Vražda v anglické zahradě. 1. záhada Julie Birdové

Vražda v anglické zahradě. 1. záhada Julie Birdové

Tisk

Vrazda perexTradice staré dobré Anglie se pomalu vytrácí z britského života, ale ožívá v novém detektivním románu Vražda v anglické zahradě: 1. záhada Julie Birdové, kterou na předvánoční trh uvádí nakladatelství LEDA.

 

 

Julia Birdová je čerstvě rozvedená, bezdětná a zvědavá amatérská vyšetřovatelka, která právě trochu neochotně odešla do důchodu. Původně sociální pracovnice z Londýna, teď však majitelka domku ve vysněné idylické anglické vesničce. Malebná vesnička Cotswolds, rustikální kouzlo a malá chaloupka jsou vším, v co doufala.

Vrazda 3

Novinky nakladatelství Leda

Když nechá zbourat zahradní kůlnu, najde se pod ní kostra mladé ženy, jež tam zřejmě leží více let. Policejní vyšetřování se nehýbe z místa, a tak Julia prostě musí začít pátrat. Pomáhá jí zvědavé labradoří štěně jménem Jake.

Utopený podezřelý

Julia odkrývá překvapivé charaktery některých sousedů a zjišťuje, že jsou v rozporu s jejími dojmy při letmých setkáních na ulici. V téhle kouzelné vesničce téměř každý střeží nějaké rodinné tajemství, takže pod idylickým povrchem to někdy pořádně vře. Netrvá dlouho a Julia je přesvědčená, že odhalila vraha, jenže Jake ji vyvede z omylu, když jejího podezřelého najde utopeného. Vesnici zachvátí hysterie. Ve vesnici je někdo, kdo už dvakrát zabíjel, a každý má co skrývat.

Vrazda 1

Překladatel knihy Benjamin Kuras

Debut v mystery žánru

Katie Gayle je pseudonym, pod kterým vystupují dvě spoluautorky, nejprodávanější jihoafrické spisovatelky, Kate Sidley a Gail Schimmel. Napsaly přes deset knih, v žánru mystery byla tato kniha jejich debutem. V angličtině už vyšla celá série záhad Julie Birdové, a pokud tato první záhada zaujme i české čtenáře, o čemž nepochybuji, nakladatelství LEDA uvede na trh překlad celé série.

Vrazda foto

Okouzlující detektivka ve stylu staré dobré tradice Agathy Christie. Slovy renomovaného spisovatele, píšícího v češtině i angličtině, Benjamina Kurase, který knihu překládal, je však tato detektivka "víc literaturou" než pouhým detektivním příběhem. V rámci hodnocení knihy je nutné říct, že i překladatel, se svým citem pro hravou češtinu, na tom má velký podíl.

Vrazda 2

Ředitel nakladatelství Leda Rudolf Červenka představuje knihu na jejím křtu

Kniha se čte jako příjemné vyprávění o anglickém venkově, se všemi zvyky, malými obchůdky, krásnými zahradami a knižním klubem. Sem tam se objeví nějaká mrtvola, ale to k žánru patří. Autorky i překladatel podávají příběh s jiskřivým stylem a lstivým vtipem, což je dobrý první krok k tomu, aby se celá série stala návykovou. Bystré postřehy, plynulý děj, propracované dějové linie a detaily dělají knihu zábavným, ironicky vtipným, chytře laděným a příjemně poutavým čtením od začátku do konce. Užijte si to také. Třeba u vánočního stromku.

Vrazda obalka 

Vražda v anglické zahradě: 1. záhada Julie Birdové (An English Garden Murder: Julia Bird Mysteries Book 1)
Autor:
Katie Gayle
Překlad: Benjamin Kuras
Ilustrace: René Senko
Žánr: Román, světová literatura, detektivka, krimi
Nakladatelství: LEDA, spol. s r.o., edice BON-BON
Rok vydání: 2023
Počet stran: 312

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=958


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Psaní bylo v mém životě odjakživa, ale nikdy jsem to příliš neformulovala a neřešila.

archiv Lucie Brejšová„Vždycky jsem ráda objevovala nové věci a místa, kreslila a malovala, četla a vše si zapisovala, učila se jazyky, kutila, vařila,“ přiznává Lucie Brejšová, která letos debutovala knihou Město na...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

I zvířata mají city!

citova zivot zvirat perex
Knížky o zvířatech nejsou jenom pro děti. Vždy přitahovaly pozornost díky svému emocionálnímu náboji a dokázaly člověka dojmout. Nejinak je tomu s knihou německého lesníka Petera Wohllebena Citový život zvířa...


Literatura

Africký příběh lásky – příběh o silné vůli a velké houževnatosti dojít k svému cíli stůj co stůj

africky pribeh lasky 200Je to příběh mých předků osadníků, příběh dětství a dospívání na farmě mých rodičů, příběh safari a mnoha nocí pod hvězdami, příběh mé spřízněné duše Davida mých dcer Jill a Angely, vzniku našeho sloního sirotčince, ...

Divadlo

Zlínské divadlo hlásí Osobní poplach

osobni poplach 200Úspěšnou knihu zlínského spisovatele Josefa Holcmana Osobní poplach oživí na jevišti Městské divadlo Zlín.

...

Film

Můj soused zabiják zpestří nudný večer
ImageFilm Můj soused zabiják byl ve své době svěžím zpestřením poměrně nudné reality všedního života. Každý, kdo už pár let pracuje a provádí celou řadu rutinních a každodenních činností, které postrádají jakýkoliv kon...