Místo výletu do galerie se můžete ponořit do knihy a dozvědět se mnohem víc nejen o velmi známých obrazech díky knize s názvem Van Goghova hvězdná noc a podtitulem Dějiny umění v příbězích pro děti.
Michael Bird se rozhodl vzít ta největší umělecká díla a dodat k jejich ilustracím nějaký příběh. Ten obsahuje dobové informace, dotýká se reálií a také vychází z životů umělců, přesto se jedná o fikci. Nejvíce to vystihují slova autora v úvodu knihy nazvané Část kouzla: „…A právě proto jsem chtěl dovyprávět příběh umění skrze sbírku povídání. Příběh totiž, i když ho třeba neslyšíte prvně, zpřítomní události v naší představivosti. Možná už dopředu tušíme, co se stane, máme však pocit, že se to děje úplně poprvé. Umělci často tvrdí, že nehledě na to, kolik zkušeností mají, pokaždé když začínají pracovat na novém díle, vydávají se na cestu s neznámým cílem.“ (str. 9) Jedná se o velmi zajímavý nápad, jenž může skvěle fungovat. Vždyť právě díky spojení obrazu a příběhu se nám může v hlavě vynořit nějaká důležitá informace nebo fakt.
Kniha má velký formát a přes 300 stránek, na kterých najdeme dohromady 68 děl. Po Úvodu následují kapitoly: Z jeskyně do civilizace (40 000 – 20 př. n. l.), Svatá místa (800 – 1425), Velké touhy (1425 – 1550), Příběhy ze života (1550 – 1750), Revoluce! (1750 – 1860), Vidět věci jinak (1860 – 1900), Válka a mír (1900 – 1950), V centru dění (1950 – 2014). V závěru naleznete ještě Mapu světa, Časovou osu, Slovníček pojmů, Seznam uměleckých děl a Rejstřík, Zdroje obrázků a Poděkování.
Van Goghova hvězdná noc je krásná kniha především zásluhou britské ilustrátorky Kate Evansové. Ta jednotlivé příběhy a díla ještě doplnila nádhernými ilustracemi vycházejícími z příběhů a hlavně navozujícími danou atmosféru. Jedná se o dětské ilustrace, ale jsou opravdu promyšlené a moc pěkné. Pochvalu si zaslouží také několik dvoustránkových ilustrací měst jako je Florencie, Amsterdam nebo Londýn. Nechybí na nich typické prvky architektury a čiší z nich taková atmosféra, že tam okamžitě chcete vyrazit.
Co se týče samotných příběhů, jsou poměrně krátké a zabírají maximálně tři stránky. Jak jsem starší, tak se musím přiznat, že mě příliš nebavily, ale palec nahoru dávám za to, že jsou rozmanité a tím pádem se neopakují a neomrzí. I když těžko říct, jak zaujmou cílovou skupinu – kniha je určena pro děti od 7 let a osobně si myslím, že takto malé děti nemají čím nadchnout. To spíše ti starší, kteří se vzhlédnou v dějepisu nebo umění jako takovém, si z této knihy udělají oblíbenou četbu. A jak už to tak bývá, největší radost z publikace musí mít učitelé. Pokud však máte doma malého budoucího malíře nebo milovníka galerií, rozhodně s Van Goghovou hvězdnou nocí nešlápnete vedle.
Michael Bird je spisovatel a především historik umění. Přispíval do mnoha tiskovin, jako jsou The Times, The Guardian, Modern Painters nebo Tate Etc. Spolupracoval také s rozhlasovou stanicí BBC a mezi jeho knihy patří například 100 Ideas that Changed Art, The St Ives Artists: A Biography of Place and Time, Sandra Blow, Bryan Wynter, Lynn Chadwick. Michael Bird je hostujícím vyučujícím na Falmouth University a žije v Cornwallu s manželkou umělkyní Felicity Mara.
Van Goghova hvězdná noc: Dějiny umění v příbězích pro děti
Autor: Michael Bird
Ilustrace: Kate Evansová
Žánr: encyklopedie pro děti
Nakladatelství: CPress
Rok vydání: 2017
Počet stran: 336
Hodnocení: 70 %
http://www.albatrosmedia.cz/tituly/39326835/van-goghova-hvezdna-noc/
< Předchozí | Další > |
---|