Lípy mají rozhodně něco do sebe
Banner

Lípy mají rozhodně něco do sebe

Tisk

Lipy vlidne i majestatne 200Nakladatelství Kazda se dlouhodobě zaměřuje na knihy o přírodě a buduje tak ve čtenářích lásku k ní. Jedním takovým titulem je i ten o lípách, který je opravdu určen k potěše oka i ducha.

 

 

Autoři knihy v úvodu vysvětlují, že nebylo snadné rozhodnout se, na které stromy se zaměřit, protože jich znají hodně a všechny jsou jim blízké. Lípy volili proto, že je jich hodně a také jsou nezdolné. Také se nachází na předních místech mezi památnými stromy. „A jsou při tom pro nás tak samozřejmé, že je bohužel někdy ani nevnímáme – dokud blesk, vichřice, nebo lidská zloba nás o ně nepřipraví. Pak náhle poznáváme, jaké je po nich prázdno. Jsou to úžasné stromy, které mají v sobě něhu i sílu: Jsou nám blízké, máme je rádi pro jejich užitečnost, vůni i krásu,“ píší zde dále.

Po úvodu následuje celkem šest kapitol ukazující nejrůznější lípy: Lípy u domů, Lípy uprostřed náměstí, Lípy u míst k zamyšlení, Lípy spojené s osudy lidí, Obdivuhodná síla žít a Dominanty krajiny. Další část knihy je taková přílohová – obsahuje Chválu lipových květů od Ivy Kubátové, Chválu lipového dřeva od Martina Patřičného a také Větvičkovy lípy od známého botanika Václava Větvičky. Cestování chtivé čtenáře pak potěší seznam lip doplněný GPS souřadnicemi a v závěru najdete informace o jmelí od Evy Mračanské.

U každé lípy se nachází krátký text popisující, kde se nachází a dodává k ní nějaké zajímavosti a osudy. Díky tomu fotografie více promlouvají a dýchají na člověka. Mě zaujala například lípa v Lánech u Malče na Chotěbořsku s lavičkou v dutém kmeni jako památka na starého hospodáře, který v ní rád sedával. Působivá byla také ta z Malhotic na Přerovsku. Je stará kolem 400 let a přezdívá se jí Robotní, protože se u ní shromažďovali robotníci, aby vyslechli nařízení a příkazy k robotě. A podobných a jedinečných příběhů a pojmenování je v knize celá řada!

Narazila jsem i na několik lip, které bych chtěla vidět na vlastní oči. Patří mezi ně ta v poutním areálu nedaleko Netolic zvaného Na Lomečku. Původně zde byly lípy čtyři, zbyla jen jediná, ale rozhodně je nepřehlédnutelná. Nedaleko se navíc nachází další krasavice označovaná jako Lípa Naděje. „Ohlédne-li se člověk za bohatou minulostí tohoto místa, s kolika prosbami a trápeními sem velká část poutníků přicházela, bylo jen otázkou času, kdy i stará lípa převezme část břemene. A starý zvrásněný a zjizvený kmen pod dnes už nebohatou korunou jako by chtěl dokázat, že umí naslouchat hlasům přicházejících s prosbou nebo pokáním,“ píše zde na straně 98 Marie Hrušková. Dalším unikátním stromem je Bzenecká lípa od počátku 20. století rozvalená na 9 částí. Jak budu plánovat výlet, vzpomenu si na Francovu Lhotu, kde se nachází Kobzova lípa, jejíž osud je spojen s krutými nájezdy lupičů.

Kniha mě potěšila, inspirovala k výletům a také přiměla více se dívat na stromy kolem sene. A hlavně jsem z ní cítila tu sílu, která se těžce popisuje a kolikrát ji člověk zažije právě jen v přírodě. Četla jsem ji pomalu, soustředila se na popisy, a nechávala na sebe působit nádherné fotografie.

Marie Hrušková se dlouhodobě zabývá památnými stromy. Její tvorba je známá a oblíbená mezi mnoha čtenáři, posluchači i televizními diváky, např. Památné stromy I, II nebo knihy o Podoubraví. Autorsky se podílela na přípravě známého televizního seriálu Paměť stromů spoluautora a režiséra Bedřicha Ludvíka s průvodcem Luďkem Munzarem a na publikacích, které k tomuto seriálu vznikly. V Nakladatelství KAZDA jí vyšla kniha Stromy vypravují. Příběhy o stromech a lidech.

V poslední době autorka spolupracuje s fotografem Pavlem Hösslem, který je autorem fotografií nejen pro Lípy vlídné i majestátní, ale také snímků pro další knihy o stromech – např. Stromy vypravují, Stromy z ráje českého nebo pro oceňovanou knížku Nejmohutnější stromy naší země a fotografií pro stejnojmennou putovní výstavu. Pavel Hössl se fotografování památných stromů věnuje mnoho let a navštívil jich více než tisíc. Je autorem více než 70 000 snímků pozoruhodných stromů, pořízených po celé naši zemi ve všech ročních obdobích. 

lipy obalka

Lípy – vlídné i majestátní
Autor: Marie Hrušková, fotografie Pavel Hὃssl
Žánr: populárně-naučná, les
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 240
Hodnocení: 85 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Poznejte vlídné i majestátní lípy

https://www.knihykazda.cz/marie-hruskova-lipy-vlidne-i-majestatni/


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

David Urban: „Můj příběh, moje pravidla – takže postavy musí poslouchat a někdy i krvácet nebo zemřít…“

david urban200DAVID URBAN (*1973) se narodil v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží i v jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, ...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Z archivu...

Čtěte také...

Dokud vás nenajdeme. Kniha, kterou si budete pamatovat dlouho

dokud vas nenajdeme (2)Smog v indickém velkoměstě je jako dech samotného ďábla. Pálí v očích, leze do nosu a úst, usazuje se na kůži, všechno rozmlžuje a maže z oblohy hvězdy. Ale může být i užitečný – když poskytuje...


Divadlo

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

perex hvezdyMám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – ma...

Film

Jak došlo ke zrození kinematografického času

zrozeni kinematograf casu perexPlynutím času ve filmu se v minulosti zabývala řada tuzemských badatelů: neznámější je rozhodně úvaha Jana Mukařovského, napsaná ve 30. letech, z pozdějších lze zmínit aspoň studie Stanislava Ulve...