Další z mnoha děl o holocaustu vyšlo nedávno u nakladatelství Jota. Jeremy Dronfield a jeho Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi se rozhodně zařadí mezi ty nejzajímavější, a navíc se nebojí poukázat i na méně známá fakta.
Kniha vypráví o rodině Kleinmannových. Manželé Gustav a Tini i jejich 4 děti Edith, Herta, Fritz a Kurt byli židé bydlící ve Vídni. Po nástupu nacismu jsou otec Gustav společně se synem Fritzem zatčení a odvedení do koncentračního tábora Buchenwald. Jedná se pouze o první zastávku na jejich dlouhé cestě plné utrpení a ponížení.
Příběh začíná ještě před začátkem druhé světové války a popisuje postupnou změnu atmosféry ve Vídni, kdy se z přátel stávají udavači a Židé téměř nemohou vyjít na ulici. Z velké části se věnuje hlavní dvojici otce a syna, ale zároveň vyzradí i osudy ostatních členů rodiny. Dva z nich (Kurt a Edith) dokáží brzy emigrovat, čímž si možná zachrání životy.
A zde se autor nebojí poukázat na to, že mohlo být zachráněno daleko více lidí, které později z velké části zničily a zabily koncentrační tábory. Nacisté totiž byli ze začátku ochotní nechat Židy emigrovat, aby se jich zbavili. Například do Ameriky, která ovšem postupně téměř zarazila příliv uprchlíků. V úvodu války možná političtí lídři Spojených států amerických netušili, nakolik je situace vážná. I přesto se při čtení nabízí závěr, že pro Evropany mohli udělat daleko víc. Oni si ovšem vymysleli natolik složité podmínky pro přijetí víza, že pro jeho získání jste museli mít hodně štěstí, a především dobré známosti.
Následně kniha popisuje osudy otce a syna, kteří prošli celou řadou koncentračních táborů. Spojoval je opravdu silný pokrevní vztah, který nezlomili ani zrůdy převlečené do nacistických kabátů. Nechybějí drastické a velice smutné popisy událostí všedního dne, které jsou pro dnešní generaci naprosto nepředstavitelné. Jejich součástí je mučení, ponižování a hodně smrti. I v těchto nelidských podmínkách se ovšem našly světlé okamžiky, kdy se lidé navzájem dokázali podržet a pomoci si vlastnímu neštěstí navzdory.
Na hranici mezi životem a smrtí
Oba hlavní hrdinové stáli hned několikrát na hranici mezi životem a smrtí, ale nakonec dokázali přežít. Museli přitom podvádět, lhát i předstírat smrt. Mladý chlapec Fritz navíc neváhal riskovat a zapojit se do odboje. Tvůrce tedy ukazuje i tuto stránku nacistických koncentračních táborů. Pod rouškou tmy se zde plánovala spiknutí, sabotování i útěky. Někteří lidé se tedy nepoddali strašnému osudu, ale rozhodli se bojovat za své přežití.
Celá kniha je psána románovou formou, proto je velice čtivá. Vychází ovšem z reálných poznatků, získaných z deníků otce Gustava a rozhovorů se zúčastněnými. Nabízí na první pohled neskutečný příběh, ve kterém dokázal osud zachovat životy několika lidí, navzdory snaze je zničit.
V závěru se rychle podíváte i na poválečné události. Návrat ke svobodnému životu byl pro všechny velice obtížný, a některým se to ještě řadu let nepodařilo. Navíc na následky zranění a mučení z války, i po jejím konci, někteří brzy zemřeli.
Trochu mi zde chybí nějaké fotografie. Jediná fotka celé rodiny se nachází na zadní straně přebalu, ale jinak se žádných obrázků nedočkáte. Vynahrazuje to ovšem text, který přináší důležitá svědectví i ponaučení do budoucna.
Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi je opravdu temný příběh, který poměrně důkladně popisuje každodenní hrůzy koncentračních táborů. Zároveň se však snaží i v těchto strašných místech najít trochu světla. Byla jím láska, přátelství a rodina. Existovalo mnoho lidí, kterým nacisté tyto hodnoty nedokázali vzít. Nakonec se ukázalo, že láska zvítězila na nenávistí.
Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi
Autor: Jeremy Dronfield
Originální název: The Boy Who Followed His Father into Auschwitz
Překlad: Jakub Futera
Žánr: Historický román
Vydáno: Jota, 2019
Počet stran: 408
Hodnocení: 95 %
< Předchozí | Další > |
---|