Série Naturalista řeší Temný vzorec

Série Naturalista řeší Temný vzorec

temny vzorec 200V říjnu vyšla u nakladatelství Kalibr další kniha Andrewa Maynea ze série Naturalista, nápaditý thriller Temný vzorec. A já už chápu, proč je kolem toho takové haló! Pokud vás autor Andrew Mayne také míjel, měli byste to napravit.Excentrický protagonista má zelenou

Hlavní postavou je profesor bioinformatiky Theo Cray, který jen tak mimochodem dokáže vypátrat sériové vrahy. Jenže v ne tak daleké minulosti byl vystaven nebezpečnému patogenu, který by z něj mohl udělat zabijáka. To zamává s jeho pověstí, reputací v práci a hlavně to zamotá hlavu jemu. Cray je důvtipný, inteligentní člověk, který žije svou prací a cení si intelektu nadevše. Interakce s lidmi, pohyb ve společnosti a chápání narážek, to je pro něj jiný oříšek.

Koho si vzal na mušku tentokrát?

Na kobylku se podívá zdravotnickému systému a konkrétně se zaměří na zdravotníky, v jejichž profesi je nejvíce sériových vrahů. Začne to podezřelými úmrtí třech dětí na jednom oddělení, ale při odkrývání dalších indicií zjistí, že jde jen o špičku ledovce a hledání po anděli smrti je mnohem náročnější, než jak si původně myslel. Mezitím nás poučí o sériových vrazích obecně, dozvíme se něco málo o těch nejznámějších, ale taky něco o tom, jak funguje zdravotnictví v Americe.

Z kouzelníka spisovatelem

Andrew Mayne, hvězda televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, je salonní kouzelník, autor knih o iluzionismu a romanopisec, který se na britském Amazonu dostal v roce 2012 mezi pětici nejprodávanějších nezávislých autorů a jenž byl za román Name of The Devil nominován na ocenění Thriller Award 2016. První cestu kolem světa jako iluzionista podnikl, když byl ještě teenager, a později spolupracoval s mistry řemesla, jako jsou Penn & Teller, David Blaine a David Copperfield. Andrewův román Angel Killer (2014) se nyní adaptuje na televizní seriál. Uvádí taky podcast s názvem Weird Things.

Série Naturalista má pěkně našlápnuto!

Mayne vydal v roce 2017 román Naturalist (česky Šelma), kde stvořil originální postavu přírodovědce profesora bioinformatiky Theo Craye. K dalším knihám série s profesorem Theo Crayem patří: Looking Glass, 2018 (česky Hračkář), Murder Theory, 2019 (česky Teorie vraždy) a zatím poslední Dark Matter (Temný vzorec), 2019. A myslím, že nějakou dobu budeme touto řadou zásobováni.

Proč byste si to neměli nechat ujít?

Andrew Mayne umí psát, jinak to říct prostě nejde. Naučil se vhodně skombinovat součástky, po nichž čtenáři touží – osobitý hrdina ovšem rozhodně ne dokonalý, vyšetřování na vlastní pěst, kdy jde o hubu, svět sériových vrahů – a dokáže to dovedně vybalancovat, jak humor, napětí, myšlenkové pochody i třeba popisy nebo když nám něco vysvětluje, co se událo nejen v jeho minulosti. Takže pokud hledáte jednu z nejlepších detektivek roku, s klidným svědomím vám doporučím zrovna tuto knihu!

temny vzorec

Název: Temný vzorec
Autor: Andrew Mayne
Název originálu: Dark Pattern (2019)
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2020, pevná
Počet stran: 304
Hodnocení: 88 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/temny-vzorec/kniha/12920/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Prospěli jsme svému zdraví, zdraví našich klientů a hlavně se chováme šetrně k přírodě, co více si přát“

Tezop 200iskárna EZOP je zlínská společnost, která vznikla už v roce 1993 a od té doby se vyvíjí a upevňuje svou pozici především v oblasti tiskových služeb, reklamy a různých výstavních expozic. Všechny jejich tisky jsou ekologické a víc nejen o nich nám prozr...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Češka v Kanadě

altÚtlá knížka Sousedka ze Skalistých hor se vám vejde akorát do kabelky. Dá se číst kdykoliv, můžete začít odkudkoliv a nemusíte o tématu moc přemýšlet. Ano, je to taková knížka do vlaku, autobusu – prostě na cesty. Nic víc, nic míň.


Literatura

Hercule Poirot nově: Záhada tří čtvrtin

zahada tri ctvrtin 200V září vydalo nakladatelství Knižní klub nový příběh Hercula Poirota v podání britské autorky Sophie Hannahové. Jak se autorce podařilo zhostit role epigona nezaměnitelné Agathy Christieové a jaký je příběh z dávných let v m...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

Jak se kdysi odečítal film

I dnes se stává, že diváci prožívají nekonečné seriály (proč by se na ně jinak dívali?), že mají tendenci vztahovat postavu na jejího představitele. Oblibu nezaručuje sebelépe zvládnutá role v "kusovém" pořadu, ale ustavičně se vracející typizované figurky: vždyť kdo vítězí třeba v soutěži TýTý?...