Co se stalo s Popelkou po svatbě
Banner

Co se stalo s Popelkou po svatbě

Tisk

co se stalo s popelkou po svatbe 200Přiznám se, že rodinné konstelace jsou něco, co jsem tak nějak z principu odmítala pochopit. Když se do tohoto hávu zahalí klasické pohádky a mýty a navíc je tu slíbena odpověď na otázku, co se stalo s Popelkou po svatbě, nelze odolat a nepokusit se do nich proniknout.

 

 

Prvotní dojmy byly smíšené a moc hezky jsem se utvrzovala ve svém nesouhlasu. Jsem z těch, kdož se neumí smířit s tím, že na sobě neseme viny svých předků a táhneme za sebou jako balvany chyby svých rodičů.

Pohádky plné lidského negativna!?

Navíc tady autor rozvíjí nesmírně odvážné teorie o tom, že za Růženčino neštěstí a spaní v podstatě může její otec, protože za prvé není dost chlap a za druhé ona zlá sudička byla nejspíš jeho bývalá milenka a kletba byla její forma msty. Ostatně nevěrných králů je v knize tolik, že mám skoro pocit, že se tenhle model objevuje všude jako jistá forma pohádkové úchylky. Takhle tedy končí ti princové, co kdysi s princeznou žili šťastně až do smrti.

No vlastně proč ne. Ona ta Popelka s tím princem taky zrovna dobře nedopadla, tvrdí Jan Bílý. Popelka je pořád popelka, zamindrákovaná holka, která je pořád tak trochu špinavá a dle něj se princovi po čase zachce trošku čistokrevnější princezny. Takže jsme zase tam, kde jsme byli.

Trochu žabomyší problémy, nemyslíte?

Chvíli mi trvalo, než jsem do všeho trochu pronikla a i když zdaleka nesouhlasím se všemi konstelačně rozebranými pohádkami, některé mě opravdu zasáhly velmi pozitivně. A začala jsem postupně chápat i onu psychologickou souvislost s vinami našich předků i rodičů. Například u Malé mořské víly, která se jala zachraňovat svého otce. Typicky nešťastný osud a vlastně tento model v běžném životě vídáme také běžně.

„Mnohdy se stává, že máme předky, kteří pocházejí z různých „končin.“ Tak třeba může mít rodina otce proletářský původ, zatímco matka pochází z buržoazní rodiny. Nebo byl jeden z předků komunista a druhý katolík. Z takovýchto smíšených poměrů se někdy rodí děti-šamani, kteří žijí ne nepodobni chytré horákyni, podle principu „ani-ani,“ případně (což je totéž) „jak i- tak i,“ které patří do obou světů, a zároveň do žádného.

Jindy ovšem může tato výchozí situace znamenat pro děti veliké utrpení. Nejenže nevědí, kam vlastně patří, ale mnohdy se vydají ve jménu jednoho z rodičů získat toho druhého a převést ho (nebo ji) na tu „správnou“ půlku hřiště.“

Jenže děti nemohou zachránit své rodiče… dodává Jan Bílý a náhle jeho rozbory získávají logiku. Chtě nechtě je tato kniha velmi zajímavým zamyšlením nad vztahy, které důvěrně známe od dětství – vztahy v pohádkách. Náhle z nich vystupuje moudrost našich předků a logika zákona života.

co se stalo s popelkou po svatbe

Vzor!

A to je právě to, co má kniha Jana Bílého ukázat. Na to, jak v obyčejném životě stále dokola opakujeme i chyby z pohádek, jak v nich jsou nám často nabízena řešení i archetypy věčných lidských osudů. Řešení tu je – rodinné balvany nemusí být prokletím na celý život. Musíme se s nimi vědomě rozloučit. To musela i Popelka, pokud chtěla být s princem šťastná a sebevědomá. Nakonec je tato kniha opravdu fascinujícím čtením a do očí bijícím vzorem fungování konstelací jako takových.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, SE, 2012, www.synergiepublishing.com
Web autora: www.konstelace.info

Zdroj foto: synergiepublishing.com


 

Přihlášení



Anketa

Jak často sledujete dokumentární filmy?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Kapelník Fleretu: „Když s námi zpívá 25-tisícový dav, kam se na nás hrabou Alexandrovci.“

fleret zdenek hrachovyFolková skupina Fleret, která nedá dopustit na valašskou krajinu, je populární nejen na Moravě. Jejím velmi důležitým článkem byla „královna lidové písně“ Jarmila Šuláková. Nejen o ní si s námi povídal kap...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Z archivu...

Čtěte také...

Thriller Poslední lov úspěšně následuje Purpurové řeky

Poslední lovVynikající thriller francouzského autora Jeana Christopha Grangé s názvem Poslední lov úspěšně následuje jeho Purpurové řeky z roku 2001. Žádná z těchto knih není pro slabé povahy. Poslední lov vydalo nakladatelstvé XYZ pod společností...


Divadlo

Mezinárodní hvězdy Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle obdrží čestný doktorát JAMU

jamu doktorat200Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění získá česká operní a koncertní pěvkyně Magdalena Kožená a také britský orchestrální i operní dirigent Sir Simon Rattle. Obě hvězdy mezinárodního hudebního nebe si mimořádné ocenění převez...

Film

Záplava filmů pohltí Karlovy Vary

MFFK IFFlogoPo roční přestávce zaviněné covidovou epidemií se opět vrací KARLOVARSKÝ FILMOVÝ FESTIVAL, oproti obvyklému datu o dva měsíce posunutý. Letos se ve dnech 20. až 28. srpna koná jeho 55. ročník. Nejspíš bude skromnější – mám na mysli značně zúže...