Podcast není jen o rozhovorech, ale může být i hororový!
Banner

Podcast není jen o rozhovorech, ale může být i hororový!

Tisk

klekani 200Dnes vám přinášíme tip na podcast Klekání, který v sobě skýtá krátké hororové příběhy v žánrech sci-fi, fantasy, folkloru a pohádek.

 

 

Za touto podcastovou antologií stojí Kristýna Hladíková, Václav Urbánek a Tomáš Sobel. Poslední jmenovaný nám prozradil, že u podcastu Klekání zápasí hodně s tím, že lidé chápou slovo podcast jako „neformální rozhovor u piva nebo kafe.“ Berou to v podstatě jako synonymum. „Klekání je spíše sbírkou audio povídek se 3D zvukem, podobným jako je prostorový zvuk ve filmu, který je „binaurální“ což znamená, že je uzpůsoben poslechu na sluchátka. Mozek posluchače tak využíváme jako dekodér signálu, který pomáhá dotvořit právě prostor pro jednotlivé ruchy,“ popisuje s tím, že Klekání tedy není něco, co by se dalo naplno užit při cestě rušným MHD jen jako podkres pro jinou činnost (obvykle).

Klekání tedy tvoří spíš pro takové „staromilské“ vyhrazené poslouchání. Že se posluchač posadí do ušáku v rohu obyváku, naleje si něco dobrého dle vlastní chuti, nasadí sluchátka a nechá se unášet vyprávěním s hudebním podkresem.

Jak Klekání vzniklo?

Tomáš Sobel vzpomíná, že myšlenka Klekání v něm zrála několik let a heuréka moment nastal na jednom festival Bohemia Prix Radio, kde prezentují tvůrci z českého rozhlasového prostředí svoji novou práci ostatním. Tam viděl prezentaci podcastu týmu BBC History, o artefaktech, které máme z počátků naší civilizace. „Zaujalo mě, že každý díl měl ručně ilustrovaný trailer, tedy rozpohybovaný krátký film. Na takovou věc jsem ale neměl odvahu, a tak mi došlo, že když propojím lehce folklorní a strašidelné příběhy českých autorů s originálními ilustracemi, je to přesně to, co hledám,“ doplňuje.

Měsíc poté zcela náhodou u jednoho, kamaráda ilustrátora, zcela náhodou objevil jeho kolekci ilustrací „sběratelských kartiček“, kterou začal Polednicí a mu v tu chvíli došlo, že využití polednice jako maskota by byl zajímavý nápad. Napsal mu, ale změnil Polednici za Klekánici, protože přeci jen, nadcházející večer spolu nese mnohem víc tajemna a očekávání i strachu. Najednou se to začalo nabalovat.

Původně tedy pracovně projekt pojmenovali Klekánice, která je konec konců „maskotem“ samotného podcastu. Když však Tomáš pak ale seděl nad kopcem jedné nádherné vesničky na Vysočině a z údolí se začalo linout večerní svolávání k modlitbě, došlo mu, že to je něco, co je s naší krajinou spojené více jak stovku let. „V ten okamžik se všechny myšlenky spojily v jednu, z Klekánice se stalo Klekání, které ostatně doprovází každou epizodu na začátku i na konci a oznamuje tak nový příběh. A od toho to zůstalo (měl jsem štěstí, že doména byla v tu chvíli zrovna volná),“ usmívá se Tomáš Sobel.

O čem je nejnovější díl?

Nejnovější publikovaná povídka má název Nový nájemník a její autorkou je Monika Ticháčková. Podle ní je to taková jemně hororová povídka, která by vás neměla nechat klidnými. Takže, když si ji večer pustíte do sluchátek, zvedne vás z postele, přinutí zkontrolovat kukátkem, jestli nikdo nestojí přede dveřmi vašeho bytu a pro jistotu se pořádně zamknout. Je to příběh Pavla, který se po přestěhování snaží sžít se svým novým domovem. Což se mu ale kvůli nejrůznějším podivným okolnostem úplně nedaří. Spíš právě naopak.

„K napsání mě inspirovaly prohlídky bytů, když jsme se před časem stěhovali. Často mě napadalo, co vše už asi ty prázdné stěny pamatují. Když někde žijete dlouho, znáte každé zachrastění klíčů a cinknutí výtahu. Víte, kdy se soused vrací z práce nebo sousedka venčí psa. V novém domě se ale můžete jen domýšlet, proč někdo přechází příliš často právě před vaším bytem,“ popisuje Monika.

klekani novy najemnik

Experimentování se zvukem

Jednotlivé příběhy načítá Tomáš Sobel, kterého na takové tvorbě baví experimentování se zvukem a učení se nových postupů jeho úprav. „Nahrávání zvuků v přírodě a zkoumání, jak vyrobit zvuk připomínající jiný zvuk, popřípadě zvuk, který podprahově bude působit strašidelně,“ upřesňuje. Monika Ticháčková znala předchozí díly podcastu Klekání, věděla, že jeho autoři Václav Urbánek a Tomáš Sobel odvádějí skvělou práci a byla tak opravdu zvědavá na zpracování její příběhu. Přiznává, že při prvním poslechu ji trochu rušil vlastní mozek, který u každého ruchu přemýšlel, jestli to správně koresponduje s tím, jak měla daná scéna vyznít. „Při druhém poslechu už jsem se od toho dokázala odprostit a upřímně jsem s výsledkem moc spokojená. Podobně jsem to měla také s ilustrací, kterou vytvořila Lucie Sobelová přímo k Novému nájemníkovi. Na první pohled mi to přišlo málo temné, spíš roztomilé. Ale vlastně to ladí k odlehčenějšímu tónu vyprávění příběhu a myslím, že Lusym (jak si Lucie říká), odvedla parádní práci,“ dodává.

Kdo by si měl podcast poslechnout?

Tomáš Sobel si myslí, že by si Klekání měl poslechnout každý, komu nevadí se trochu bát a chce objevovat spolu s ním možnosti, které se schovávají v prolnutí vyprávěného příběhu, hudby a ruchů do jednoho díla, které je okrášleno originální ilustrací, ze kterých si pro sebe i jejich posluchače vyrábějí plakáty nebo kalendáře. „Klekání je podle mě ideální pro každého, kdo hledá trochu rozptýlení a chce si odpočinout od každodenního balastu poslechem příjemně hororových originálních příběhů. Jeho autoři ho tvoří už čtyři roky, takže okruh hororů načtených v archivu, je opravdu široký a každý si tam určitě najde to svoje,“ přidává Monika Ticháčková.

klekani kalendar

Podle Moniky tady podobný podcast jako je Klekání chybí. Líbí se jí, jak je to kompletně autorský, ale zároveň profesionálně provedený projekt. Je z toho navíc podle ní cítit ten kus práce – že jsou to nové povídky českých autorů precizně namluvené a opatřené originálními ilustracemi, místo obrázků vygenerovaných umělou inteligencí. V závěru uvádí, že v hlavě už má další strašidelný příběh, a pokud se vše zadaří, tak ho snad příští rok společně zrealizují. „V minulosti jsem se navíc věnovala dabingu – vedle například nejznámějších Hvězdných válek také hororovým kouskům. Mohli jste mě slyšet třeba v Kingově Řbitově zvířátek nebo ve Vymítači ďábla. Tak kdo ví, třeba mě zaslechnete i v některém z budoucích dílů Klekání,“ uzavírá.

Podcast Klekání si můžete poslechnout na webu, tak například i skrze aplikace jako iTunes, Spotify či Google Podcasts.

Více informací:

https://klekani.cz/
https://www.facebook.com/klekani
https://twitter.com/klekani


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Rozhovor

Středověké právo se sice od dnešního liší, ale Emma Riedová nedá při psaní na zkušenosti ze své advokátní praxe dopustit

emma riedova 200Emma Riedová vystudovala práva a dějiny umění a pracuje jako advokátka. Zaujetí pro dějiny a napínavé zápletky ji provází už od střední školy, kdy psala povídky i kratší historické a detektivní příběhy. Tuto svou vášeň zúročila už při psan...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Poslechněte si další Exnerův případ

smrt talentovaneho sevce200Městečkem Opolná otřese vražda. Vrahem je někdo z místních. Mrtvého Rambouska tu neměl nikdo rád. Kapitán Exner, který sem přijel na dovolenou, vyráží po stopě.

 

...

Literatura

Strašidelné povídky frčí

altHorory frčí. Čtou je rádi dospělí, nacházejí v nich oblibu děti. Strašení bylo, je a bude in. Vždyť se s ním setkáváme od mala, kdy jsme se báli o pohádkové hrdiny, kteří bojovali s příšerami, čaroději, ježibabami a jinými potvorami. Mladá fronta přis...

Divadlo

Pilsen Busking Fest 2022 oznamuje hlavní hvězdy svého programu

busking fest200Mezinárodní festival Pilsen Busking Fest, který už devátým rokem láká na vyvážený a velice pestrý program se po roce znovu hlásí o slovo. Tato přehlídka plná muzikantů, cirkusáků, akrobatů a dalších uměleckých profesí se uskuteční na konc...

Film

Tlusté filmové časopisy opět pokukují

iluminace 123Takzvaně vědecké filmové časopisy, jejich rozsah se pohybuje řádově ve stovkách stránek, mají odedávna smůlu: jednak vycházejí se zpožděním (i více než půlročním), jednak případný zájemce má problémy s jejich selháním – v ...