Mix žánrů: Gideon Devátá

Mix žánrů: Gideon Devátá

gideon devata 200V květnu vydalo nakladatelství Host první díl zamýšlené trilogie novozélandské autorky Tamsyn Muirové s názvem Gideon Devátá. Jedná se o těžko popsatelnou kombinaci hned několika nesourodých žánrů s osobitou atmosférou nepoznaných světů. Necháte se nalákat?


Mladá a nadějná autorka

Tamsyn Muirová (* 1985) je novozélandská autorka hororů, fantasy a sci-fi. Většinu života strávila v Howicku a Wellingtonu na Novém Zélandu, v současnosti žije v britském Oxfordu. Debutovala úspěšným románem Gideon Devátá (2019), za který získala cenu Locus a byla nominována na ceny Nebula, Hugo, Dragon a World Fantasy Award. Na knihu navázala v roce 2020 pokračováním Harrow Devátá, kterou rovněž chystají k českému vydání. V současnosti píše závěrečný díl trilogie.

Synopse čtenáři nic moc neřekne

Máme totiž co dočinění se světem, který není jako žádný jiný. Vládne zde císař a ten potřebuje nekromanty a proto obešle všechny dvory, aby poslali své vyvolené a jejich rytíře k Prvnímu dvoru a společně byli silnější, než kdy dřív.

Nás zajímá hlavně Devátý dvůr, známý jako Strážci Zapečetěné hrobky, Dvůr zašitých úst nebo taky černé vestálky, kde železnou rukou vládne mladá, leč mocná Harrowhark Nonagesima, dědička Devátého dvora. Ta znepříjemnňuje život naší protagonistce Gideon Nav, pro kterou nemá pěkného slova a nenazve ji jinak, než Guma. Statečná Gideon strávila dětství na tomto dvoře, kde hraje prim staré náboženství a bezpočet kostlivců, a musela přetrpět mnohá příkoří. Naše hrdinka se pokusí o útěk z tohoto dvora, ale nakonec skončí tak, že je nucena dělat Harrow první rytířku, když tak dobře ovládá meč a boj.

Císař zadá dědicům všech dvorů nejroztodivnější hádanky a hlavolamy, aby zjistil, kdo je hoden stát se liktorem a pomáhat mu v jeho aktivitách. Vyvstanou však rozličné problémy, rozmáhá se mocenské pletichaření a nekromanti a jejich rytíři budou muset držet při sobě, aby vůbec přežili. Jak se změní vztah zapřisáhlých sokyň, Gideon a Harrow? Budou si oporou, aby mohly přežít, nebo jsou natolik rozdílné a paličaté, že to nepřichází v úvahu?

Zato naláká netradiční svět i výrazné hrdinky

Gideon Devátá se nedá zaškatulkovat do jednoho žánru, ani přirovnat k ničemu, co jsem kdy četla. Autorka přišla s originálním konceptem dvorů, nekromantského světa a jejich tradic a celé je to poměrně šílené. Nenechte se zmást, nejedná se o čistokrevné fantasy (ač to tak třeba ze začátku může vypadat), jelikož se zde objeví třeba i vesmírné lodě a další výdobytky moderní techniky.

Hlavním tahákem jsou kromě unikátního světa a společnosti rozhodně dvě hlavní hrdinky, Gideon a Harrow. Tak odlišné a přece v něčem stejné. Jejich vztah projde několika změnami a zatěžkávacími zkouškami, nicméně nějak mi to nepřišlo opravdové a uvěřitelné.

Koho naláká?

Pokud se nebojíte experimentů a svébytných světů s šílenými příběhy a zamotanými vztahy, zkuste se začíst do Gideon Deváté. Možná vás zpočátku odradí spousta postav, ale zase budete mít možnost zažít nečekané. A pokud vás kniha zaujme, pak vězte, že v listopadu vychází její pokračování, Harrow Devátá.

gideon devata

Název: Gideon Devátá
Autor: Tamsyn Muirová
Žánr: sci-fi/fantasy román
Originální název: Gideon the Ninth (2019)
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021, pevná
Počet stran: 448
Hodnocení: 70 %

https://www.hostbrno.cz/gideon-devata/


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Nemám rád rozhovory, říká spisovatel Peter Stoličný

A Foto Stoličný

 Žurnalista, dramaturg a spisovatel doc. Mgr. Peter Stoličný, ArtD. napsal spoustu knih pro děti. Občas obdaří svým příspěvkem i magazín Kultura 21. Přečtěte si, co na sebe...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

Škyťák cvičí draka – drak cvičí se Škyťákem

sky 200S draky to není vůbec jednoduché, dělají si, co si zamanou, poslouchají jen tehdy, když se na ně řve. Tedy podle dlouholeté vikingské praxe. Jenže Škyťák Šelmovská Štika III., následník trůnu a naděje celého kmene Chlupatých Chuligánů...


Literatura

Sinón – dechberoucí a nervydrásající

sinon perexDan T. Sehlberg se ke konci minulého roku představil českým čtenářům se svou prvotinou Mona, která pojednávala o prvním biologickém počítačovém viru – tedy takovém viru, který lze z počítače přenést na člověka. V pokračování jde švédský autor ...

Divadlo

Svět podle Amanitas – tentokrát s názvem Destinace

Amanitas divadlo 200Prostranství před pražským Cross klubem se v úterý 29. července promění v tak trochu jiný svět, a to svět nového cirkusu. Budete zde moci shlédnout premiéru pouličního divadla s názvem Destinace v podání skvostných Amanitas.

Film

Maniak

maniak plakat200Psychologický thriller s názvem Maniak rozhodně není filmem pro slabší povahy. Jedná se o novodobé podání stejnojmenného filmu z roku 1980, které v sobě nese odkaz na Jacka Rozparovače. Premiéra tohoto temného příběhu bud...