Dva podezřelí, stejný příběh, ale jen jeden je vrah
Kultura21.cz

Dva podezřelí, stejný příběh, ale jen jeden je vrah

55 100Vzhledem k obrovskému množství vycházejících thrillerů je velice těžké přijít s alespoň trochu originálním námětem. Irskému spisovateli Jamesi Delargymu se to ovšem v jeho debutové knize 55 rozhodně povedlo.

V zapadlém městečku Wilbrook se obyčejně neděje nic moc významného. Okamžiky tu plynou pomalým tempem a většinou obsahují jen velkou porci šedi. Jednoho dne se to ovšem změní. Na policejní stanici přichází značně zbídačený muž jménem Gabriel, který vypráví o svém hrůzostrašném zážitku. Sériový vrah Heath ho unesl a chtěl proměnit ve svou padesátou pátou oběť. Naštěstí mu utekl. Jen o chvíli později se objevuje právě Heath, který tvrdí přesný opak. Unesl ho Gabriel a chtěl ho zavraždit. Který z nich mluví pravdu? Velitele místní policie Chandlera Jenkinse čeká pořádně krušné období.

Už samotná detektivní zápletka založená na dvou podezřelých, kteří přicházejí se stejnou historkou o vině druhého, by přinesla dostatečně napínavý příběh. Od začátku vám je jasné, že vyřešit celý případ nebude vůbec jednoduché a vedle důkazů budou samotní policisté muset spoléhat i na vlastní instinkt.

Autor tohoto thrilleru se ovšem rozhodně nespokojí z málem, a proto celý děj ještě více rozvětvil. Zapojil do něj minulost a problémové osobní vztahy, což vždycky způsobuje ještě další komplikace. V průběhu knihy totiž můžete sledovat ještě jeden starší případ pohřešování, který vyšetřovali dva mladí policisté pracujíci i na současné vraždě. Jejich vztahy ovšem od té doby trochu vychladly, takže spolupráce nebude vůbec jednoduchá.

Samotné postavy jsou dobře zpracované, ale o něco důležitější je zde prostředí maloměsta. Výborně popsaná atmosféra života v menší komunitě, která připomíná českou vesnici, přispívá k vytváření dalších dramat celého příběhu. Velkou roli navíc sehraje i divoká příroda, v níž se může člověk lehce ztratit.

Napínavých momentů je zde opravdu nespočet, neustále přibývají nové zvraty a celkově se James Delargy snaží udržet vaši pozornost. A daří se mu to na výbornou. Jen co se zápletka trochu více rozjede, nepustí vás až do úplného konce. S postupujícím časem se navíc stává čím dál osobnější a nebojím se ani říct ohromující.

Samotný závěr se totiž snaží přihlížející šokovat a boří přitom některá nepsaná pravidla. Přestože určité momenty v knize mohou být pro zkušenější fanoušky thrillerů nepatrně předvídatelné, nakonec zůstanou zírat s očima dokořán. Tohle jsem vážně nečekal. Trochu otřepaná fráze, ale v tomto případě se prostě hodí. Autor se nebojí sáhnout hluboko do čtenářovi duše a způsobit mu chvilkové trauma. Zároveň je konec vlastně trochu otevřený, i když zůstává otázka, jestli se jej někdy pokusí tvůrce uzavřít nebo vše ponechá jen na vaší představivosti.

Myslím si, že thriller 55 zůstane navždy trochu nedoceněným. Přichází totiž s poměrně originálními nápady, drásavou atmosférou a pro mě neskutečným závěrem. Jedná se ovšem o autorův debut a ve velkém množství podobných knih vzhledem k neznámému jménu zřejmě zapadne. To by ovšem byla určitě škoda, proto všem doporučuju jeho koupi. Nebudete zklamáni.

55 450

55

Autor: James Delargy

Překlad: Dana Chodilová

Źánr: Thriller

Vydalo: Domino (Albatros Media), 2020

Počet stran: 296

Hodnocení: 90 %


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Kindl říká, že album Loutka devátá uzavírá jednu jeho životní etapu

michal kindl rozhovor 200Michal Kindl prokázal svoji schopnost napsat solidní popovou melodickou písničku již na svém debutovém sólovém albu Barvy, které vyšlo v roce 2018. Od té doby ušel kus cesty, která ho dovedla k nevšední spolupráci s mezi...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Hravý způsob, jak připravit budoucího školáka

Grafomotorika perNedávno jste poprvé chovali svůj uzlíček štěstí a letos jste ho chystali na poslední rok ve školce. Příští září už z něho bude velký školák! Do té doby ho ale ještě čeká velký kus práce, který mu může usnadnit divočák Fanda v knize zam...


Literatura

Road movie příběh Poprava

poprava200V únoru vydalo nakladatelství Kalibr debutovou knihu Matta Wittena Poprava, která pojednává o cestě matky přes celou Ameriku na popravu vraha své dcery. Nebo je to všechno jinak?

...

Divadlo

Jidáš Noid Bárta Superstar

Jesus perexPředstavení oblíbeného muzikálu Jesus Christ Superstar se po několika letech opět vrátilo na divadelní prkna. Od roku 2010 jej mohou diváci zhlédnout na pódiu Hudebního divadla Karlín.

...

Film

Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

zatopek 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Zátopek, kterou podle scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří W. Procházka.

 

...