Mix žánrů: Gideon Devátá
Kultura21.cz

Mix žánrů: Gideon Devátá

gideon devata 200V květnu vydalo nakladatelství Host první díl zamýšlené trilogie novozélandské autorky Tamsyn Muirové s názvem Gideon Devátá. Jedná se o těžko popsatelnou kombinaci hned několika nesourodých žánrů s osobitou atmosférou nepoznaných světů. Necháte se nalákat?


Mladá a nadějná autorka

Tamsyn Muirová (* 1985) je novozélandská autorka hororů, fantasy a sci-fi. Většinu života strávila v Howicku a Wellingtonu na Novém Zélandu, v současnosti žije v britském Oxfordu. Debutovala úspěšným románem Gideon Devátá (2019), za který získala cenu Locus a byla nominována na ceny Nebula, Hugo, Dragon a World Fantasy Award. Na knihu navázala v roce 2020 pokračováním Harrow Devátá, kterou rovněž chystají k českému vydání. V současnosti píše závěrečný díl trilogie.

Synopse čtenáři nic moc neřekne

Máme totiž co dočinění se světem, který není jako žádný jiný. Vládne zde císař a ten potřebuje nekromanty a proto obešle všechny dvory, aby poslali své vyvolené a jejich rytíře k Prvnímu dvoru a společně byli silnější, než kdy dřív.

Nás zajímá hlavně Devátý dvůr, známý jako Strážci Zapečetěné hrobky, Dvůr zašitých úst nebo taky černé vestálky, kde železnou rukou vládne mladá, leč mocná Harrowhark Nonagesima, dědička Devátého dvora. Ta znepříjemnňuje život naší protagonistce Gideon Nav, pro kterou nemá pěkného slova a nenazve ji jinak, než Guma. Statečná Gideon strávila dětství na tomto dvoře, kde hraje prim staré náboženství a bezpočet kostlivců, a musela přetrpět mnohá příkoří. Naše hrdinka se pokusí o útěk z tohoto dvora, ale nakonec skončí tak, že je nucena dělat Harrow první rytířku, když tak dobře ovládá meč a boj.

Císař zadá dědicům všech dvorů nejroztodivnější hádanky a hlavolamy, aby zjistil, kdo je hoden stát se liktorem a pomáhat mu v jeho aktivitách. Vyvstanou však rozličné problémy, rozmáhá se mocenské pletichaření a nekromanti a jejich rytíři budou muset držet při sobě, aby vůbec přežili. Jak se změní vztah zapřisáhlých sokyň, Gideon a Harrow? Budou si oporou, aby mohly přežít, nebo jsou natolik rozdílné a paličaté, že to nepřichází v úvahu?

Zato naláká netradiční svět i výrazné hrdinky

Gideon Devátá se nedá zaškatulkovat do jednoho žánru, ani přirovnat k ničemu, co jsem kdy četla. Autorka přišla s originálním konceptem dvorů, nekromantského světa a jejich tradic a celé je to poměrně šílené. Nenechte se zmást, nejedná se o čistokrevné fantasy (ač to tak třeba ze začátku může vypadat), jelikož se zde objeví třeba i vesmírné lodě a další výdobytky moderní techniky.

Hlavním tahákem jsou kromě unikátního světa a společnosti rozhodně dvě hlavní hrdinky, Gideon a Harrow. Tak odlišné a přece v něčem stejné. Jejich vztah projde několika změnami a zatěžkávacími zkouškami, nicméně nějak mi to nepřišlo opravdové a uvěřitelné.

Koho naláká?

Pokud se nebojíte experimentů a svébytných světů s šílenými příběhy a zamotanými vztahy, zkuste se začíst do Gideon Deváté. Možná vás zpočátku odradí spousta postav, ale zase budete mít možnost zažít nečekané. A pokud vás kniha zaujme, pak vězte, že v listopadu vychází její pokračování, Harrow Devátá.

gideon devata

Název: Gideon Devátá
Autor: Tamsyn Muirová
Žánr: sci-fi/fantasy román
Originální název: Gideon the Ninth (2019)
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021, pevná
Počet stran: 448
Hodnocení: 70 %

https://www.hostbrno.cz/gideon-devata/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Daron: Metaloví fanoušci jsou ti nejlepší!

Jiří Daron, Pragokoncert a Tarja TurunenPřesto, že datum v kalendáři a nevlídné počasí za okny naznačují, že festivalovému řádění je pro letošní rok konec, není to docela pravda. Už zítra propůjčí hokejoví fanoušci svůj zlíns...

Hledat

Anketa

Jak se vám líbil film Po čem muži touží 2?
 

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Thriller Blackout rozhodně zaujme


blackout 200Tenhle thriller s vůbec ne nepravděpodobným průběhem začíná dramaticky. Nejprve zhasnou světla v Itálii, poté ve Švédsku, Německu, Rakousku, Belgii a Holandsku. Elektrické sítě se zhroutí, elektrické spotřebiče, vlaky metra, výtahy atd. př...


Literatura

Zatímco jsi spala

zatimco jsi spala 200„Co znamená ne?“

...

Divadlo

Švandovo divadlo představuje dramaturgický plán na sezónu 2020/2021

Svandovo divadlo 200Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou a zrežírovanou Martinem Františákem, adaptaci slavného románu 1984 George Orwella, světově úspěšné drama Ať vejde ten p...

Film

Ivan Trojan se Ve stínu rozhodně neschová

ve stinu plakatBoj dobra proti zlu nebo, chcete-li, silného proti slabšímu tady byl vždy. Jsou to příběhy, které přitáhnou pozornost. Na druhou stranu jsou už ale více či méně předvídatelné. Stejné je to i s novým filmem Davida Ondříčka Ve stí...