Naštvala vás pokuta? Toho policistu možná také

Naštvala vás pokuta? Toho policistu možná také

muj pribeh jmenem policie 200Nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha Jana Dudy s názvem Můj příběh jménem policie, která odkrývá mnoho zajímavých skutečností.

 

 

Kniha slibovala odhalení, jak doopravdy funguje česká policie, na jakých principech stojí její každodenní činnost a jaké nároky jsou kladeny na práci řadových policistů. Poslední dobou mě takové tituly s výpověďmi z nejrůznějších profesí velmi zajímají a baví, protože se díky nim dozvím něco nového, případně to, o čem se většinou mlčí.

Jan Duda ve svém příběhu jménem policie přináší otevřenou výpověď obyčejného policisty. Byl příslušníkem Policie České republiky necelých dvanáct let a v knize vychází ze svých osobních zkušeností a přibližuje postupný proces, kterým se z něj stal policista.

„Mým záměrem není pomluvit nebo snad pošpinit český policejní sbor, ale naopak přiblížit jeho poslání a fungování široké veřejnosti z pohledu člověka, který s ním má bohaté zkušenosti, jsou mu známy ty nejpalčivější strasti policejní práce a obecné problémy celé policejní organizace, neboť se domnívám, že v oblasti policejní tematiky kolují v naší společnosti mnohé nepravdivé domněnky a dezinformace,“ píše v úvodu.

Můj příběh policie tak nejprve popisuje, jak probíhá výcvik, jak je to s kvalitou fasovaných uniforem nebo jaké jsou důsledky nedostatku policistů u nás. Překvapilo mě, kdo se k policii dostal (žena s dlouhými nalakovanými nehty, které musel instruktor střelby pokaždé natáhnout závěr zbraně), i to, že filmy typu Byl jednou jeden polda nejsou tak daleko od reality. To bylo ale nic od dalších stránek, kde se Jan Duda věnoval běžné policejní činnosti, kdy zažíval každodenní stres i ponížení a musel vysvětlovat vedení, proč neudělil určitý počet pokut a nesplnil tak normu z „čárkového“ systému.

Musím přiznat, že mi autora bylo občas i líto a obdivovala jsem jej, že to vše zvládal tak dlouho a hlavně pak, že se rozhodl jít prostřednictvím této knihy s pravdou ven. Pokud má něco nalákat k policii nové zaměstnance, tak tento počin to určitě nebude a měl by se naopak fasovat jako odstrašující, aby lidé věděli, do čeho jdou. Já bych si přála, aby si knihu přečetl někdo na vyšším místě a došlo ke změnám, ale to je bohužel jen zbožné přání a utopie.

Jan Duda se narodil v zimě roku 1987 v Jablonci nad Nisou, kde od té doby žije, v současné době s partnerkou Jitkou a společnou dcerou Mariánkou. Do svých 30 let se hledal, až v sobě nakonec objevil silnou oblibu v životní filozofii, kterou se snaží převádět do literární tvorby, které se už dva roky věnuje. Má vlastní blog, který nepravidelně zásobuje vším, co ho zrovna napadne nebo zaujme. Píše nejrůznější úvahy, články, příběhy nebo třeba rozhovory se zajímavými lidmi. Snaží se žít tak, aby se sám stal změnou, kterou chce vidět ve světě. Přitom ví, že nic neví. Další jeho tvorbu najdete na blogu Hloupý Honza na adrese www.hloupy-honza.cz.

muj pribeh jmenem policie

Můj příběh jménem policie
Autor: Jan Duda
Žánr: beletrie, česká současná literatura
Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)
Rok vydání: 2020
Počet stran: 208
Hodnocení: 90 %

https://www.grada.cz/muj-pribeh-jmenem-policie-12149/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Dům kultury v Kroměříži představuje noviny Afriky pod jednou střechou

Miroslav karasek perexSběratel Miroslav Karásek vystavuje od 3. ledna do 15. února ve foyer Domu kultury v Kroměříži část svojí ojedinělé sbírky novin z celého světa. Po úspěšné prezentaci asijských periodik se tentokrát věnuje periodickému tis...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Vylepšete si všeobecný přehled díky odpovědím na zajímavé otázky

kdo vi 200Titul nese názve Kdo ví? Všeobecné otázky a má podtitul otázky ze všeobecných znalostí, které vás přimějí znovu přemýšlet. Pojďte se na ně podívat!

...

Literatura

Dávejte si pozor, abyste nepotřebovali dívku, která krotí noční děsy

Povidky po 1 perexUrčitě jste o nich už slyšeli – o svěřencích slečny Peregrinové, kteří nás vtáhli do úplně nového světa podivných. Jak to dopadlo s hrdinou Jacobem, už víte. Ale co se dělo desítky, stovky let před tím, než jsme se seznámili s J...

Divadlo

RockOpera Praha chystá výběrový vinyl, DVD s Vymítačem a láká na nový podzimní program

RockOpera 200RockOpera Praha rozhodně nezahálí a chystá pro své fanoušky několik novinek. Dokončila své první kompilační album Best Of RockOpera Praha I, které vyjde jako klasické CD i ve formě vinylu. Dále připravila speciální DVD se záznamem hororového...

Film

Můj táta Marianne

marianne 200Tentokrát nevymýšlím originální titulek, protože už jen název filmu je dostatečně zajímavý na to, aby přitáhl vaši pozornost. Severský filmový podzim přichází se švédským komediálním dramatem, jehož hrdinové budou čelit zásadní změně v rodin...