pořadatelka festivalu Radka Mothejzíková se nechala inspirovat románem Jumaroro spisovatelky Sylvy Lauerové a tak mohli odvážlivci z řad návštevníků absolvovat procházku Chodbou smyslů. A co je zde čekalo?

Před vstupem do chodby byla postavena zástěna, aby zvědavé oči nezahlédly nic dříve, než se průzkumníci důkladně připraví. Nejprve se museli zout a sundat si ponožky. Hned potom jim byly zavázány oči a asistentky je dovedly na startovní pozici sekce hmatu, kde se postavili na měkkou rohož. Odtud již objevitelé vykročili samostatně po stezce odvahy, kde došlapovali na různé druhy povrchů a rukama se dotýkali předmětů, visících od stropu. Po celou dobu je kontrolovali asistenti, aby v případě potřeby včas zasáhli a nikdo nepanikařil, nebo se nezranil. Veřte, že úleků a zvláštních a nečekaných pocitů bylo dost a dost! Mech, oblázky, kousky polystyrénu na bublinkové fólii, lesní hrabanka se šiškami a odshora se houpající kus kůry, provázky s polystyréhovými válečky a bubínek s pírky…

Další fází tohoto dobrodružství byl úsek věnovaný čichu a chuti. U stolku byly připraveny flakony s různými vůněmi a hned vedle stály misky s kousky ovoce a zeleniny. Po hmatu a stále se zavázanýma očima brali účastníci vše do rukou a zkoušeli uhodnout původ vůní a chutí. Zazvonění na malý zvoneček bylo signálem, že dorazili do cíle.

lipa

Asistentky jim sundaly masku z očí a před východem je už čekal jen pohled na barevná světýlka a polodrahokamy, aby zrakové vjemy završily celkový dojem a zážitek.

Reakce byly různé. Ačkoliv připravená trasa nebyla dokonalá a jednalo se jen o čirou improvizaci, mnozí z těch, co ji absolvovali, skutečně zažili něco takového poprvé a byli sami překvapeni silou některých pocitů. Ale všichni se hodli natom, že to stálo za to.

Pokud vás zaujala tato zkouška smyslů, můžete si podobnou variaci připravit sami. Více inspirace však najdete v samotném románu Jumaroro, o který si můžete buď zasoutěžit na stránkách Kultury21 až do 30.9.2013 nebo si jej pořídit ve vašem oblíbeném knihkupectví.

Více informací v rubrice Soutěže.

Foto: Alena Puhlovská


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Tapír

  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
  • Tapír 3-2023
    4. května vtrhne do vašich trafik stádo nových Tapírů! Tentokrát nás cesty zavedou na africké  Safari, a u nás doma oslavíme 100let...
Banner

Hledat

Rozhovor

Není čas odkládat svá přání, cíle či projekty, které mě naplňují a baví, říká Richard Pachman

richard pachman perexNa Velký pátek 30. března se v 19 hodin uskuteční v olomoucké Redutě slavnostní představení Pašije – Velikonoční příběh zkomponovaného olomouckým skladatelem Richardem Pachmanem pro Moravskou filharmonii...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Kouzelné čtení se může stát kouzelným vánočním dárkem

albi 200Pokud pořád váháte, co máte koupit vašim ratolestem pod stromeček, můžete se nechat inspirovat nějakou knihou nebo hrou z edice Kouzelné čtení od společnosti Albi. Krásné ilustrace a poučný obsah totiž zaujme nejen děti. Vše co potřebujete je elektro...

Z archivu...


Literatura

Leichenberg – nejnovější hustý týpek Oskara Fuchse

leichenberg 200V březnu jsem si v nakladatelství Epocha vyhlédla nejnovější knihu Oskara Fuchse s názvem Leichenberg. Jeho třetí kniha nese všechny rysy z předešlých příběhů, ale přidává i další – poněkud nečekané - prvky.

Divadlo

Čvachtající labutě? Baletní parodie v Severočeském divadle již tento pátek!

baletparodie perexMám moc ráda balet. A tak se těším do Severočeského divadla v Ústí nad Labem, kde je v pátek 22.5.2015 na programu představení na motivy Labutího jezera. Má být plné komických prvků a komediálního ztv...

Film

Gladiátor je taky sportovec

200filmFilm Gladiátor (2000) byl ve své době jedním z nejlepších filmů vůbec. Více než dvouhodinové drama, které kombinuje zručné švihání mečem a citové vydírání, je výsledkem nejenom značné filmové evoluce, ale taky té společenské. Russell Crowe v něm totiž...