Jedno malé prasátko
Kultura21.cz

Jedno malé prasátko

jedno male prasatko 200V lednu vyšla u kalibru druhá detektivní kniha britského autora Roba Ashmana ze série Případy Rosalind Krayové. Jedno malé prasátko přináší hutný detektivní příběh, který není pro slabší povahy a na pouhých 250 stránkách dokáže rozehrát slušný napínavých a psychologický příběh.

Dámy a pánové, Rob Ashman

Rob Ashman pochází z Walesu a pracoval v dolech, v National Coal Board, poté nastoupil na univerzitu a po škole působil na řadě pozic ve výrobě a poradenství ve Velké Británii i v zahraničí. Nyní se naplno věnuje spisovatelské dráze. Loni v srpnu vyšel první díl této série, výborná kniha Bez tváře.

Prstíková říkanka

Zastupující šéfinspektorka Krayová řeší démony z minulosti, kteří jí pořád nedají spát, musí čelit své ambiciózní šéfce a do toho dostává případ brutální vraždy, kde byla oběť zabita velmi specifickým a nepěkným způsobem. Postupem času policisté zjišťují, že se nejedná o první ani poslední oběť a že pachatel má v plánu postupovat podle oblíbené dětské říkánky Jedno malé prasátko…

Originalita

Nepřestávám se udivovat faktu, že autor dokázal na tak malém prostoru cca 250 stran rozvrhnout a jít do hloubky s tak originálním nápadem, jako je aplikace prosté dětské říkánky do běsnícího vraždění.

Jedno malé prasátko navazuje na výborný první díl, ale není problém číst knihu samostatně bez znalosti předešlého příběhu. Přesto první díl vřele doporučuji. Lépe pochopíte myšlenkové pochody hlavní hrdinky a budete se lépe orientovat i v ostatních postavách.

V rámci vykreslení psychologie postav nemůžu než jinak a dát jedničku. Co tady autor předvádí, to je vskutku parádní. Hned víme, kdo jsou dobří a kdo patří k těm zlým. Autor od začátku střídá úhly pohledu Roz a pachatele těchto zvěrstev. Nejedná se tedy o příběh, kdy řešíme, kdo to udělal, ale zajímá nás hnací motiv vraha. Nebojte, všechno se dozvíte.

Poslechněte si kvičení…

Vraždy jako na jatkách, no uznávám, je to síla, ale jakmile odhlédnete od brutality, máme tady vynikající psychologický příběh a nečekané zvraty i rozuzlení. Logický a dobře promyšlený příběh a celý případ si rozhodně zaslouží pozornost čtenářů, kteří holdují detektivkám.

jedno male prasatko

Název: Jedno malé prasátko
Autor: Rob Ashman
Série: Případy Rosalind Krayové 2.
Žánr: detektivka, krimi
Originální název: This Little Piggy (2018)
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2022, pevná
Počet stran: 256
Hodnocení: 90 %

https://www.euromedia.cz/jedno-male-prasatko/kniha/13298/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Je potřeba neustále tvořit a snažit se být lepší a lepší, říká výtvarník Pavel Oparty

oparty 200Od pátku 25. února představuje ve foyer v Domě kultury v Kroměříži svou tvorbu bohumínský výtvarník Pavel Oparty. Jeho výstava nese název Melodie barev a přináší kromě obrazů také umělecké fotografie a digitální grafiku. Kroměřížská výstava tohoto kr...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Vyřešte sedmý případ Martina Servaze

lov 200Letos na jaře vyšla v nakladatelství XYZ další kniha od francouzského spisovatele Bernarda Miniera. Jmenuje se Lov a jedná se o sedmý případ kriminalisty Servaze.

 

...

Literatura

Severská krimi s psychologem Sebastianem počtvrté

maco200Již čtvrté pokračování detektivních případů s policejním psychologem Sebastianem Bergmanem je konečně tady. Autoři Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth i tentokrát přicházejí s velice kvalitní severskou detektivkou s názvem Němá dívka.

...

Divadlo

Dorian Gray, manipulátor v třpytivém oblaku

dorian 200Už je to více než sto dvacet let, co si svět může přečíst příběh o obrazu Doriana Graye. Mladíka, který si užívá života a díky záhadnému portrétu nestárne. Všechno špatné v jeho životě se odráží v obrazu a on zůstává krásný a neposkvrněný. Švandovo ...

Film

Ceny udělované v kultuře odrážejí ekonomii prestiže

altMédia nám ráda vnucují představu, že udělení nějaké prestižní ceny skutečně odráží hodnoty oceněného díla. Však také jeho atraktivita jako prodejného produktu tím každopádně vzroste. Stačí si připomenout třeštění pravidelně provázející udílení amerických Oscarů...