„Dort musí být zážitkem“
Kultura21.cz

„Dort musí být zážitkem“

sexy dorty 200Kuchařky Josefa Maršálka se těší velké oblibě a není proto divu, že v nakladatelství XYZ vyšla loni jeho další kniha zaměřená na Sexy dorty.

 

 

Kuchařka začíná autorovým prologem, dále textem nazvaným Bez čeho to nejde, ze kterého jsem si zapamatovala poučku, že dort by nikdy neměl být tak krásný, dokonalý a nepřístupný, aby se ho člověk bál nakrájet. Na druhou stranu však musí být zážitkem, sladkou tečkou, kterou si každý bude pamatovat. Poučná je část Opakování – matka moudrosti a také tři úvodní recepty zaměřené na skládání dortů. Následuje téměř 30 receptů na dorty řazené abecedně. Josef Maršálek k nim dodává, že každý má své vlastní jméno, má pro něj svůj význam a něco znamená, jako například moment v životě, lidskou hodnotu, situaci, nebo ingredienci.

Na úvod musím poznamenat, že všechny dorty jsou opravdu sexy. Vypadají luxusně a lákavě, jedná se o precizní a kvalitní práci. Až má člověk dojem, že něco takového nemá šanci ve své kuchyni vytvořit. Když se však začte do postupu a prohlédne si i fotodokumentaci, napětí poleví a dojdete k zjištění, že to není zase taková věda.

Mě zaujal například sněhově bílý dort Ange dozdobený malinami a uzlíčky z marshmallows, Basque (spálený sýrový dortú, ve kterém je základem kilo tvarohu nebo karamelovo-čokoládový dort Kiev. Některé dorty jsou podle mého názoru hlavně na efekt, ale to nic nemění na tom, že jsem se na ně nemohla vynadívat. Opravdu jsem obdivovala ty nápady: ozdobu v podobě archu jedlého papíru, formu na čokoládu vzniklou ze starého fotorámečku nebo dort zdobený nápisem je souis vanille černou gelovou potravinářskou barvou. A největší peckou je pak kopule z dortu Water-polo:

Občas jsem měla při čtení dojem, že by si texty zasloužily ještě trochu péče. Například u jogurtového dortu hned čtyři odstavce po sobě začínají větou „želatinu necháme nabobtnat“, což nevypadá nejlépe a určitě bylo možné napsat postup jinak. Ale to je jen detail na jinak zdařilé knize.

Sexy dorty jsou potěchou pro oko a také inspirací, když se chcete před někým vytáhnout, nebo vyzkoušet něco neotřelého a nového. V knize můžete také najít například tipy na krémy, nebo si z ní jen něco takzvaně vyzobnout. Záleží jen na vás.

Josef Maršálek je mistr cukrář, který se v devatenácti letech vydal za svým snem a místo učitelem se stal na sedm let součástí nejlepšího kulinárního týmu Evropy, s nímž pekl dobroty i pro anglickou královnu. Své zkušenosti sbíral po celém světě – procestoval Evropu a působil i v Indii v nejlepší tamní patisserii, aby se nakonec vrátil zpět do Česka, založil vlastní firmu a natočil nejúspěšnější světovou show o pečení. Pořádá kurzy, poskytuje konzultace majitelům cukráren i kaváren a prostřednictvím kuchařek plných svých nejoblíbenějších receptů se rozhodl podělit o všemožná sladká tajemství.

sexy dorty

Sexy dorty
Autor: Josef Maršálek
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: XYZ (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 87 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74612100/sexy-dorty/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Herec Jan Kanyza uspěl i jako malíř a fotograf, který se našel ve Francii
jan kanyza perexVe filmech hrál detektivy i delikventy, což ale jeho obdivovatelkám pranic nevadilo.  Herec Jan Kanyza byl prostě  typ muže, který se ženám hodně líbil. A platí to i dodnes, i když už nehraje tolik, jak by si jeho ženské publiku...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Láska a moudrost v Alšových pohádkách

alsovy pohadky perexAlšovy pohádky - to je titul, který jsem brala do ruky s velkou úctou a zvláštním rozechvěním. Nejen proto, že ke knihám JaSného nakladatelství chovám nepokrytou náklonnost, ale také proto, že je doplněna o ilustr...


Literatura

Když se detektivové štvou za pachatelem jako za lovnou zvěří

zve 200Ze Švédska vyrazil na cestu do knihkupectví po celém světě další román. Tentokrát se jedná o dílo z pera spisovatelského tandemu Kerstin Signe Danielsson a Roman Voosen. Jejich detektivní román Jako zvěř slouží opět jako...

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Severský filmový podzim – Ptáci nad průlivem

ptaci 200I v pátek 10. listopadu jsem vyrazila na film v rámci festivalu Severský filmový podzim do pražského kina Lucerna. Tentokrát padl výběr na válečné drama Ptáci nad průlivem, který přibližuje osudy dánských Židů a pokusy o jejich záchranu před běsnícími nacisty.