Zavítejte na návštěvu Za pověstmi Šumavy

Zavítejte na návštěvu Za pověstmi Šumavy

Tisk

za-povestmi sumavy 200V dubnu vydalo nakladatelství CPress knihu Ondřeje Fibicha plnou příběhů a zkazek Za pověstmi Šumavy. Pokud v tomto kraji bydlíte nebo jste okouzleni přírodou, pojďte odhalit historii a ústní lidovou tvořivost.Pár slov k autorům

Ondřej Fibich (* 1954) je český básník, lektor, badatel a folklorista. Založil a rozmnožuje největší soukromou sbírku pověstí v ČR (3200 syžetů). Lidovou slovesnost sbírá od roku 1979 a tato kniha je výběrem toho nejlepšího z oblasti jižního Prácheňska, tedy Šumavy a Pošumaví. Napsal celou řadu knih, například: Prácheňský poklad, Slovníček šumavských strašidel, Upoutat mračna.

Petr Štěpán (* 1961) je všestranným výtvarníkem žijícím v jižních Čechách na Blatensku. Věnuje se olejomalbě, grafice i restaurování regionálních památek a aktivně podpuruje lokální historii.

Co v knize objevíme?

Kniha je vlastně sesbíranou sbírkou pověstí z oblasti svérázné Šumavy, doplněná přiléhavými černobílými kresbami ilustrátora. Příběhy z kronik a vypravování jsou děleny do několika kapitol, bohužel zde však chybí obsah. Kniha je vytisknuta na kvalitním a příjemném papíře a skoro bych řekla, že forma předběhla obsah. Najdeme zde kapitoly Lesní matka a její podoby, Než z hor odešli obři, První lidé v horách, Zázrak na každém kroku, Třikrát les, třikrát ves, Padlí andělé aneb šumavská strašidla, Židovské příběhy, Co se škádlívá…, O šumavském čarování, Neuvěřitelné příhody.

Jak to vidím?

Na tuto knihu jsme se moc těšila, protože oblast Šumavy má co nabídnout nejen po stránce přírodních krás, ale také svébytné legendy a neokoukané příhody. Měla jsem ale asi velké oči a nečekala, že autor pouze představí jednotlivé kapitoly a pak už jen překládá spíše kratičké zkazky, mnohdy jen o jednom souvětí. Početla jsem si, přiučila se, něco mě zaujalo více, něco méně, ale nemám potřebu se ke knize vracet. Jinak tomu bude u čtenářů, kteří mají k Šumavě citový vztah nebo zde bydlí, ti budou pravděpodobně nadšeni – a stejně tak folkloristi. Běžný čtenář zas tak nadšený asi nebude.

za-povestmi sumavy

Název: Za pověstmi Šumavy
Autor: Ondřej Fibich
Ilustrace: Petr Štěpán
Žánr: pověsti
Nakladatelství: CPress
Rok vydání: 2020, pevná vazba
Počet stran: 192
Hodnocení: 65 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/55732719/za-povestmi-sumavy/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Herec Tomáš David: „Vedu dialog s pánví, kastrólem nebo vidličkou“

200divvvMěstské divadlo Zlín si na novou sezonu sehnalo posily – dva Tomáše. Kromě Tomáše Červinky jde o Tomáše Davida, kterého jsme nyní pořádně vyzpovídali. Na prknech ho můžete vidět jako Pejska v pohádce O pejskovi a kočičce.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Michael Crichton na stopě zločinu: Velká vlaková loupež

velka vlakova loupe 200Kniha Zlín vydala v červnu klasický román Michaela Crichtona Velká vlaková loupež, který popisuje jeden z největších zločinů v dějinách. Dáte popisnému příběhu z viktoriánského období šanci?


Literatura

Miloš Kratochvíl pasoval prvňáčky na čtenáře

altDne 6. června zaplnili refektář Emauzského kláštera především prvňáčci. Přišli se svými pedagogy, ale i rodiči, prarodiči, sourozenci na velkou slavnost. Podle toho byli i našňoření – někteří mládenci měli motýlky, slečny byly v slavnostních (někdy až princezno...

Divadlo

Na podzim do divadla: Cudnost ledovců

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Přijměte pozvání na jedinečný projekt Cudnost ledovců do Divadla Archa.

...

Film

Opět zavládne Scandi

Scandi 2024 perexS každoročně pořádanou přehlídkou severské filmové tvorby SCANDI se setkáme i letos, a to opět zásluhou distribuční společnosti Film Europe. Všechny zařazené snímky zakoupila pro tuzemské promítání, takže je v příštích měsících budou m...