Nejvíc si odpočinu při dlouhé koupeli ve vaně, říká básník Robert Wudy

Nejvíc si odpočinu při dlouhé koupeli ve vaně, říká básník Robert Wudy

Tisk

robert200Je sympatický a sečtělý, ale také píše básně a organizuje akce v Knihovně na Vinohradech, kde pracuje. Přitom jeho zájmy jsou poměrně široké, což dost možná napoví i následující rozhovor. Má také zajímavé a zvláštní jméno – Robert Wudy. Určitě o něm ještě uslyšíme.

 

Kdo vás prvně označil básníkem?

Profesorka češtiny a dějepisu na gymnáziu, což bylo poněkud divné, neboť ode mě nikdo kromě sestry nečetl ani řádku. Dozvěděl jsem se to až teď, zrovna nedávno, od spolužačky, tehdy jsem vůbec nedával pozor a měl hlavu v pýru. Ostatně možná právě proto mě paní profesorka označila za básníka.

Vzpomenete si, kdy vám vyšla první báseň v médiích? O čem byla a proč nebo pro koho jste ji napsal? A jaké byly reakce okolí?

Mnohem mnohem později. V květnu 2016 mi v časopisu Tvar vyšel úryvek z básně Ikaros Fénix, kterou jsem napsal v lednu téhož roku během dvou nocí strávených v kůlně jedné zahrádkářské kolonie na Smíchově. Báseň je o mozku všech lidí, co kdy žili, žijí a budou žít. Nepsal jsem ji pro nikoho konkrétního. Následně vyšla v mé první knize Nové pověsti. Reakce byly veskrze hezké.

 Takže jste se do toho pustil a máte výsledky, což je dobře. Co vaši oblíbení básníci kdysi a nyní?

Těch je spousta, to by bylo na dlouhý seznam. Prvním oblíbencem byl Edgar Allan Poe, druhým Rainer Maria Rilke, z českých Karlové Erben a Mácha. Pak další a další, nelze všechny vzpomenout. Z těch úplně nejmladších Vojtěch Vacek, Klára Krásenská, Štěpánka Borská nebo Kryštof Rajdl.

A dnes? Co vítězí? Lyrika nebo epika?

Průnik obojího, tyhle kostnaté kategorie čím dále častěji nezvládají držet krok s vývojem, který je velmi dynamický.

robert foto1

Jste autorem několika básnických sbírek. V čem všem se od sebe liší?

Liší se poměrně hodně. První dvě, Nové pověsti a Skála Vratanka, jsou epické, bujně alegorické, obsahující dlouhé opulentní skladby. Třetí Orbis pictus je poskládaná z úryvků z všemožných už napsaných knih, takže v ní není ani jedno slovo moje. Čtvrtá, Voňavka, nabízí milostnou poezii, respektive to, co podle mě z milostné poezie pro současnost zbylo. Ta je čtenářsky nejpřístupnější.

Co vás ve vaší tvorbě, ale i v životě nejvíc ovlivnilo?

Ovlivňuje mě úplně všechno, což považuju za základní vlastnost či schopnost, kterou básník potřebuje.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Žádného většího úspěchu jsem nedosáhl.

Skromný kluk… Které umělecké dílo vás dokáže plně strhnout?

Mám rád výtvarné umění, nejniternější vztah mám k dílům Maxe Liebermanna, Augusta Piepenhagena, Vincenta van Gogha a Mikuláše Medka. V dětství jsem spal pod reprodukcí obrazu Zmrtvýchvstání od Mistra Třeboňského oltáře, která ve mně také zanechala stopu, říkal jsem si, co je to na něm za zvláštního pána a proč na něj všichni tak divně koukají. V Benátkách na mě silně zapůsobily sochy Augusta Rodina, jsou drtivé, vzbudily ve mně pokoru víc než cokoli jiného. Stejně rád mám i hudbu, s výjimkou folku a country.

A jaká hudba vás oslovuje? A film?

Třeba Steve Reich, speciálně jeho skladba Music for 18 Musicians. Z českých současných skladatelů nejvíce Lucie Páchová. Nikdy mi nezevšední Smetanova Vltava a cokoli od Dvořáka, Chopina či Mozarta. Fascinují mě neomezené, stále se rozvíjející možnosti jazzu. Jako teenager jsem poslouchal Depeche Mode, U2 a The Cure, mám je rád pořád, navíc The Cure považuji za největší šedé eminence moderního mainstreamu. Film mě zajímá stále méně, myslím, že to nejlepší už má za sebou, 20. století bude v budoucnosti určitě označené jako století pohyblivých obrázků. Mým hrdinou je zlaté dítě Jean-Paul Belmondo, který vystupuje v mé básni Joyceův stůl jako protiváha těžkomyslného morouse Jeana-Paula Sartra.

robert  foto2

Při které činnosti si nejlíp odpočinete?

Při dlouhé koupeli ve vaně.

Co je pro vás největší luxus?

Slovo luxus v mém slovníku neexistuje, luxus vážně není to, co bych hledal nebo nějakým způsobem praktikoval.

Zpět k poezii a vlastně i k vaší práci. V Knihovně na Vinohradech pořádáte plejádu pořadů…

To je pravda.

Co chystáte na tuto sezónu a na co se můžou těšit vaši čtenáři a milovníci knihy a poezie?

V pondělí 23. října v Knihovně na Vinohradech vystoupí moravská literárně-hudební skupina Vítrholc – to bude velké, všem doporučuji. Další večery jsou ve fázi plánování, mohu ale slíbit, že si jedlíci současné poezie přijdou na své. Jisté je, že v únoru následujícího roku proběhne 7. ročník pořadu Mladí básníci v Knihovně na Vinohradech, což je moje největší organizátorská radost.

Jsou vaši přátelé i ti, co píší nebo čtou poezii?

Někteří ano, někteří ne. Ve sportovní terminologii by se jednalo o remízu.

robert foto3

VINCENT VYRAZIL DO POLÍ
(Veronice, 28. 10. 2019)

Vincent vyrazil do polí,
krví krmil havrany a vrány,
i žlučí zlatil oblaka,
prošel žhnoucím sluncem,
proklouzl skrz jako erupce,
kráčel dále tam na druhé straně,
vtahoval prostor a hvězdy a čas
černou dírou v boku.
Vincent už z polí se nevrátil.
Onen, kdo místo něj přišel
v jeho přesné lidské podobě,
přišel jen cizím umírajícím tělem
s oběma ušima.
Zvláštní,
jak všichni to viděli,
ale nikdo neuviděl.
Vincent zatím, daleko daleko,
cizí řečí promluvil: „Theo,
jsem šťastný, jsem v barvách,
jsem úplně bez konce
šťastný a v barvách,
v neředěných barvách, z nichž
ty, Theo, i každý člověk
ve mžiku by oslepl.“
Theo to nějak uslyšel,
nějak nějakým třetím uchem,
ach, jak plakal, bratříček.
Ucho se vrátilo do oblohy
v neviditelném ubrousku.

MILENCI V LETADLE

Milenci v letadle
před seskokem, který
zachránit má jejich vztah,
nevydrží napětí chvíle,
propadnou žhavé panice,
začnou se naléhavě líbat,
jako jedno tělo se zmítají,
převalují, až vypadávají
bez padáků ven z letadla,
jako nejkrásnější milenci,
krásnější než Tristan a Isolda,
krásnější než Romeo a Julie,
krásnější než ty a já,
dole o zem se rozprsknou
jako rajská jablíčka.

(Robert Wudy: Voňavka; Nakladatelství Pavel Mervart, 2023)

robert foto4

Zdroj foto: Robert Rohál a Veronika Králik


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pouliční slavnost už nebude mezi auty. Malostranské náměstí ožije!

parko200Z dolní části Malostranského náměstí by už letos mělo zmizet parkoviště. Mluvčí a iniciátorka petice za odstranění parkoviště z Malostranského náměstí Kateřina Bursíková Jacques je za to ráda. Nyní je třeba řešit podobu náměstí. Těší se, že zářijová akce...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Pavel Soukup: „Po četbě vždycky skočím jako pstruh“

Soukup 200Přečtěte si rozhovor s Pavlem Soukupem, interpretem audioknih Medvědín a My proti vám nejen o audioknihách.

...

Literatura

Uběhlo dvanáct let. Jak to, že kamarádčiny děti nezestárly ani o den?

Dokonale děti perexKdyž Beth veze syna na zápas, rozhodne se, že se zajde podívat na dům, který patří její bývalé nejlepší kamarádce. Neviděly se dvanáct let, ale ona si prostě nedokáže pomoct. Zaparkuje před Flořiným domem a přes silnici pozoruje,...

Divadlo

THE SOUND OF MUSIC – LIVE!

TeSoundOfMusic perexKaždá nová adaptace muzikálu by v sobě měla mít to pověstné „něco“, co diváky přesvědčí, že právě ona by se měla stát jejich nejoblíbenější. Pořad „The Sound of Music - Live!“, který odvysílala ...

Film

Hudba z Marsu je hudba historie

hudba z marsu 200Budovatelská komedie Hudba z Marsu, ve které hrají hlavní roli tehdejší Československé hvězdy, jako Jaroslav Marvan nebo Oldřich Nový, nabízí možnost podívat se na povahu tehdejší spo...