Mariette Lindsteinová: Sekta
Kultura21.cz

Mariette Lindsteinová: Sekta

SektaV Sektě zapadnete do temnoty, zimy, prachu, plísně a holínek plných bahna. "Pokaždé, když pocítím naději, je za rohem ještě větší katastrofa," proběhne hlavou v jedné chvíli hlavní hrdince Sofii. Někde v dálce je slyšet maják. Naděje v mlze? Nebo ne. Co je to vůbec za ostrov, který hází oponu na svět tak odtržený od reality?


Temný horor, nebo skutečnost?

Když jsem byla zhruba v polovině knihy, říkala jsem si, že je to takový klasický psychologický thriller, pro někoho až horor a byla jsem celkem ráda, že jsem se po podivně znepokojujícím začátku pořádně začetla. Děj získal spád a pomalu jsem se začínala cítit v kůži Sofie. A takhle to mohlo zůstat, ale stín "pravdivého příběhu" na mne zapůsobil tak, jak měl...

A tak je asi dobré vědět, že stín pravdivého příběhu tu je...

Jenže zhruba v polovině celého příběhu jsem vzala na vědomí fakt, že je to příběh částečně využívající osobní zkušenosti autorky. Sama byla členkou scientologické církve a v této knize využívá své zkušenosti, rozpomíná se na své vlastní pocity. Jsem si jista, že Sofie prožívá v nitru to, co prožívala ona. Včetně veškerých ponížení, lidských, nelidských, pracovních i sexuálních. 

Mariette Lindsteinová tímto dává svému příběhu, který se snad ničím příliš nevymyká, temnou atmosféru. Něco, co šimrá v břiše a kdy opravdu cítíte zimu, izolaci ve sklepě, plíseň nebo šílenou únavu svalů a nevyspání. Uvěřitelné emoce jsou tím, co drží příběh v běhu, co přinutí čtenáře neodložit knihu, dokud ji nedočte. 

Co je to svět? SEKTA ve vší své lákavosti i děsivosti

Mona se svou zimničnou křehkostí, Bosse se záhanou povahou, Benjamin, který je Sofii nejblíž - a samozřejmě samotný šéf, Franz Oswald, který roztahuje spáry sekty nad všemi, které si vlastně velmi pečlivě vybral na svou farmu. Firmu, nebo vlastní svět? Celou dobu uvažujete, jak toto skupenství lidí nazvat. Jsou živí, ale rozhodně ne živoucí. Jak snadné je pokřivit psychiku pod tíhou nátlaku, strachu a emocí.

Jak snadné je se stát takovým člověkem, který v tomto všem nachází zalíbení.

Obecně lze autorce poděkovat za to, že dala nahlédnout za oponu sektám. Pro koho to je aktuální a bolavé téma, možná lépe pochopí. Možná méně odsoudíme ty, kteří se do jejich spárů dostali. Možná si sáhneme do svědomí. A možná se v bezpečném prostoru jednoho malého příběhu ze švédského ostrova ponoříme do úlevného pocitu, že nás čeká lepší svět.

Nečeká, ale... na začátku byl právě tento pocit.

A o tom kniha je.

Autorka: Mariette Lindsteinová

Vydalo nakladatelství: Kniha Zlín

Přeložil: Martin Severýn

Počet stran: 463

Hodnocení: 98 %

Sekta

 http://www.knihazlin.cz/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Adam Mišík: Návrat Flamenga s mým tátou byla ta nejúžasnější věc, co se mohla stát.

adam misik200Adam Mišík je zatím pro většinu lidí jméno méně známé. Patnáctiletý chlapec, který se na svoji životní cestu připravuje od píky a váží každého kroku. Žongluje s pěti míčky, škola, přátelé, rodina, hudba, herectví a všechno drž...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Průvodce nejen slovními uměními

altPočetné literárněvědné slovníky obohatilo nyní Vademecum poetiky (a vademecum znamená příručku - latinské vade mecum lze přeložit jako "pojď se mnou" nebo "následuj mne") a její autor Tibor Žilka se přidržuje klasického...


Literatura

Legendární sportovci pokřtili knihu o slavném Wimbledonu

win 200Nakladatelství Fragment uspořádalo ve středu 14. ledna křest knihy Wimbledon a příběhy tenisových hrdinů. Jedná se již o druhé vydání, první bylo beznadějně vyprodáno. Vydejte se na cestu za oblíbenými sportovci.

...

Divadlo

Katovský příběh přivezlo na zlínské Setkání Stretnutie Bábkové divadlo Žilina

kata dcera kata 200Zlínský divadelní festival Setkání Stretnutie se letos konal již poosmnácté. V dobách svých začátků byl zaměřen především na tvorbu zemí Visegrádu, postupem času vykrystalizoval do přehlídky české a slovenské diva...

Film

Válka, slzy, terapie. Recenze filmu Chlapi nepláčou

CP200Druhé nejvyšší ocenění, Zvláštní cenu poroty, si z festivalu ve Varech letos odvezl film Chlapi nepláčou. Dobře napsaný, suverénně zrežírovaný a také výtečně zahraný snímek, nahlížející z nečekaného úhlu na stále bolavé následky „jugoslávské války“, na festiv...