Mix žánrů: Gideon Devátá

Mix žánrů: Gideon Devátá

gideon devata 200V květnu vydalo nakladatelství Host první díl zamýšlené trilogie novozélandské autorky Tamsyn Muirové s názvem Gideon Devátá. Jedná se o těžko popsatelnou kombinaci hned několika nesourodých žánrů s osobitou atmosférou nepoznaných světů. Necháte se nalákat?


Mladá a nadějná autorka

Tamsyn Muirová (* 1985) je novozélandská autorka hororů, fantasy a sci-fi. Většinu života strávila v Howicku a Wellingtonu na Novém Zélandu, v současnosti žije v britském Oxfordu. Debutovala úspěšným románem Gideon Devátá (2019), za který získala cenu Locus a byla nominována na ceny Nebula, Hugo, Dragon a World Fantasy Award. Na knihu navázala v roce 2020 pokračováním Harrow Devátá, kterou rovněž chystají k českému vydání. V současnosti píše závěrečný díl trilogie.

Synopse čtenáři nic moc neřekne

Máme totiž co dočinění se světem, který není jako žádný jiný. Vládne zde císař a ten potřebuje nekromanty a proto obešle všechny dvory, aby poslali své vyvolené a jejich rytíře k Prvnímu dvoru a společně byli silnější, než kdy dřív.

Nás zajímá hlavně Devátý dvůr, známý jako Strážci Zapečetěné hrobky, Dvůr zašitých úst nebo taky černé vestálky, kde železnou rukou vládne mladá, leč mocná Harrowhark Nonagesima, dědička Devátého dvora. Ta znepříjemnňuje život naší protagonistce Gideon Nav, pro kterou nemá pěkného slova a nenazve ji jinak, než Guma. Statečná Gideon strávila dětství na tomto dvoře, kde hraje prim staré náboženství a bezpočet kostlivců, a musela přetrpět mnohá příkoří. Naše hrdinka se pokusí o útěk z tohoto dvora, ale nakonec skončí tak, že je nucena dělat Harrow první rytířku, když tak dobře ovládá meč a boj.

Císař zadá dědicům všech dvorů nejroztodivnější hádanky a hlavolamy, aby zjistil, kdo je hoden stát se liktorem a pomáhat mu v jeho aktivitách. Vyvstanou však rozličné problémy, rozmáhá se mocenské pletichaření a nekromanti a jejich rytíři budou muset držet při sobě, aby vůbec přežili. Jak se změní vztah zapřisáhlých sokyň, Gideon a Harrow? Budou si oporou, aby mohly přežít, nebo jsou natolik rozdílné a paličaté, že to nepřichází v úvahu?

Zato naláká netradiční svět i výrazné hrdinky

Gideon Devátá se nedá zaškatulkovat do jednoho žánru, ani přirovnat k ničemu, co jsem kdy četla. Autorka přišla s originálním konceptem dvorů, nekromantského světa a jejich tradic a celé je to poměrně šílené. Nenechte se zmást, nejedná se o čistokrevné fantasy (ač to tak třeba ze začátku může vypadat), jelikož se zde objeví třeba i vesmírné lodě a další výdobytky moderní techniky.

Hlavním tahákem jsou kromě unikátního světa a společnosti rozhodně dvě hlavní hrdinky, Gideon a Harrow. Tak odlišné a přece v něčem stejné. Jejich vztah projde několika změnami a zatěžkávacími zkouškami, nicméně nějak mi to nepřišlo opravdové a uvěřitelné.

Koho naláká?

Pokud se nebojíte experimentů a svébytných světů s šílenými příběhy a zamotanými vztahy, zkuste se začíst do Gideon Deváté. Možná vás zpočátku odradí spousta postav, ale zase budete mít možnost zažít nečekané. A pokud vás kniha zaujme, pak vězte, že v listopadu vychází její pokračování, Harrow Devátá.

gideon devata

Název: Gideon Devátá
Autor: Tamsyn Muirová
Žánr: sci-fi/fantasy román
Originální název: Gideon the Ninth (2019)
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021, pevná
Počet stran: 448
Hodnocení: 70 %

https://www.hostbrno.cz/gideon-devata/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Pavel Nový: Karlova Studánka je perla a poklad

Novy perex
Karlovu Studánku navštívil držitel Českého lva, herec Pavel Nový, který  v pořadu S vámi mě baví svět… a ze mě (země) se zachvěla, zavzpomínal na českou komedii století S tebou mě baví svět. Jistě si každý z nás vybaví tři tatínky, jedoucí na...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Michael Crichton na stopě zločinu: Velká vlaková loupež

velka vlakova loupe 200Kniha Zlín vydala v červnu klasický román Michaela Crichtona Velká vlaková loupež, který popisuje jeden z největších zločinů v dějinách. Dáte popisnému příběhu z viktoriánského období šanci?


Literatura

Skleněný trůn překračuje hranice svého žánru

skl200Skleněný trůn se stal jednou z nejočekávanějších Young Adult knih v tomto roce. Sarah J. Maas totiž napsala opravdu dobrý začátek nové série, který je v porovnání s konkurenty znatelně odlišný.

...

Divadlo

Divadelní festival v Avignonu

avignon 200Největší, nejproslulejší, nejoblíbenější, nejnavštěvovanější... ještě mnoho dalších nej má divadelní festival  - či spíše festivaly - v Avignonu.

...

Film

Karlovarský filmový festival již po jedenapadesáté

karlove vary 200Na začátku července (přesně mezi 1. až 9. červencem 2016) se uskuteční v pořadí již jedenapadesátý Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Bohatý program, z něhož si každý zájemce dosyta vybere, co mu zachutná, je poskládán do řady s...