„Krize budou přicházet do té doby, dokud budeme nafukovat bubliny.“

„Krize budou přicházet do té doby, dokud budeme nafukovat bubliny.“

Tisk

ekonomicke bubliny 200Nakladatelství Grada vydalo nedávno další knihu ekonoma Dominika Stroukala, tentokrát zaměřenou na Ekonomické bubliny.

 

 

 

 

Nejsem zrovna příznivce ekonomie, i když mám za sebou úspěšně absolvovaných několik odborných předmětů. To však neznamená, že mě míjí knihy s podobnou tématikou – občas se do nějaké pustím a tato nebyla výjimkou.

Ekonomické bubliny mají velmi přehlednou strukturu – je dělená na kapitoly i podkapitoly a text je plný podnadpisů. To napomáhá lepšímu čtení a člověk má také přehled o tom, co ho v jaké části čeká. Kniha má celý název Ekonomické bubliny Kdo je nafukuje, proč praskají a jak v další krizi neztratit vše. S tím pak koresponduje fakt, že je plná různých poučení vycházejících z jednotlivých případů (bublin).

Jednotlivé kapitoly popisují například Tulipánovou horečku ze 17. století, Mississippi bubble, Jihomořskou bublinu, paniku z roku 1797, Velkou krizi z 19. století, Velkou hospodářskou krizi, internetovou horečku a nedávnou finanční krizi z let 2007 až 2008. Závěr patří Všebublině a obsahuje 10 zajímavých a názorných poučení. Právě jejich čtení mě bavilo nejvíc a jednotlivé historické milníky jsem v rychlosti proletěla.

Velký dojem na mě udělala například hned úvodní kapitola zaměřená mimo jiné na to, kolik málo toho stále víme a také se točí kolem vzniku peněz. Kolem toho existuje spousta odborných pouček o multiplikátorech a roli centrálních bank a podobně, ale také domněnek a konspiračních teorií. Realita je však jiná – peníze vnikají pomocí úvěrování: „Ve skutečnosti dnes peníze vznikají pomocí nových úvěrů. Kdykoliv jdete do banky a vezmete si hypotéku či jiný úvěr, banka vám nedá cizí peníze. Místo toho jednoduše otevře ve svém systému váš účet a naťuká do něj novou sumu. Chcete půjčit milion? Potom tam naťuká plus milion. A tím celý příběh končí.“ (str. 13)

Ekonomické bubliny jsou velmi zajímavých populárně naučným počinem, ze kterého je znát, že jej napsal odborník, který je zvyklý přednášet a předávat své znalosti. Jsou totiž čtivé a každý by si je měl přečíst a zamyslet se nad bublinami.

Dominik Stroukal má doktorát z ekonomie z Vysoké školy ekonomické v Praze. Vedle studia ekonomie absolvoval Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. Tři roky byl předsedou Ludwig von Mises Institutu pro Českou a Slovenskou republiku, dva roky místopředsedou pro publikace. Přednáší na PPE programu VŠ CEVRO Institut, ekonomické předměty na Vysoké škole finanční a správní a na gymnáziu PORG. Profesně se věnuje ekonomii médií, teorii ekonomických systémů a jako ředitel společnosti Bitcoin consulting také kryptoměnám. Je autorem první české knihy o kryptoměnách „Bitcoin: Peníze budoucnosti“ a řady odborných i populárních článků.

ekonomicke bubliny

Ekonomické bubliny
Kdo je nafukuje, proč praskají a jak v další krizi neztratit vše
Autor: Dominik Stroukal
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2019
Počet stran: 237
Hodnocení: 80 %

https://www.grada.cz/ekonomicke-bubliny-10522/

( 1 hlas )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Léto se snažím spravedlivě rozdělit mezi odpočinek a prací na knize, říká Jiří Bartoň

Bartoň Povídání o létě, prázdninách či okurkové sezóně poskytl v těchto dnech Kultuře21 herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň. I když přiznává, že léto trávil na Moravě a navštívil řadu míst, která má rád, pře...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Michael Třeštík a rok jeho života

aspon jsem to zkusil 200Nakladatelství Motto vydalo v říjnu knihu Michaela Třeštíka Aspoň jsem to zkusil, která je jakýmsi zápisníkem jednoho roku jeho života.

...

Literatura

O Čechách známých i neznámých

bohemia incognita 200Kniha Bohemia incognita neboli Čechy neznámé? Václava Žmolíka vznikla podle stejnojmenného třináctidílného televizního cyklu. Trošku připomíná Toulavou kameru. Václav Žmolík nás přivádí na míst...

Divadlo

...Až přestaneš Krakatit

krakatit200V prosinci letošního roku měl v divadle Inspirace premiéru poměrně netradiční projekt. V zahraničí velmi úspěšné Pantomimické duo MIMeGRAM (Tomsa Legierski a Radim Vizváry) přizvalo ke spolupráci studenta DAMU, režiséra Ja...

Film

La Película aneb průvodce španělských filmem
ImageLetošní festival španělských filmů už klepe na dveře. V Praze se stane útočištěm španělštiny kino Světozor od 14. do 19. února a poté se festival přestěhuje do brněnského kina Art od 20...