Proč jsem vzala na milost romány pro ženy

Proč jsem vzala na milost romány pro ženy

Tisk

RomanyČtu ráda a hodně, (nejenom proto, že to souvisí přímo s mým povoláním), dokonce tolik, že jsem se při nedávné statistice, která čtenáře rozdělovala do skupin podle počtu přečtených knih za rok, dostala do poslední skupiny označené jako Vášnivý čtenář. Poslední dobou ale zjišťuji, že je pro mne stále obtížnější najít mezi těmi tisícovkami vydaných titulů něco opravdu výjmečného a nového. Kvantita tady rozhodně neznamená kvalitu. Navíc přiznávám, že jsem neskutečně vybíravá, některé žánry čtu pouze v případě nouze, některé odmítám úplně.

 

Jednou jsem na komisi, která pravidelně každý týden rozhodovala o nákupu knih do naší knihovny, u takového skutečně velmi lehoučkého románku ženské četby, tehdy při recenzi, prohlásila: "Rozhodně se to číst bude. Já si ale raději vezmu týden staré noviny než tohle". Tento můj výrok se pak stal přímo legendárním a kolegyně, když hodnotily podobné sladkobolné příběhy, jej začaly běžně používat také. Podobně pobaveně a ironicky jsem často komentovala i obálku především tzv. historických romancí, které toho měly ale se skutečnou historií společného opravdu jen velmi málo. Bývala na ní pravidelně zobrazována dvojice mladých krásných lidí, on vždy odhalen do půl těla, pokud ne, pak alespoň v hodně rozhalené haleně, aby bylo dobře vidět jeho dokonalé mužné tělo, navíc vždy skvěle opálené. Dívka z přebalu byla překrásná, dlouhovlasá, tvarovaná až přecházel zrak. Jedinou obměnou u ní kromě oblečení bývala barva vlasů. Řekla bych, že blondýnky a rusovlásky byly oproti tmavovláskám v přesile. Pár byl na první pohled silně zamilovaný, vždy ve vášnivém objetí, někdy až v pozici lehu. Odtud moje označení - "přitulení". I to se ujalo. Z toho jasně vyplývá můj vztah k této četbě.

Romany 200

Ale nic není neměnné a všechno se vyvíjí. Čím víc těchto titulů vycházelo a jejich obliba silně rostla, bývala jsem častěji, vlastně denně, čtenářkami žádána o výběr a doporučení dalších a dalších. Romány pro ženy už nečetly jen starší dámy jako doposud, ale postupně se přidávaly i ženy středního věku a hodně mladé dívenky. Začalo mne pochopitelně zajímat PROČ. Proč všechny touží právě po tomto typu literatury? Já tedy rozhodně ne!

Zahájila jsem proto soukromý průzkum a začala se poptávat, nechávat si dopodrobna vysvětlovat důvody zájmu, pocity při četbě, apod. Teď ovšem už bez znevažování a ironie. Něco na tom přece být musí. Po určité době jsem začínala mít jasněji, výsledky zanalyzovala a dospěla k závěrům.

Tedy: Čteme proto, že nám četba přináší uspokojení, příjemný pocit, možná i nějak doplňuje to, co nám momentálně chybí, nejčastěji emoce. (Při čtení detektivek a thrillerů např. vzrušení a napětí).

Mezi pravidelnými čtenářkami ženských románů jsem objevila nezřídka lékařky, právničky, manažerky, to znamená silně pracovně vytížené profese. Chápala jsem to u nich doslova jako obranný reflex. Co nejrychleji se dostat z nepříjemné tvrdé reality, ocitnout se v něčem naprosto odlišném, tam, kde platí dávná jasná pravidla dobra a zla, navíc je vše popsáno jazykem tolik se lišícím od úřední řeči.

U mladinkých čtenářek jsem to zase odhadovala na silný nedostatek romantiky v dnešním světě. Nedostatek galantních mužů, kteří pro lásku udělají všechno, dámu ochraňují za každé situace, bojují o ni přes všechny překážky, milují ji, nikdy ji neopustí, nezradí.

A nejpočetnější skupina, dámy ve zralém věku? Ty už přece ví, jaký život byl, je a hlavně mohl být. Proč se mořit nezáživnou nudnou literaturou takzvaně na úrovni, to je jako denně jíst něco, co nám nechutná. A ony si ještě chtějí pochutnat.

Se schlíplýma ušima jsem musela svoji původní silnou kritiku hodně přehodnotit, moje netaktní výroky byly rázem bez vtipu. A závěr? Čtěme. Čtěme všechno, co nás baví, bez ohledu na kohokoliv, všechno co se líbí nám, co cítíme že je pro nás dobré. Navíc, závislost na milostných románech je oproti jiným závislostem docela neškodná, bez vedlejších účinků.
 
P.S.
Koneckonců, každý na něčem ujíždíme, kdyby moje kolegyně z nákupní komise měly jen tušení, možná bych u nich hodně klesla. Romány pro ženy jsou proti mé "neřesti" slabý odvar. Takřka denně si pouštím na počítači krásnou hudbu, čím líbeznější a sladší, tím líp. Nechávám se jí unášet, notuji si, falešně zpívám až řvu a neskutečně se dojímám.

Zdroj foto: www.pinterest.com 


 

Zobrazit další články autora >>>

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivan Gutierrez: „Uvnitř kapely to funguje tak, že se máme rádi, hezky komunikujeme i hudebně, a věříme tomu, co děláme.“

Madera 200Na rozhovor pro náš magazín kývl zpěvák původem z Kolumbie Ivan Gutierrez. Momentálně učí filozofii na univerzitě v Praze a především se realizuje ve skupině Madera, se kterou vystoupí 15. června na Respect festivalu na pražsk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Culturea představuje svůj program a láká na žhavý francouzský šarm i brazilský žár

culturea program 200Letošní Culturea představuje již třetí ročník kulturní akce, kterou připravují studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Letos se pokusí přiblížit dvě nezaměnitelné a kouzelné země – Francii a B...

Z archivu...


Literatura

Učitel, ten tvrdý chleba má


denik 200Deník kantora aneb učitel, ten tvrdý chleba má je název knihy Davida Macha. Jedná se o krátké příběhy psané deníkovou formou, které vás zaručeně pobaví i překvapí a možná se pak budete dívat na učitelské povolání trochu jinak… Původně vycházely j...

Divadlo

Talentovaní ochotníci si dali dostaveníčko na kroměřížském divadelním festivalu

divadlo200Celkem sedm inscenací se představilo ve dnech 18. - 21. května v rámci 16. ročníku Divadelního festivalu Ludmily Cápkové v Kroměříži. Vedle toho proběhlo pár doprovodných akcí – křest knižní publikace 70 let divadelního spolku v Kroměříži, koncert sk...

Film

ČT přichází s novým kanálem Art. Na programu bude hlavně kultura

200 art31. srpna spustí Česká televize nový kanál ČT art, který bude prezentovat kulturu v uceleném a širším kontextu.

...