Proměna rakouské arcivévodkyně ve francouzskou dauphine

Proměna rakouské arcivévodkyně ve francouzskou dauphine

Tisk

200 marieMarie Antoinetta je jednou z nejkontroverznějších postav francouzské historie. Byla považována za velice rozmařilou, rozhazovačnou a nejednoho hladového francouzského poddaného, který neměl na chléb, roztrpčila odpověď jejího veličenstva, ať tedy jedí koláče. Spisovatelka Juliet Grey chce ve své trilogii Marie Antoinetta vyvrátit některé vžité názory a poukázat i na kladné stránky panovnice, která byla versailleskými dvořany označovaná hanlivou slovní hříčkou l' Autrichienne.

 

První díl Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles uvede čtenáře do období mezi léty 1766 až 1774. Tedy do doby, kdy se z malé nevinné princezničky musela za krátkou dobu vychovat vhodná uchazečka pro pozici francouzské madame la dauphine.

Proměna rakouské housenky ve francouzského motýla

Heslo habsburského rodu praví: „Jiným přenechej války, ty, šťastné Rakousko, zasnubuj se!“ Osvícená panovnice Marie Terezie se podle tohoto hesla řídila a nejeden potomek se stal obětí sňatkové politiky své matky. Nejhůře tyto praktiky nesly mladé princezny, které se velmi nerady loučily s pohostinným Schönbrunnem. Ve šlépějích starší sestry Marie Karoliny se musela nakonec vydat i nejmladší princezna Marie Antonie, která měla posloužit jako pojivo s Francií, jež se měla stát důležitým spojencem v případné válce s Pruskem či Ruskem.

marie

Ode dne kdy se jedenáctiletá Marie Antonie dozvěděla, že se má stát manželkou budoucího krále Ludvíka Augusta, se jí život převrátil o 360 stupňů. Ze dne na den musela zanechat dětských her a podstoupit úmornou přípravu pro zvýšení svých vyhlídek na post budoucí manželky korunního prince. Protože neoplývala příliš vysokým intelektem, zdály se jí hodiny zeměpisu, dějepisu a francouzského jazyka neskutečně dlouhé a únavné. Nezůstalo jen u zdokonalování znalostí, musela též projít změnou i po fyzické stránce. Na pozvání Marie Terezie přijel ten nejlepší francouzský kadeřník Sieur Larsenneur, který měl za úkol schovat příliš vysoké čelo a zubař naopak vytvořit v princezniných ústech řadu rovných bílých perliček pomocí zlatých rovnátek. Samozřejmě se muselo také čekat na přírodu, která z části proměnila Marii Antonii z dívky na ženu. Konečnou proměnu měl dovršit až její manžel při svatební noci.

Když prošla všemi peripetiemi a dlouhým čekáním, při němž ji bedlivě střežila matinka s francouzským ministrem zahraničí vévodou de Choiseul, byla konečně vypravena svatební družina. Po dlouhé cestě došlo k předání na ostrůvku Îles des Èpis. Nejprve ale musela být zbavena všeho rakouského, tedy i psího mazlíčka Mopse, aby mohla přejít na francouzskou část. Musela také přistoupit na změnu jména, která z ní učinila oficiální dauphine.

Lesk a bída Versailles

Bujná fantazie Marie Antoinetty jí vykreslila Versailles jako půvabné sídlo s upravenými parky a udržovanými komnatami. Realita jí ale vyrazila dech. Sídlo králů bylo omšelé, špinavé a ještě větší nelibost pocítila, když se jí naskytl pohled na poddanou, která před ní vykonala potřebu, aniž by použila nočník. Musela si samozřejmě také zvykat na přísnou etiketu zavedenou Králem Slunce, s níž jí pomáhala upnutá hraběnka de Noailles přezdívaná madame Etiketa. I když Marie Antoinetta slíbila matce, že nikdy nebude porovnávat starý domov s tím novým, nemohla se těmto srovnáváním vyhnout a o to víc ji tížil stesk po rodném Rakousku.

Navíc se musela neustále potýkat s intrikami a pomluvami, s kterými se doposud na rakouském dvoře nesetkala. Největší starosti jí dělaly především ty, které přicházely od Madam du Barry. Marie Antoinetta byla nejdříve její osobností naprosto okouzlena, než ji královy dcery informovaly o postavení Madam du Barry jako královy metresy. Klevety se citlivě dotýkaly i sňatku s Ludvíkem Augustem, jenž zatím nebyl naplněn. Ludvík August byl totiž oproti své ženě skromný až obyčejný, potěšení mu skýtal lov, dobré jídlo a místo aby se jí věnoval, trávil svůj veškerý volný čas v kovárně.

Autorka uvádí známá i málo známá fakta, která se prolínají s básnickou licencí, a tak jsou některé věci přizpůsobeny příběhu. Kniha je však velice poutavá a nenásilně přibližuje historii.

Název: Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles (Becoming Marie Antoinette)
Autoři: Juliet Grey
Překlad: Daniela Mičanová
Žánr: Historický biografický román
Nakladatelství: Domino (www.dominoknihy.cz)
Rok vydání: 2012
Počet stran: 408
Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: www.dominoknihy.cz


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arnošt Vašíček: Musí to být láska na první pohled. Šíleně bláznivá, která vás pohltí

archiv Arnošt VašíčekPZe svých cest za odhalováním záhad a tajemna si přivezl spisovatel a scénárista Arnošt Vašíček řadu velmi zajímavých artefaktů a sám sbírá muzejní repliky záhadných archeologických nálezů. A právě téměř dvě stovky jedinečných exponátů, které ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Muž jako evoluční inovace?

muz jako evolucni inovace200Mužský úděl uprostřed měnících se poměrů, kdy se prosazují feministická hnutí a genderová studia, jako by se vytratil ze zřetele badatelů - proto musím ocenit Stanislava Komárka, vysokoškolského pe...


Literatura

Kolem anglického trůnu se vždy děly věci!

Vestinustrunu 200Léto a historické romány, to patří k sobě. Je dovolená, léto, jako když vyšije, hrady a zámky nás lákají i v parných dnech (minimálně poskytnou kýžený chládek, ale nadšencům historie i kulturní a edukační zážitek). A přečíst si román o...

Divadlo

Tvořit! Ale za jakou cenu?

Leni200

Umělci jsou zvláštní sorta lidí. V jejich konání je pohání nespecifikovatelná síla, která je udržuje v činorodosti, a nutí je tak neustále něco tvořit. Protože pokud herec, zpěvák, malíř či jinak umělecky nadaný člověk...

Film

Racek Jonathan Livingston: svoboda je cennější než cokoli jiného
ImageV úterý 6. března 2012 nabídne Česká televize všem zájemcům o emotivně hluboký zážitek snímek Racek Jonathan Livingston. Jeho příběh má u nás hluboké kořeny: před třemi desítkami let zaujal návštěvníky Lyry Pr...