Kdopak se baví - všechno je propojené
Banner

Kdopak se baví - všechno je propojené

Kdo se baviAčkoliv se hlavní postavy vůbec neznají, jsou z jiných krajů a společenských vrstev, přesto se jejich životy až osudově protnou. Jejich příběhy jsou jeden absurdnější než druhý - nejdříve se s nimi seznamujeme v jednotlivých, napohled spolu nesouvisejících, kapitolách, abychom na konci sledovali jak se vše překvapivě propojí.

 

Jednou z postav je mladá žena Siao-li. Nemá to v životě jednoduché – nejdříve jí umře otec a její matka od nich uteče poté, co ji přistihne s jiným mužem. A tak na ni zbydou povinnosti o domácnost, a ne zrovna bystrého bratra. Potom co od něj uteče první žena, chystá se mu koupit druhou. Nemá příslušnou hotovost, a tak si musí půjčit od místního lichváře, a když už se po svatbě zdá, že bude klid, tak bratrova nová žena vezme peníze a pláchne s nimi. A tak se Siao-li, jako vždy, chopí věci a vydá se ženu hledat. Brzy zjistí, že jim dotyčná od začátku lhala a uvedla falešné jméno i místo odkud pochází. I tak jí nezbývá vydat se na cestu jen s minimem informací a peněz.

Další postavou, se kterou se seznámíme, je Li-An pang, komunistický funkcionář, který to dotáhne až na zástupce guvernéra a pomalu si brousí zuby i na místo guvernéra. Ani on ovšem nemá vše jednoduché a jeho plány mu kříží marnotratný synek a poněkud rozmarná manželka.
Jang Kchaj-tchuo je okresní ředitel Pozemních staveb, státního úřadu výstavby silnic a mostů, který na vlastní kůži zkusí jaké to je, když se někdo stane nechtěným „miláčkem“ médií. Poté, co se bizarním způsobem zřítí most, za jehož stavbu je zodpovědný, způsobí jeho foto z místa činu úplné pozdvižení a on se stane proti své vůli mediální senzací.

Kdopak se baví není kniha prvoplánově komická – jistou komiku v ní vyvolává bizarnost situací, do kterých se hlavní hrdinové dostávají. Zároveň je v nich i ukázán nejen všední život dnešní Číny, ale i vysoká politika, úplatky a zkorumpovanost. A hlavně všudypřítomný vliv komunistické strany.

O autorovi:

Čínský autor se narodil roku 1958 v provincii Chen-nan a už v patnácti letech vstoupil do armády, kde ve vojenské službě strávil následujících pět let. Sloužil v Oblasti Pouště Gobi, kde krátce působil i jako středoškolský učitel. V roce 1978 složil úspěšně přijímací zkoušky a vystudoval čínský jazyk a literaturu na prestižní Pekingské univerzitě. Po absolutoriu v roce 1982 začal pracovat jako novinář v Rolnickém deníku a už od poloviny 80 - tých let, se začal věnovat spisovatelské a scénáristické kariéře. Do povědomí čtenářů se zapsal hned svým prvním románem Krámek v pagodě (1987), následovaly romány Kuřecí peří všude kolem (1992), Mobil (2002), Jmenuji se Lou Jüe-´tin (2007; v českém překladu Kuchař, chmaták a realitní magnát 2017), Vlídné slovo nad zlato (2008), Manžela jsem nezabila (2012; české vydání 2016) a jeho zatím poslední román Kdopak se baví (2017; český překlad 2019). Liou Čen-jün patří v současné době v kontroverzním seznamu mezi nejbohatší čínské spisovatele, je břitký a výmluvný, přesto mu to u čínského režimu prochází. Obdivuje klasická díla, naopak nesnáší literaturu bez fantazie – zejména některé populární romány s tématikou bojových umění kung –fu. Mezi jeho blízké přátele patří nositel Nobelovy ceny Mo Jen.

Ukázka z knihy:

Když táta umřel a máma zmizela, zůstal Sao-li už jen bratr. Byl starší, podle všech měřítek by se on měl postarat o mladší sestřičku, ale Niou Saio-š byl od malička nekňuba. Nekňubou nebyl vlastní vinou, když se táta s mámou hádají od tvého narození den co den, hádají se, když se učíš chodit, takovým rodičům mohou vyrůst jen dva druhy lidí, což Siao-li pochopila, jen co začala rozum brát: buď nebojsa, který má pro strach uděláno, jako je Siao-li, protože je na konflikty zvyklý a nic si z nich nedělá, nebo třasořitka, který se bojí všeho, jako Siao-š, protože to považuje za normální, že se po něm ostatní vozí. V šestadvaceti Siao-š oženil, jeho žena byla hodná a tichá, nikdy se nehádala, ale Siao-š z toho byl tak vedle, že nevěděl jak se k ní chovat, takže nakonec začal hádky vyvolávat sám. Později si oba našli práci ve městě, ale jednoho dne ženě došla trpělivost, tentokrát se s ním doopravdy pohádala sama a utekla od něj s jiným, i dcerku mu nechala. Siao-šmu bez manželky spadl hřebínek, sbalil věci, sebral dcerku a vrátil se do rodné vsi. I krach bratrova manželství zazlívala Siao-li ne bratrovi, ale mrtvému tátovi a „mrtvé“ mámě. S bratrem cimprlich a maličkou neteří Hrdličkou padly všechny starosti na její hlavu.Stala se s z ní druhá máma.

Kdo se bavi

Název: Kdopak se baví
Autor: Liou Čen-jün
Překlad: Zuzana Li
Žánr: beletrie
Vydáno: 2019
Stran: 286
Vydalo nakladatelství: Euromedia Group, a.s.
Hodnocení: 95 %

 

https://www.knizniklub.cz/knihy/398939-kdopak-se-bavi.html


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

V divadle se ten čas úplně nezastavil, míní herečka Bohdana Pavlíková

bohdana perexCo poslední rok dělala a čím se zabývala herečka Bohdana Pavlíková, ale také o tom, jaké má mimoherecké vlohy či koníčky, jaké filmy či seriály ráda sleduje anebo o tom, co jí třeba už v další sezóně čeká, je následující rozhovor. I když působi...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Daňová evidence podnikatelů 2018

daň. evidence perexNa světlo světa se začátkem roku dostala publikace Daňová evidence podnikatelů 2018. Jedná se již o 15. vydání doplněné podle aktuálně platných daňových zákonů.

 


Literatura

Stalinova dcera se nepokládala za mučednici. Její dramatický život na 574 stránkách!

stalinova dcera perexVýjimečný a bouřlivý život Světlany Allilujevové. Takový podtitul nese kniha Rosemary Sullivanové Stalinova dcera.

 

...

Divadlo

Největší příběh všech dob

Nejvetsi pribeh 200Hra Patricka Barlowa „Největší příběh všech dob“ (Greatest story ever told). Divadelní „road movie“ se vrací! Aneb všechny cesty vedou na Golgotu...

 

...

Film

Poslední návrat legendy – Logan: Wolverine

logan perexProzatím poslední zpracování X-men ságy a její snad nejproslulejší postavy Wolverina, které však funguje i jako samostatný film, se dostalo do českých kin 2.3.2016 a sklidilo obrovský úspěch.  Je tak také poslední rolí Hugha Jackmana