Když je někdo svatej, nemá to lehký

Když je někdo svatej, nemá to lehký

Svatozar perexTak se to stalo, opravdu. I kdy to bude znít neuvěřitelně. Jednoho dne se nad hlavou Felixe Nováčka objevila svatozář. Udělal totiž významný dobrý skutek, a tak se mu za to Pán Bůh odměnil. Právě tímto nadělením začíná děj útlé knihy pohádkáře Petera Stoličného, humorného příběhu pro dospělé s názvem Svatozář.

 

Zářící a nehmotný kroužek nad hlavou není zrovna výhra. Když se vám nelíbí, dá se schovat leda tak pod klobouk. Ale ze své pozice těsně nad temenem se ani nehne. Svému nositeli působí takový úkaz spíš problémy, než aby mu nějak významně pomáhal. Ledaže by tento dar dokázal smysluplně či dokonce lukrativně využít…

Podobné téma se objevilo i v českém povídkovém filmu „O věcech nadpřirozených“. V povídce Glorie starý účetní Knotek (Ladislav Pešek) podrží mladého kolegu Šemberu před nadřízeným a sám za to dostane vynadáno. Doma si stěžuje svému jedinému příteli - psovi. Rozhodne se napsat prokuristovi vysvětlující dopis. Navštíví ho však Šembera s velikými díky a buchtami. Knotek se rozhodne vinu mladého muže neprozradit. Od té chvíle má nad hlavou svatozář. Jasně svítící gloriola mu však působí samé potíže. Na ulici vzbudí Knotek rozruch, takže je zatčen. Pak je vyhozen z kostela. Lékaři na psychiatrii jej svými testy málem umučí. Teprve starý doktor Vaňásek mu poradí, aby zkusil trochu hřešit. Zde se záměr podaří a svatozář nad Knotkovou hlavou se rozplyne. (zdroj ČSFD)

Autor knihy Svatozář téma uchopil pěkně ze široka a hlavní hrdina Felix Nováček má se svou gloriolou trable ještě větší. Zůstává mu natrvalo, i když jako oficiálně svatý není zrovna svatoušek. Díky přítelkyni Majce se Felix postupně sžívá s novou realitou a společně nacházejí způsob, jak s takovým darem naložit. V celém příběhu je spousta humorných situací a hlášek, nechybí však ani dramatické události, k nimž dochází v souvislosti s nepřehlédnutelnou výjimečností hlavního hrdiny. Senzacechtivost, závist a hrabivost totiž neznají mezí. Do problémů jsou zataženi i jeho přátelé a často jim jde i o život.

Sto deset stránek téhle útlé knížky se dá přečíst na jeden zátah, třeba ve vlaku při cestě na dovolenou. Příběh v ní přiměřeně odsýpá a jeho hlavní ambicí je čtenáře pobavit. Myslím, že právě to se autorovi podařilo.

doc. Mgr. Peter Stoličný, ArtD (1945) je slovenský spisovatel, scenárista a publicista žijící v ČR. Původně působil v Bratislavě jako televizní a divadelní dramaturg. Píše zejména pro děti a mládež, oblíbené jsou jeho vtipné pohádky o dopravních značkách, nebo série o opici Skořici. V současnosti se jako vysokoškolský pedagog specializuje na oblast mediální komunikace.

Svatozar

Svatozář
Autor: Peter Stoličný
Žánr: pohádka pro dospělé
Nakladatelství: Monument
Rok vydání: 2021 (1. vydání)
Počet stran: 110

Hodnocení: 76 %

www.nakladatelstvi-monument.cz/produkt/svatozar/

( 1 hlas ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Beroun

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Konec zpráv o modré planetě – pamflet, který se tváří jako vědecký text

 konec zprav o  modre planeteJednomu by se skoro až nechtělo věřit, že globální oteplování je tématem, které působí mnohdy jako rozbuška, relativně spolehlivě staví barikády mezi zastánce a odpůrce, mezi jejichž tábory létají ostrá slova jako ostrá munice v nefalšo...


Literatura

Milovníci historie, zbystřete, je tu Střet impérií

stret imperii 200V listopadu vydalo nakladatelství Vyšehrad historický román irského spisovatele Bena Kanea Střet impérií. První díl dvousvazkové ságy se dá číst samostatně a hlavně nám poskytne sondu na neklidné období Druhé makedonské války.

Divadlo

Homo eroticus - zajímavý projekt brněnského divadla Buran Teatr

Homo eroticus 2Koncem září uvedlo profesionální divadlo plné mladých lidí erotickou baladu Homo eroticus, aneb láska v době těla. Režisérka Gabriela Ženatá spolu s týmem realizátorů vytvořili férii, složenou z několika obrazů, ve kterých se bez obalu ...

Film

Největší přehlídka srbského filmu ve Vsetíně

altEvropské filmy se těší velké oblibě a v rámci filmových festivalů jsou horkým kandidátem na zaručený způsob zahnání případné nudy a zajímavým kulturním zážitkem. Specialitou jsou pak festivaly zaměřené pouze jedním směrem. Tedy tím zeměpisným. A právě takov...