Nakladatelství Slovart vydalo další knihu šéfkuchaře Jamese Martina, který je v České republice známý z TV Paprika, kde ho mohli diváci sledovat, jak cestuje v Citroënu 2. Po jeho francouzském dobrodružství je zde to britské.
Ve Velké Británii jsem byla v rámci školního zájezdu a z gastronomického hlediska jsem nenarazila na žádný jedinečný zážitek. To bylo však o důvod víc, proč se pustit do této knihy, která je jak kuchařkou, tak zajímavým cestopisem.
Hned na první pohled je jasné, že gró knihy spočívá ve fotografiích. Ty jsou dílem Petera Cassidyho a opravdu stojí za to. Jídla jsou naprosto čistá, bez čehokoliv navíc a přímo z nich čiší čerstvost a chutnost zobrazených surovin. Kvůli manželovi nejíme ryby, ale tady se mi na ně opravdu sbíhaly sliny a musím nějaké brzy připravit. Skvělé jsou také fotografie z cest vypadající jako pohlednice nebo ty, kde je sám James Martin s nějakými lidmi. Sympatičnost a emoce jsou zde přeneseny na papír. Fotografiím dává vyniknout také větší formát a kvalitní papír.
Co se týče receptů, ty kromě celostránkové fotografie obsahují autorovu předmluvu. Ta většinou přibližuje čtenářům daný pokrm, nebo místo, ze kterého pochází a její čtení mě moc bavilo. Bez ní by kniha nebyla tak dobrá. Následuje seznam surovin včetně potřebných nástrojů, počet porcí a srozumitelný postup.
První kapitola je věnována předkrmům a chuťovkám. Tady mě zaujal quiche s karamelizovanou cibulí, cuketou a sýrem Wensleydale (vyrábí se v Hawesu a má známku chráněné označení původu), klobásky v listovém těstě se slaninou a ovocnou omáčkou a vyzkoušela jsem jednoduchý sodový chleba s podmáslím. Jeho příprava vyžaduje ještě cvik, ale chuťově byl výborný. Další části jsou věnovány rybám a mořským plodům a obsahují recepty například na makrelu, rybu svatého Petra, tresku, platýse, lososa, humra, hřebenatky nebo krevety.
Další část se věnuje drůbeži a pernaté zvěři. Nadchl mě hned první recept na kuře ochucené whisky s houbami a hořčičnou omáčkou, dále kuře Véronique s bílým vínem a hrozny nebo božsky vypadající a jistě i vonicí kachní prsa pečená na seně a levanduli. Z dalších masových pokrmů chci vyzkoušet klasiku v podobě hovězího Wellingtonu, přílohu v podobě malých Yorkshirských pudinků a vepřové kotlety s fazolemi a rajčaty. Závěr klasicky patří dezertům a moučníkům a za zdůraznění stojí pudink vařený v páře s rebarborou nebo čokoládový koláč s černým pivem.
Britské dobrodružství jsem přečetla během cesty autobusem a byla jsem ráda, že jsem po obědě. Opravdu se mi při čtení honily chutě a už se těším, jak vyzkouším další recepty. A taky jsem měla hned chuť naplánovat do Anglie nějaký výlet, takže pokud tuto zemi milujete, určitě si knihu nenechte ujít. A já si jdu zapsat do seznamu přání Francouzské dobrodružství Jamese Martina.
Britské dobrodružství Jamese Martina
Autor: James Martin
Překlad: Stanislava Moravcová ml.
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 256
Hodnocení: 89 %
Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete koupit zde: https://www.knihcentrum.cz/britske-dobrodruzstvi-jamese-martina
< Předchozí | Další > |
---|