Silné písně a vášeň křehkých žen
Banner

Silné písně a vášeň křehkých žen

Tisk

altTuzemská formace BraAgas na svém čtvrtém albu Fuerte dokazuje, že s lidovými písněmi různého původu umí pracovat znamenitým způsobem.  Chvílemi to vypadá, že oblíbená kapela pohybující se v prostorné žánrové škatulce „world music“ má cizokrajné melodie a rytmy přirozeně v krvi.

 


 
BraAgas existují od roku 2007.  Jejich debut No.1 byl směsicí  „světové“ hudby  a středověkých písní. Následující (a podle stopáže umenšené) No.2 vydané v roce 2008 mělo taktéž středověkou náplň. Tvůrčím vrcholem se stalo album Tapas (2009) oceněné hudebními akademiky („Anděl“ v kategorii „world music“).  Kapela má na kontě nejen spoustu vystoupení před domácím publikem, notně si užívá také přízně diváků v zahraničí. V nedávné minulosti koncertovala například ve Francii, Španělsku, Německu, Rakousku, Maďarsku a dalších zemích.
 
Původně ryze ženské těleso se v poslední době rozhodlo  spolupracovat i s muzikanty rodu mužského, což je patrné zejména na aktuálním albu Fuerte. Nahrála ho sestava: Kateřina Göttlichová (zpěv, cistra, kytara), Michala Hrbková (zpěv, housle), Kateřina Eva Lanči (zpěv, perkuse), Daniela Kalvodová (zpěv, viola, flétna), Karla Braunová (zpěv, flétna, klarinet), Jan Hrbek (poloakustická basa) a Jaroslav Krasničan (akordeon).

alt
 
Fuerte obsahuje dvanáct písní a nutno podotknout, že kapela si při hledání inspiračních zdrojů vymezila poměrně široké území. Tentokrát je zjevné, že cíleně zabloudila především do jižních hudebních vod, kde není nouze o zpěvné melodie. Například cikánsko-rumunská píseň Čaje Šukarije, která zde má i remixovou podobu, by mohla být označena za největší hit alba. Podobnou ambici může mít i židovská Lewone.  Avšak tady nejde o hity a lacinou chytlavost, podstatné je, že album jako celek vytváří uhrančivou atmosféru.  

Pokud se poctivě zaposloucháte do skladeb, jejichž původ je mirandský, bulharský, sefardský, židovský, makedonský, galicijský či srbský,  může to ve vaší mysli vyvolat zajímavé fantazie. Samozřejmě – každý to má jinak. Za sebe mohu potvrdit, že mi naskočila noc, oheň, naléhavé zpěvy, vášeň a tajemství. Věrné harmonické postupy, nástrojová pestrost a suverenita, s jakou se proplétají jednotlivé vokály křehkých žen, jsou tou nejpodstatnější výbavou souboru BraAgas.  O jeho perspektivách nemůže být pochyb.

Opravdu neznám lepší muziku pro romantické dny a noci. Pokud nevěříte, přesvědčte se!     

alt

 

Fuerte
Interpret: BraAgas
Žánr:  world music
Skladby:  1/ Chin Glin Din (mirandská), 2/ Jana i Turčin (bulharská), 3/ Gledaj mi Libe (bulharská), 4/ Čaje Šukarije (cikánsko-rumunská), 5/ La Serena (sefardská), 6/ Lewone (židovská), 7/ Fraile Cornudo (mirandská), 8/ Yo me Levanti (sefardská), 9/ Nazad (makedonská), 10/ Tua Nai e Meiga (galicijská), 11/ Radule (srbská), 12/ Čaje Šukarije Remix
Stopáž:  42:44
Vydavatelství: Indies Scope, 2012, www.indies.eu   
Hodnocení:  90  %

Zdroj foto / obálka:  Indies Scope


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Nejen na první porevoluční koncert Karla Kryla v Kroměříži vzpomíná Jana Knapková

jana2Není proč se divit, že průvodkyní Expozice Karla Kryla v Kroměříži je právě žena, která organizovala první Karlův koncert v Kroměříži v květnu 1990. Ing. Jana Knapková je nejen sympatická, a navíc muzikální dáma, zná písničkářovu tvorbu, ale t...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.


Divadlo

Divadelně-pohybové představení MANSON v NoDu: když je tanec eufemismem pro agresi
ImageNa otázku, proč miluji skupinu DOT 504 (a vedle mě i stovky dalších fanoušků a příležitostných diváků), se nabízí velice snadná odpověď: protože jsou mladí, talentovaní, charismatičtí a otevření novým experimentům. A...

Film

Sammyho dobrodružství 2: vězeň v podmořském akváriu

sammyho dobrodruzstvi 2Přežijeme-li v našem rodinném kruhu letošní vánoční svátky ve zdraví, můžeme se jít s dětmi podívat na nový animák, tentokrát, jak je patrno z názvu, na pokračování Sammyho dobrodružství s názvem „Sammyho dobro...