Zápletka: Umění příběhu a různé perličky z literatury

Zápletka: Umění příběhu a různé perličky z literatury

Tisk

zapletkaNakladatelství Dokořán vydalo další malou, ale poučnou knížečku v edici Pergamen. Tentokrát je zaměřena na zápletku příběhu, rady pro psaní scénáře a zajímavosti z oblasti dějin literatury. Autorkou je Amy Jonesová, která vyučuje literaturu a kreativní psaní.

Na počátku všech velkých příběhů je zárodek myšlenky, embryonální něco. Tato knížka může pomoci začínajícím autorům rozvinout prvotní originální nápad- ať už je jím letmá vzpomínka, která nám vytanula na mysli při procházce, hádka ve vlaku, k níž jsme se nachomýtli, nebo fantazie, která se nám zdála ve snu - do dobře strukturovaného díla. Nejprve si představíme teorie zápletky (ta je stejně důležitá pro psaní románů i pro dramatickou tvorbu a scenáristiku, ale popíšeme i několik modelů speciálně určených právě dramatikům a scenáristům). Poté se obrátíme k časem prověřeným vzorcům "základních zápletek". Následuje kapitola o chronologii a o tom, jak jí lze manipulovat v zájmu dramatického účinku. Pak vám poradíme, jak vyprávění začít a zakončit, a nakonec vám nabídneme k vyzkoušení několik praktických metod.

O autorce:

Amy Jonesová vyučuje anglický jazyk, literaturu a kreativní psaní a sama také publikuje. Žije v Somersetu.

Ukázky z knihy:

Ve sbírce Tisíc a jedna noc je použit jednoduchý prostředek, jak udržet jednotlivé příběhy pohromadě. Sultán Šahrijár, zahořklý paroháč, si bere každou noc za ženu jednu pannu a ráno ji nechá popravit. Nakonec zbude je Šahrazád. Aby přežila, začne o svatební noci Šahrijárovi vyprávět příběh, ale nedokončí jej. Přerušení vyprávění ve chvíli, kdy je něco nevyřešeno a hlavní postava je v nebezpečí, takže čtenář či divák je zvědav, co se stane dál, se nazývá cliffhanger. Pojem pochází z románu na pokračování Thomase Hardyho Pár modrých očí…

Myšlenku, že existuje jen malé množství zápletek, zkoumal spisovatel Kurt Vonnegut (1992–2007). Pomocí grafů si znázorňoval, jak se hrdinovi v průběhu děje daří či nedaří, a na první pohled pak dokázal rozpoznat podobu každého příběhu. Podle Vonneguta začíná většina příběhů tím, že se protagonista nalézá v pohodlném či neutrálním postavení, avšak schyluje se k tomu, že je ztratí, nebo ho čeká událost, která mu změní život. Tuto metodu ilustrují dva jednoduché příklady…

Některé zápletky mistrně využívají určitého předmětu. Ten je někdy významný sám o sobě a jindy vůbec. Ruský dramatik Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) autorům doporučuje:

Odstraňte vše, co se nevztahuje k příběhu. Když řeknete v prvním dějství, že na stěně visí puška, v druhém nebo třetím dějství musí bezpodmínečně vystřelit. Jestli se z ní střílet nebude, nemá tam co viset.

zapletka

Název: Zápletka: Umění příběhu
Autor: Amy Jonesová
Nakladatelství: Dokořán
Rok vydání: 2022
Počet stran: 58
Hodnocení: 90 %

https://www.dokoran.cz/?p=book&;id=1303


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks

Tapír

  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
  • Tapír 1/2023
    Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)    
Banner

Rozhovor

Rockeři z Turba: Ještě se nám vůbec nechce bilancovat

turbo skupinaV pátek 24. srpna bude pro mnoho lidí velkým dilematem. V Horčápsku, nedaleko od Příbrami budou v tento den vystupovat SkaliSka, Eviwat, punková legenda E!E a několik DJs. V té samé době rozezní l...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Pláč nad českou pop-music

placČeská populární hudba mi nedělá radost. Kvůli jejímu úpadku mi po tváři stéká Slza. Oceán slz. Jako by múzu zdolaly Bacily a ztěžkly jí Perutě.

 

...

Z archivu...


Divadlo

Lidé bez vlastností ožijí v podání činoherců z JAMU

lide bez vlastnosti 200Dvě slavná prozaická díla Roberta Musila propojili inscenátoři z Divadelní fakulty JAMU v novém titulu Lidé bez vlastností, jehož premiéru uvede 24. února brněnské Studio Marta. Inscenace je volnou adaptací Musilovy románové p...

Film

Sedmý syn

sed perexČas se krátí a do českých kin se neúprosně blíží nový fantastický film Sedmý syn. Dílo dle knižní předlohy si na starosti vzal ruský režisér Sergej Bodrov, který je známý především díky filmům Kavkazský zajatec, či Nomád. Jak zvládl ukočírovat směsici...