„Dort musí být zážitkem“

„Dort musí být zážitkem“

sexy dorty 200Kuchařky Josefa Maršálka se těší velké oblibě a není proto divu, že v nakladatelství XYZ vyšla loni jeho další kniha zaměřená na Sexy dorty.

 

 

Kuchařka začíná autorovým prologem, dále textem nazvaným Bez čeho to nejde, ze kterého jsem si zapamatovala poučku, že dort by nikdy neměl být tak krásný, dokonalý a nepřístupný, aby se ho člověk bál nakrájet. Na druhou stranu však musí být zážitkem, sladkou tečkou, kterou si každý bude pamatovat. Poučná je část Opakování – matka moudrosti a také tři úvodní recepty zaměřené na skládání dortů. Následuje téměř 30 receptů na dorty řazené abecedně. Josef Maršálek k nim dodává, že každý má své vlastní jméno, má pro něj svůj význam a něco znamená, jako například moment v životě, lidskou hodnotu, situaci, nebo ingredienci.

Na úvod musím poznamenat, že všechny dorty jsou opravdu sexy. Vypadají luxusně a lákavě, jedná se o precizní a kvalitní práci. Až má člověk dojem, že něco takového nemá šanci ve své kuchyni vytvořit. Když se však začte do postupu a prohlédne si i fotodokumentaci, napětí poleví a dojdete k zjištění, že to není zase taková věda.

Mě zaujal například sněhově bílý dort Ange dozdobený malinami a uzlíčky z marshmallows, Basque (spálený sýrový dortú, ve kterém je základem kilo tvarohu nebo karamelovo-čokoládový dort Kiev. Některé dorty jsou podle mého názoru hlavně na efekt, ale to nic nemění na tom, že jsem se na ně nemohla vynadívat. Opravdu jsem obdivovala ty nápady: ozdobu v podobě archu jedlého papíru, formu na čokoládu vzniklou ze starého fotorámečku nebo dort zdobený nápisem je souis vanille černou gelovou potravinářskou barvou. A největší peckou je pak kopule z dortu Water-polo:

Občas jsem měla při čtení dojem, že by si texty zasloužily ještě trochu péče. Například u jogurtového dortu hned čtyři odstavce po sobě začínají větou „želatinu necháme nabobtnat“, což nevypadá nejlépe a určitě bylo možné napsat postup jinak. Ale to je jen detail na jinak zdařilé knize.

Sexy dorty jsou potěchou pro oko a také inspirací, když se chcete před někým vytáhnout, nebo vyzkoušet něco neotřelého a nového. V knize můžete také najít například tipy na krémy, nebo si z ní jen něco takzvaně vyzobnout. Záleží jen na vás.

Josef Maršálek je mistr cukrář, který se v devatenácti letech vydal za svým snem a místo učitelem se stal na sedm let součástí nejlepšího kulinárního týmu Evropy, s nímž pekl dobroty i pro anglickou královnu. Své zkušenosti sbíral po celém světě – procestoval Evropu a působil i v Indii v nejlepší tamní patisserii, aby se nakonec vrátil zpět do Česka, založil vlastní firmu a natočil nejúspěšnější světovou show o pečení. Pořádá kurzy, poskytuje konzultace majitelům cukráren i kaváren a prostřednictvím kuchařek plných svých nejoblíbenějších receptů se rozhodl podělit o všemožná sladká tajemství.

sexy dorty

Sexy dorty
Autor: Josef Maršálek
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: XYZ (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 87 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74612100/sexy-dorty/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

SKUPINA KRAUSBERRY SLAVÍ: JEDENATŘICET LET S JEDENATŘICETI PECKAMI

kraus200Zaplaťpánbůh za některé vyhazovy! Kdyby nemusel Martin Kraus odejít z kapely Bluesberry, asi by nevznikla kapela Krausber ry. Scéna české populární hudby by byla ochuzena o energií nabitou, originální skupinu, o písničky jako třeba Vlakem na Kolín, S...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Nechte se pohltit knihou Temná hmota

temna hmota perexKoncem května vydalo nakladatelství Knižní klub ponurý příběh Blake Crouche Temná hmota. Vymakaný příběh s přesahem do světa fyziky o životních rozhodnutích, která navždy mohou měnit naše životy, si zaslouží pozornost i vás!


Literatura

Rytieri z Vřesova a tí druhí

rytiri z vresova 200Historický román, ktorý nás zavedie do komnát pražského hradu a katedrály sv. Víta na začiatku 14. storočia, do močaristých bažín juhozápadnej časti Českého kráľovstva, ale aj na palubu lodí rádu johanitov v Stredozemnom mori.

Divadlo

Mezinárodní hvězdy Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle obdrží čestný doktorát JAMU

jamu doktorat200Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění získá česká operní a koncertní pěvkyně Magdalena Kožená a také britský orchestrální i operní dirigent Sir Simon Rattle. Obě hvězdy mezinárodního hudebního nebe si mimořádné ocenění převez...

Film

Jak vypadá láska mezi regály?


laska medzi regalmi perexChristian je rváč a muž s pochybnou minulostí. Tuhle životní etapu už má ale za sebou a jako svůj nový začátek si zvolil práci doplňovače zboží v supermarket. Nečeká ho tam žádná zářivá kariéra, jeho nejlepší pers...