Magnesia Litera: Podpořte oblíbeného blogera

Magnesia Litera: Podpořte oblíbeného blogera

blog 200Kategorie Magnesia Litera blog roku každoročně představuje blogery, jejichž zápisky mají literární kvality, a letošní nominace nejsou výjimkou. Vítězný blog vyhlásí moderátoři během slavnostního večera přenášeného ČT Art v odloženém termínu 31. srpna.

 

Kdo se stane letošním držitelem ceny Magnesia blog roku rozhodnou samotní čtenáři. Hlasování probíhá na webu Magnesia Litera do konce srpna. Deset vylosovaných hlasujících získá jednu z oceněných knih. Autor vítězného blogu obdrží od společnosti Mattoni 1873 částku 50 000 Kč na knižní vydání blogových zápisků.

Šest nejlepších českých blogů vybrala porota složená ze spisovatelky Anny Bolavé, básníka Petra Borkovce a publicisty Ondřeje Nezbedy.

Jiří Švihálek: Pacholek.com

V minulém roce se Jiřímu Švihálkovi a jeho ženě Katce obrátil život naruby. Na své motorce se stali účastníky těžké hromadné nehody a skončili v nemocnici, kde se po četných operacích z Jiřího stává „jednonožec“ neboli jak se sám nazývá - Pacholeg. Od známé dostává na pokoj tužku, papír a doporučení, ať si všechno zapíše. Jeho příspěvků je dnes kolem 140 a skládají dohromady deník plný bolesti, zoufalství, narkotik, operačních sálů a převazů, ale i neuvěřitelného optimismu, nadhledu a humoru.

blog1

Městská poezie Brno: Městská poezie Brno

Děti hrající si se ztracenou nožní protézou, zdivočelé ovce v ulicích města, muž zaklíněný ve skruži, jenž tu hledal, co vlastně nepotřebuje… Běžné denní zprávy zachycené brněnskými městskými strážníky se ve facebookovém projektu Městská poezie Brno proměňují ve verše absurdního humoru a životních dramat. Pravidla jsou jednoduchá: autoři z policejních svodek vyjmou vypovídající pasáže a rozčlení je do veršů. Nic nesmí přidat, škrtnout, měnit pořádek slov. Výsledek – básně rozverných opilců, vytáčky zlodějíčků, poezie všedního brněnského dne.

 

blog2
Tereza Nagyová: Nejsemtabu.cz

V osmnácti letech jí diagnostikovali Crohnovu chorobu, později odebrali tlusté střevo a před pěti lety vytvořili stomii neboli vývod střeva nad břišní stěnu. Nějakou dobu Tereze trvalo, než se s novou situací fyzicky i psychicky vyrovnala a sebe samu přijala. Své zkušenosti se rozhodla sdílet s veřejností pomocí blogu nejsemtabu.cz. Ten informuje pacienty a jejich příbuzné o životě se stomií, včetně oblékání, stravování či cestování. Nabádá i k prevenci nemocí vedoucí k založení vývodu. Prostor k vyjádření dostávají další pacienti a odborní lékařští pracovníci.

blog3

Kristýna Sládečková: Knihomam.cz

Blog, který „sdružuje autory píšící do šuplíku“. Jakýsi prozaický „open mic“. Otevřený večer, kdy si každý může přečíst, co chce. Jsou tu pohádky pro děti, sci-fi a fantasy texty, „osobní zpovědi“, lyrické meditace aj. Autorka blogu si zakládá na vlídném, chápajícím přijetí autorů („Někdo zabíjí čas. Někdo si chce vylít srdce a povyprávět někomu svůj životní příběh. Někdo nemá kamarády. Někdo bojuje se závislostí.“). Trochu riskantní podnik, kterému může hrozit zahlcení nekonečnými, nečitelnými, nudnými odstavci. Ale neděje se to! Knihomam si drží dobrou míru a při jeho pročítání si užíváme skvělých vět, přesných popisů kvalitního textu.


blog4
Radim Tolasz: Tolasz.cz

V současné vyostřené diskusi o globální změně klimatu je Radim Tolasz vědcem, který trpělivě a poutavě opravuje faktické omyly, nepřesnosti a chyby „popíračů“ i „alarmistů“. Co je ideální klima? Existuje vůbec? Pomůže proti oteplování klimatu vysadit miliardu stromů? Proč zastává hnutí Rebelie proti vyhynutí nesmyslné požadavky? Blog předního klimatologa a zástupce České republiky v panelu IPCC (The Intergovernmental Panel on Climate Change) je důležitým orientačním bodem v časech argumentační nouze, fake news a dezinformací.

blog5

Natálie Ficenová: Zrzi.cz

Zrzavá holka a její blog o autismu a… dospívání, rodičích, práci, dívkách, spánku, škole, celebritách, hudbě atd. Bohatý blog, který představuje autismus z mnoha stran, pečlivě shromažďuje informace o autistech, radí, doporučuje, vášnivě propojuje a odkazuje. Přináší vitální a velice otevřené záznamy a poznámky jedné citlivé dívky („teď už jsem ovšem vdaná, mám vlastní byt a práci“), které často nahlížejí běžné věci z nečekaných perspektiv a komplikují rutinu. Zrzavá holka píše živelně, s nadhledem, vtipně a zároveň se nikdy nepředvádí. Její texty jsou někdy ostré, někdy rozpustilé, někdy plné obav, někdy divných úvah, a to v pozoruhodných kombinacích.

blog6

Více informací: https://www.magnesia-litera.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Tapír

  • Jsme na internetu
    Rok 2021 je pro Tapíra zlomový. Tištěný svět už nám nestačí. Abychom s vámi mohli být častěji, založili jsme pro...
  • Tapír 1/2021
    Od 7. ledna vychází nové číslo Tapíra. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Miroslavem Adamcem – Neznámé planety očima kreslířů...
  • Monika Tobischová v rozhlase
    Naše kreslířka, Monika Tobischová, poskytla ve čtvrtek 10.12.2020 rozhovor v Českém rozhlase K. Vary. Poslechněte si rozhovor ze záznamu. ROZHOVOR...

Rozhovor

Na vánoční kapry se mi vylilo červené víno, říká poslankyně Jitka Chalánková

chalan 200Poslankyně sněmovny Jitka Chalánková (TOP 09) má k jídlu, eufemisticky řečeno, kladný vztah. Ráda jí, ráda vaří, ráda stoluje s celou rodinou, přidává i jednu vánoční historku s kapry polité červeným vínem.

...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Čtěte také...

Winx 1001 samolepek – Kouzelná kolekce

winx perexNakladatelství CooBoo ve společnosti Albatros media vydalo pro všechny malé slečny, které milují partu nerozlučných vílích kamarádek Winx, knihu zábavných úkolů se samolepkami jednoduše nazvanou Winx 1001 samolepek – Kouzelná kolekc...

Z archivu...


Literatura

Jak to bylo v Kaddáfího Libyi?

Kaddafi 200Můžeme se dozvědět podrobně i z knihy Miroslava Belici Naši lidé v Kaddáfího Libyi. Její podtitul zní: Nejen o zbraních, semtexu a Lockerbie.

 

...

Divadlo

Malebný Mikulov ožije od 13. do 17. července Letní scénou Divadla Bolka Polívky!

Divadlo perex V Amfiteátru Pod Turoldem v Mikulově se odehrají hned čtyři oblíbené inscenace z produkce Divadla Bolka Polívky a divadla Studio Dva, Agentury Point a Agentury Harlekýn. Diváci se mohou těšit 13.  a 14. července na DNA – komedii s autobio...

Film

RECENZE: Osamělý jezdec

200 jezdecOd tvůrců, kteří nám přinesli Piráty z Karibiku, jsme se letos dočkali nového díla. Opět se zmalovaným Johnym Deppem, ale tentokrát na divokém západě. Osamělý jezdec sice pozbyl milostného příběhu a akce, ale na groteskní scénky režisér Gore V...