Malou Marjánku nejvíce zajímalo, jestli mají v nebi skleničky

Malou Marjánku nejvíce zajímalo, jestli mají v nebi skleničky

Tisk

maji v nebi sklenicky 200Mají v nebi skleničky? Je název knihy, kterou napsala Martina Preissová a vydalo ji nakladatelství CPress. Pojďte do ní nahlédnout prostřednictvím této recenze.

 

 

 

Herečku Martinu Preissovou mám spojenou především se seriálem Redakce, který se mi odmala hodně líbil. Když vyšla tato kniha, tak jsem to však neřešila, a byla zvědavá hlavně na obsah.

Mají v nebi skleničky? přenáší čtenáře do vesnice na jižní Moravě, kde je malá Marjánka. Ta pozoruje svět kolem sebe, má plno zvídavých otázek („Tati, jak to, že králíci, kteří se vůbec neznají, spolu můžou mít děti?“) a odpovědi ji občas kromě rodičů dávají i děda malíř nebo děda vinař. Přidanou hodnotou knihy je, že se odehrává v devadesátých letech, takže zde sledujeme revoluci a následující události především dětským pohledem.

„Když druhý den přicházela Marjánka ke škole, nebyl tam už žádný nápis. Ani nevisely holubičky v oknech ředitelny. Zato na dveřích přibyl plakát s tím pánem, který je už týden prezident, ráčkuje a je často v televizi. Nad ním bylo napsáno něco o tom, že nemáme lhát a nenávidět lidi a potom vyhrajeme. Ale kdy se to stane, to už tam nepsali.“ (str. 108)

Moc se mi líbilo prostředí knihy, protože jsem se na vesnici narodila a v jiné žiju. Takže mi bylo blízké číst si třeba o chování králíků, nebo zavařování meruněk a ani nad popíjení vína nebo slivovice jsem se nijak nepozastavovala. Navíc jsem se v devadesátkách narodila, takže mi Marjánka byla blízká a dokázala jsem se do ní hodně vžít.

Kniha je rozdělena na krátké povídky a původně jsem tak měla v plánu číst ji po částech – každý večer několik. Jak jsem však začala číst, tak jsem se od knihy neodtrhla, a nakonec ji přečetla najednou. Opravdu se mi moc líbila, jednotlivé příběhy se četly samy, a přitom to bylo celé příjemné a milé. K Marjánce se tak ráda ještě vrátím a nebudu se zlobit, když bude tato herečka pokračovat v psaní.

Martina Preissová se narodila v roce 1975 ve Znojmě v rodině učitelů, malířů, muzikantů a vinařů. Sen stát se učitelkou vystřídala hned po maturitě potřeba jít dál. Objevila v sobě lásku k divadlu a přihlásila se na Janáčkovu akademii múzických umění. Po absolutoriu se na čas zastavila v angažmá v brněnském Národním divadle, od roku 2000 je členkou činohry Národního divadla v Praze. Spolupracuje s Českou televizí, točí seriály, učí herectví na DAMU a nepřestává být milující matkou dvěma synům a drahou polovičkou svého muže, herce Martina Preisse, kterého potkala kde jinde než v divadle. Svou prvotinu, velmi osobní knížku povídek Jak jsem nebyla na Lvech a jiné příhody, napsala v roce 2021. Druhá kniha Mají v nebi skleničky? je povídkovým cyklem volně inspirovaným dětstvím na konci osmdesátých let na jihomoravské vesnici.

maji v nebi sklenicky

Mají v nebi skleničky?
Autor: Martina Preissová
Žánr: česká próza, humor
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 200
Hodnocení: 88 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/80442215/maji-v-nebi-sklenicky/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hudba je atmosférická a měla by člověka naladit na vlnu klidu a harmonie, říká Tomáš Kympl

Tomas Kympl 200V hudebním světě je hudební skladatel, textař a zpěvák Tomáš Kympl už řadu let pojem. Vyhrál několik mezinárodních soutěží a natočil řadu žánrově odlišných alb či projektů, což ho řadí k těm nejtalentovanějším a nejpozoruhodnějším osob...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Špinavý kšefty na North Ganson Street
zahler 1Nakladatelství Mystery Press nám v červnu vydalo pěknou drsňárnu, detektivní thriller Špinavý kšefty na NorthGanson Street od amerického autora S. Craiga Zahlera. Pokud patříte mezi příznivce drsné školy, ostrého jazyka, mrazivé atmosféry a ambival...

Literatura

Odhalte s dětmi Tajemství obrazu

tajemstvi-obrazu 200V nakladatelství Presco Group pod značkou Ella & Max vyšla kniha Tajemství obrazu od jeskynních maleb po chytré telefony. Jak název napovídá, čtenáře provede historií obrazů, od pravěkých jeskynních maleb až po obrazovku počítač...

Divadlo

Divadelní start ve Zlíně se blíží. Připomene Tomáše Baťu, rozdá ceny Aplaus a pobaví premiérou Příběhů obyčejného šílenství

Divadlo ZlinNová 67. sezona Městského divadla Zlín se rozjede s humorem. V sobotu 8. září večer se uskuteční ve Velkém sále premiéra Příběhů obyčejného šílenství, kterou si nenechá aujít ani autor Petr Zelenka

Film

Portrét dívky v plamenech: Utajená vášeň z 18. století

divkavplamenechV kinech právě nyní můžete zhlédnout francouzské romantické drama o lásce dvou dívek na mořském pobřeží v roce 1760. Film je o touze po svobodě, ale i o umění přijmout svůj osud. Dějem od začátku prostupuje báj...