Jubilejní, desátý díl komiksu o Hellboyi od Dark Horse Comics, u nás pod hlavičkou vydavatelství Comics Centrum, láká na cenami ověnčené dílko Paskřivec, ale další příběhy taktéž chytnou a nepustí. Novinka obsahuje rovnou čtyři příběhy ze života tohoto nezapomenutelného hodného démona. Co vše tedy nabízí?
Začneme s člověkem, který má na svědomí postavu Hellboye, je jím americký komiksový kreslíř a scénárista Mike Mignola (* 1960). Proslavil se svými autorskými sériemi právě o Hellboyovi a Ú.P.V.O. Tato kniha zaujala svou rozličností, protože scénáře napsal vždy Mignola, ale kreslíři se střídali. Jen pro pořádek uvádím seznam povídek a jejich autorů: Paskřivec - Mike Mignola, Richard Corben, Ti, kteří se vydávají na lodích na moře - Mike Mignola, Joshua Dysart, Jason Shawn Alexander, V kapli Molochově - Mike Mignola – scénář i kresba, Mateřské znaménko - Mike Mignola, Duncan Fegredo.
V knize narazíme na čtyři povídky, kde každá je uvozena netradičními informacemi od samotného Mignoly – jak ho napadla zápletka, odkud čerpal atd. Na konci nalezneme Náčrtník s poznámkami jednotlivých kreslířů a konečně také i pečlivý doslov o M. W. Wellmanovi, z jehož mýtů Mignola často čerpá inspiraci. Hellboy se s tím nepere, v tomhle dílu narazíme na čarodějnice i síly pekelné, na záludné piráty – zkrátka najde se tu pro každého něco. Rozmanitost příběhů a hlavně kreslířů posunula hodnocení směrem nahoru. Je příjemné vidět, jaké vize má který autor – i když faktem zůstává, že Mignola je prostě pan autor a jakožto tvůrce celé série je jeho vize někde jinde. Osobně nedám dopustit ani na Corbena, ale mile mě překvapili i ostatní autoři, jež svými nápady a svou unikátní prací vdechli Hellboyovi punc jedinečnosti.
Titulní a nejdelší povídka Paskřivec vyšla původně v roce 2008 a o rok později získala Cenu Willia Eisnera za nejlepší krátkou sérii. Líbí se mi, jak autoři vytěžili ze zdánlivě všedních věcí maximum a jak nádherně zvládl Corben vykreslit přírodu a prostředí Apalačských hor. Zobrazení Paskřivce předčilo mé očekávání a k zahození nebyl třeba ani návod na to, jak si vyrobit ježibabí chuchvalec. Jediné, co mě poněkud iritovalo, je pro mě nadbytečné užití obecné češtiny – to jako kovaný Moravák opravdu nemusím.
Ti, kteří se vydávají na lodích na moře mě překvapilo jiným stylem, naprosto jinou atmosférou i spádem děje. Chválím i práci s kolorováním, kdy užitý mix barev vyvolává zvláštní mozaiku pocitů. Osudy slavného piráta Černovouse, či spíše jeho konec, jsou příjemným okořeněním.
Krátký příběh V kapli Molochově má na svědomí scénář i kresbu člověk nejpovolanější, samotný Mignola. Takže si můžete vychutnat kresbu, která je pro Hellboye tak typická a naprvní pohled rozpoznatelná. Temné prostředí a sevřená atmosféra jednoho opuštěného místa v Portugalsku bylo vytěženo na kost.
Závěrečná jednohubka Mateřské znaménko vyzařovala jak vtip, tak i pochyby a úžasně si vyhrála s koloběhem jednoho dne na anglickém venkově – mlhavé ráno, poledne zalité sluncem i smrákající se večer příjemně korespondovaly s příběhem.
Hellboy má repetitivně rámec příběhů – protagonista se naskytne někde, kde se vyskytují nekalé živly, kde místo tíží zlé síly, a rozhodne se to napravit. Ale to není důvod, proč se tak rádi noříme do příběhů z jeho života. Je to ta dualita a paradox, jež nám přináší a jež je nám tak blízká – démon, který má být zkázou světa, jej od pekelných příšer zachraňuje. Hellboy baví svým vytříbeným vtipem, hlavně ale nabízí jedinečné lokace a ještě výjimečnější antagonisty. A mnohem víc. O tom už se ale budete muset přesvědčit sami!
Hellboy 10 – Paskřivec a další příběhy
Autor scénáře: Mike Mignola, Joshua Dysart
Kresba: Richard Corben, Jason Shawn Alexander, Duncan Fegredo
Obálka: Mike Mignola
Překlad: Jan Kantůrek
Žánr: komiks, 10. díl série Hellboy
Nakladatelství: Comics Centrum
Rok vydání: 2015, vázané
Počet stran: 160
Hodnocení: 85 %
< Předchozí | Další > |
---|