Radostná moravská inspirace pro adventní dny

Radostná moravská inspirace pro adventní dny

Tisk

antologie moravske lidove hudbyBýt ředitelem hypermarketu na kraji města, pouštěl bych teď zákazníkům písně z edice Antologie moravské lidové hudby, jejíž pátý díl vychází s podtitulem Čas adventu a Vánoc. Celkem dvaatřicet skladeb na jednom jediném disku může zapůsobit jako lék pro zmatené duše bloudící mezi pokušitelskými regály.

 

Zatímco předchozí čtyři díly Antologie moravské lidové hudby se věnují regionům, pátý díl je tematicky zacílen k adventnímu období a vanočním svátkům. Jednotlivé skladby interpretované různými soubory jsou rozděleny do čtyř přehledných bloků: I. Panenka Maria po světě chodila, II. Chvála na nebi Bohu, pokoj nám na zemi, III. Přiběžali za salaša pastýřé, IV. Koleda nám nastala.

První, co vás na tomto vydavatelském počinu zaujme, je rozsáhlý dvojjazyčný booklet čítající šestatřicet(!) stránek. Nepříliš zasvěcený posluchač má tedy před poslechem (či v jeho průběhu) možnost nasát informace, které souvisí s genezí vánoční hudby na území Čech a Moravy.

Dočtete se například, že při koledování se odedávna zpívaly jak písně liturgické, tak lidové popěvky i vážné písně inspirované náboženskou obřadností. Je zde citována také skladatelka a muzikoložka Jitka Snížková, která ve svém obsáhlém pojednání konstatuje, že „ve vánočních zpěvech (období gotiky) se stýká okruh hudby sakrální s okruhem blíže neznámé (neboť nezapsané hudby) profánní…“ Odbornice si dále všímá, že duchovnímu naladění gotického člověka odpovídá adventní písní ztvárněné pokorné očekávání příchodu Mesiáše, zatímco senzitivní barokní člověk „byl zaměřen citově, k samotnému faktu jesliček“ a následující kantorská muzika českého klasicismu „nezapře prvky lidového realismu a dotýká se všedních starostí kolem narození děťátka“.

V obsáhlém bookletu najdete také poznámky a glosy k výběru vánočních písní. Kupříkladu skladby prvního ze čtyř zmíněných bloků jsou svázány s mariánskou tématikou, tedy i s výrazem úcty k ženě - nositelce života. Jednou z nejznámějších mariánských adventních, respektive vánočních legend je píseň Byla cesta, byla ušlapaná. Ve výběru je zastoupena ve třech verzích. Různá pojetí nabízejí soubory Hradišťan, Strážnická cimbálová muzika Danaj a Sboreček žen z Lipova doprovázen Horňáckou cimbálovou muzikou.

Druhý blok výběru obsahuje písně a koledy zvěstující narození Krista – příchod Spasitele. Jak je možné zazpívat bez jakéhokoliv hudebního doprovodu, předvádí svým bezkonkurenčním chvalozpěvem Dušan Holý ve skladbě Kristus, Syn Boží – Radostná novina, poslyštež ji. Tak se prý dodnes zpívá třeba v Javorníku. Třetí část výběru pro změnu mapuje fragmenty pastorel a písně s pastýřskou tematikou. Pastýři jsou totiž symbolickými nositeli poselství o Božím narození. Za jedinečnou lze považovat vánoční modlitbu Milý Bože, kterou na Vsetínsku objevil a zapsal skladatel a sběratel Jan Seidel. Tato vpravdě vánoční píseň obsahuje bolest, osamělost, trápení, ale i naději v úplném odevzdání se do vůle Boží a vyhlídku na život věčný.

antologie moravske lidove hudby

Závěrečný blok tohoto alba přináší písně koledníků z celé Moravy. Koledou se odedávna rozuměla obřadní píseň (původně zaklínadlo), která měla mít magickou moc po celý nadcházející rok: pro hospodářství přání hojnosti sklizně, pro zvířata i lidi přání zdraví, síly a požehnání pro veškerou důležitou činnost. Koleda je tedy jakousi magickou praktikou. Pokud jste si až doteď mysleli, že koledování o Vánocích bylo jen výsadou mužské chasy, tak po poslechu některých písní v podání ženských sborů budete muset změnit názor. Pro odbourání předsudků lze doporučit skladby Vánoce sa přiblížily, Hopsa chasa vzhůru nebo Zvečera usíná valašská dědina.

Výběrové album adventních a vánočních písní může udělat radost nejen těm z vás, kteří se v těchto dnech chtějí programově vyhnout nevkusu, ale zcela jistě obohatí i posluchače, které zajímají především kořeny, tradice a souvislosti.

Antologie moravské lidové hudby (5) – Čas adventu a Vánoc
Interpreti: Různí
Žánr: World music/Vánoční písně
Skladby: 1/ Panenka Maria po světě chodila, 2/ Byla cesta, byla ušlapaná, 3/ Pryští sa studená vodička z kameňa, 4/ Byla cesta, byla ušlapaná, 5/ Teče vodička ríčná, 6/ Maria Panna krmí děťátko, 7/ Byla cesta pěkně šlapaná,
8/ Kristus, Syn Boží – Radostná novina, poslyštež ji, 9/ Co sa stalo, přihodilo se na horách, 10/ Byla lúčka zelená, 11/ Kristus pán se narodil, 12/ Pochválen buď Ježíš Kristus, 13/ U Betléma dnes Maria přečistá,
14/ Přiběžali ze salaša pastýřé – Z nožky na nožku, 15/ Při Betlémě na salašu – Povězte nám, pastuškové, 16/ Já sem si začal libě spáti, 17/ Milý Bože, 18/ Hoja Jano, dolinečkú ubírám sa k vám, 19/ Tak sem sobě počal chutně spáti – Vzhůru, pastuši, 20/ Co sa stalo, přihodilo v městě Betlémě, 21/ Ten vánoční čas – Koleda nastala, 22/ Nastal preradostný čas – Pochválen buď Ježíš Kristus, 23/ Vánoce sa priblížily, 24/ Nad tem dumkem jasná hvězda vychází, 25/ Narodilo se děťátko, 26/ Bola zima, velká metelica, 27/ Copak je to nového v tom Betlémě, 28/ Daj vám Pán Bůh, milí páni, 29/ Zvečera usíná valašská dědina, 30/ Hopsa chasa vzhůru, 31/ U suseda nova stajňa, koleda – Koleda nám nastala, 32/ Co nám datě, štědry hospodařu.
Stopáž: 79:49
Vydavatelství: Indies Scope, 2012
Hodnocení: 95 %

Zdroj foto /obálka: www.indies.eu


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

O svobodomyslnosti a lásce ve všech podobách s Adamem Pavlovčinem, vítězem Superstar

adam perexU každého výherce SuperStar jsou lidé zvědaví, jaký bude jeho další osud. Adam Pavlovčin vystupující pod uměleckým jménem Adonxs tuto soutěž vyhrál v roce 2021 a už vydal svoji první píseň s názvem Moving On. Zároveň otevřeně mluví o vztazích, sexuali...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Spíše než Češi jsme Evropané

zrozeni-evropanu-2D-1-200Dva němečtí autoři, Johannes Krause a Thomas Trappe, se rozhodli ústy jednoho z nich čtenářům sdělit „skutečný příběh našich předků vyprávěný geny“, jak zní podtitul jejich knihy Zrození Evropanů. Tento podtitul naznačuje...

Divadlo

Umělecký šéf zlínského divadla Patrik Lančarič získal cenu Trilobit 2023

Trilobit200Umělecký šéf Městského divadla Zlín Patrik Lančarič dostal cenu Trilobit za režii svého dokumentárního filmu DEŽO HOFFMANN - FOTOGRAF BEATLES.

...

Film

Dopřejte si rozkoš nejen v oblacích

rozkos v oblacich 200Španělský režisér Pedro Almodóvar, proslavený už řadou provokujících filmů (Labyrint vášní, Na dno vášně, Volver, Kůže, kterou nosím), vytvořil v katastrofické tragikomedii Rozkoš v oblacích jakousi modelovou ...