Tři sestry, které zasáhly do novodobé politiky Číny

Tři sestry, které zasáhly do novodobé politiky Číny

velkamalaruda sestra perexTři sestry z rodiny Sung se nesmazatelně zapsaly do dějin novodobé Číny. Nejstarší Aj-Ling (1888–1973) se provdala za muže, který byl ministrem průmyslu, krátce i předsedou vlády Čínské republiky a rovněž guvernérem Čínské centrální banky. Po komunistickém převratu se ona i její manžel odstěhovali do Ameriky.

 

Prostřední sestra Čching-ling (1893–1981) se provdala za Sunjatsena, zakladatele Kuomintangu, našla zalíbení v komunistické ideologii a za vlády Mao-ce tunga se zařadila k pŕedním funkcionářům strany. Nejmladší sestra Mej-ling (1898–2003) se provdala za generála Čankajška. Během druhé světové války pomáhala Spojencům v boji proti Japoncům a v čínské občanské válce stála po boku svého manžela v čele protikomunistické opozice. Když vznikla Čínská lidová republika, přestěhovala se na Thaj-wan a stala se první dámou svobodné Číny. Když její manžel zemřel, přesídlila do New Yorku, kde zemřela ve věku 105 let.


Nová kniha od autorky Divokých labutí
Knihu Velká sestra, malá sestra, rudá sestra napsala Jung Chang, která pochází z Číny, avšak již od roku 1978 žije ve Velké Británií. Ve svých knihách se věnuje převážně čínské historii. V České republice zatím vyšly její knihy Mao: Příběh, který možná neznáte a Divoké labutě.


Čínská politika i osobní příběhy tří sester
Hlavním tématem knihy jsou životní cesty tří sester. Autorka sleduje jejich osudy od narození a pokračuje jejich rodinným zázemím a pobytem v Americe, manželstvím a vlivem na věci veřejné. Vykresluje také dramatické zvraty v jejich vztazích i v pozdějším životě a doprovází je na jejich životní cestě až do samotného konce. Na to, kým se tyto dívky staly, však měly velký vliv i události, které se odehrály před jejich narozením, a tak se první kapitoly věnují revolucionáři Sunjatsenovi, lidem kolem něj a otci dívek, který byl Sunjatsenovým podporovatelem. Na pozadí toho všeho probíhá dramatická proměna tradiční monarchie na zemi, kterou známe dnes.


Protože se dívky pohybovaly v blízkosti významných lidí a samy se významnými staly, najdete v knize spoustu překvapivých informací nejen o těchto lidech, ale i historii a politice Číny. Autorka má téma dokonale nastudované, o čem svědčí i dlouhý seznam zdrojů, ze kterých čerpala. Autenticitu knize dodala nejen citacemi dopisů, ale i množstvím černobílých fotografií. Nechybí ani historická mapa. Knihu tak lze směle zařadit mezi kvalitní literaturu faktu, po které mohou bez obav sáhnout nejen čtenáři, kteří mají zájem o novodobé čínské dějiny, ale i milovníci netradičních a dramatických životních příběhů.

velkamalaruda sestra

VELKÁ SESTRA, MALÁ SESTRA, RUDÁ SESTRA
Autorka: Jung Chang
Originální název: Big Sister, Little Sister, Red Sister
Překlad: Kateřina Brabcová
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 400

Hodnocení: 100 %

https://www.ikar.cz/
www.knizniklub.cz/knihy/444464-velka-sestra-mala-sestra-ruda-sestra


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Portico Quartet: Praha je úžasné město. Má bohatou historii hudby a kultury a ty holky…:-)


mladi ladi jazz 200Na festivalu Mladí ladí jazz, který započal už v neděli v Praze, se v pátek 4. dubna představí anglická skupina Portico Quartet. Do Prahy se vrací po dvou letech a my jsme je u této příležit...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Žárlivé ženy dělají zoufalé věci

znicim-te-a-vezmu-si-co-je-me 200Zničím tě a vezmu si co je mé je název knihy Jane Lythellová, která vyšla v loňském roce v nakladatelství Metafora. Co se skrývá pod tímto psychologickým thrillerem, jak napovídá obálka?

...

Literatura

Bear Grylls: Bláto, pot a slzy

blato pot a slzy 200Nakladatelství Jota vydalo v červenci autobiografii Beara Gryllse, která musí zaujmout všechny příznivce této nejen televizní persony. Jaké bylo jeho dětství, co ho formovalo v dospívání a jaké to bylo, vystoupat jako jeden z ne...

Divadlo

Svetový Slovák Štefánik v podaní hry Zuzany Mišákovej

stefanik 200„Musel odísť, pretože na tomto svete by už len nadľudsky trpel, pre jeho veľkosť tu nebolo dosť priestoru, pretože v skutočnosti ľudia nič tak nevedia nenávidieť ako veľkosť, priamosť, čistý charakter a nepodkupnú dušu.“ Sarah Claire de Bois de J...

Film

The Help „Odvaha přeskočila jednu generaci.“

help PEREXA je tu opět jeden ze srdcervoucích příběhů, tentokrát o tahání figurek po černých polích těmi bílými, jak se jim to na šachovnici hodí. Příběh klasicky postavený na motivu nejlepšího přátelství, které pomalu, ale jistě nakonec zpřetrhají odlišné mo...