Žili, byli…Lékaři bez hranic. Jeden z nich, český chirurg Tomáš Šebek, se vydal do země lovců draků, aby pomohl kolegům v jedné velké nemocnici v Kundúzu. Cestou potká i krásnou Šeherezádu, Srdečníka, Jaterníka a Kebuláka, se kterými zažije mnoho neuvěřitelných dobrodružství. Mise Afghánistán však není žádná procházka rajskou zahradou, natož pohádka. Jedná se o krutou realitu.
Knižní vydání autentických záznamů Tomáše Šebka ze dvou misí do severního Afghánistánu zahrnuje záznamy z jeho dvou pobytů v kundúzské nemocnici v letech 2013 a 2015. Pokaždé tam strávil šest hektických týdnů, domovem se mu stal operační sál, denním chlebem mu byly útroby plné krve i dalších sekretů a neustálé zachraňování životů těžce zraněných dospělých, ba dokonce dětí, někdy připomínalo boj s devítihlavou saní, které za každou uťatou hlavu narostou hned dvě další. K tomu si připočtěte zoufalý nedostatek kvalitního lékařského vybavení, neustálý stres, absenci pořádného spánku a máte zde příběh plný napětí, který vás nenechá vydechnout.
Patříte-li k senzitivnějším osobám, které při vyprávění o dentálním ošetření začne bolet zub, nebo si při četbě o trepanaci lebky a štípání kostí tento proces živě představujete, dokonce jej přímo fyzicky cítíte, budete trpět s každou načatou stránkou…a přesto budete muset pokračovat dál, abyste se dozvěděli, zda se dá přežít průstřel srdce, ztráta půlky žaludku či jater a jestli Kebulák odkráčí z nemocnice po svých. V momentech, kdy bude napětí ve vaší hlavě dosahovat vrcholu, dostaví se možná náhlé uvolnění v podobě pláče nebo hysterického smíchu podobně, jako se to děje přímým účastníkům popisovaných událostí. Takovou moc má syrové a místy až cynické autorovo vyprávění, ze kterého ale zároveň čiší lidskost a pokora.
Pohlcena operačními výjevy a neustále se opakujícími pojmy jako játra, střeva, ledviny, slezina, mozek, žaludek a mnoho dalších orgánů jsem dospěla do stádia, kdy u jednoho odstavce konečně popisujícího pokus doktora Šebka o kousek normálního života, v němž přibližuje polední menu, sestávající z vařené slaniny se zeleninou v hovězím vývaru, četla jsem v první chvíli „vařená slinivka se slezinou“ a říkala jsem si: „Bože, to už je opravdu morbidní“…a až další řádky mě probraly a uklidnily.
Srdečník, Jaterník, Kebulák jsou ve skutečnosti pacienty pojmenovanými podle poranění, se kterými byli do nemocnice dopraveni a dali doktorům nejvíce zabrat. Většinou se zázračně uzdravili, mnoho ale bylo i těch, kteří, bohužel, takové štěstí neměli. Všemožných případů s nejrůznějšími konci byly desítky až stovky. Zásluhou organizace Lékaři bez hranic a jejích jednotlivých členů se daří zachránit mnoho životů v zemích, které jsou postiženy přírodními katastrofami či válečnými konflikty. Všichni, kteří se misí účastní, si zaslouží obdiv a uznání, doktora Tomáše Šebka nevyjímaje.
Mise Afghánistán/ Český chirurg v zemi lovců draků
Tomáš Šebek
Nakladatel: Paseka
Popis: kniha, brožovaná, 312 stran, 13 × 20 cm, česky
Rozměry: 13 × 20 cm
Rok vydání: 2015 (1. vydání)
Hodnocení: 95 %
www.paseka.cz
www.paseka.cz/sebek-tomas-mise-afghanistan-cesky-chirurg-v-zemi-lovcu-draku/produkt-4302/
< Předchozí | Další > |
---|