Silné písně a vášeň křehkých žen

Silné písně a vášeň křehkých žen

Tisk

altTuzemská formace BraAgas na svém čtvrtém albu Fuerte dokazuje, že s lidovými písněmi různého původu umí pracovat znamenitým způsobem.  Chvílemi to vypadá, že oblíbená kapela pohybující se v prostorné žánrové škatulce „world music“ má cizokrajné melodie a rytmy přirozeně v krvi.

 


 
BraAgas existují od roku 2007.  Jejich debut No.1 byl směsicí  „světové“ hudby  a středověkých písní. Následující (a podle stopáže umenšené) No.2 vydané v roce 2008 mělo taktéž středověkou náplň. Tvůrčím vrcholem se stalo album Tapas (2009) oceněné hudebními akademiky („Anděl“ v kategorii „world music“).  Kapela má na kontě nejen spoustu vystoupení před domácím publikem, notně si užívá také přízně diváků v zahraničí. V nedávné minulosti koncertovala například ve Francii, Španělsku, Německu, Rakousku, Maďarsku a dalších zemích.
 
Původně ryze ženské těleso se v poslední době rozhodlo  spolupracovat i s muzikanty rodu mužského, což je patrné zejména na aktuálním albu Fuerte. Nahrála ho sestava: Kateřina Göttlichová (zpěv, cistra, kytara), Michala Hrbková (zpěv, housle), Kateřina Eva Lanči (zpěv, perkuse), Daniela Kalvodová (zpěv, viola, flétna), Karla Braunová (zpěv, flétna, klarinet), Jan Hrbek (poloakustická basa) a Jaroslav Krasničan (akordeon).

alt
 
Fuerte obsahuje dvanáct písní a nutno podotknout, že kapela si při hledání inspiračních zdrojů vymezila poměrně široké území. Tentokrát je zjevné, že cíleně zabloudila především do jižních hudebních vod, kde není nouze o zpěvné melodie. Například cikánsko-rumunská píseň Čaje Šukarije, která zde má i remixovou podobu, by mohla být označena za největší hit alba. Podobnou ambici může mít i židovská Lewone.  Avšak tady nejde o hity a lacinou chytlavost, podstatné je, že album jako celek vytváří uhrančivou atmosféru.  

Pokud se poctivě zaposloucháte do skladeb, jejichž původ je mirandský, bulharský, sefardský, židovský, makedonský, galicijský či srbský,  může to ve vaší mysli vyvolat zajímavé fantazie. Samozřejmě – každý to má jinak. Za sebe mohu potvrdit, že mi naskočila noc, oheň, naléhavé zpěvy, vášeň a tajemství. Věrné harmonické postupy, nástrojová pestrost a suverenita, s jakou se proplétají jednotlivé vokály křehkých žen, jsou tou nejpodstatnější výbavou souboru BraAgas.  O jeho perspektivách nemůže být pochyb.

Opravdu neznám lepší muziku pro romantické dny a noci. Pokud nevěříte, přesvědčte se!     

alt

 

Fuerte
Interpret: BraAgas
Žánr:  world music
Skladby:  1/ Chin Glin Din (mirandská), 2/ Jana i Turčin (bulharská), 3/ Gledaj mi Libe (bulharská), 4/ Čaje Šukarije (cikánsko-rumunská), 5/ La Serena (sefardská), 6/ Lewone (židovská), 7/ Fraile Cornudo (mirandská), 8/ Yo me Levanti (sefardská), 9/ Nazad (makedonská), 10/ Tua Nai e Meiga (galicijská), 11/ Radule (srbská), 12/ Čaje Šukarije Remix
Stopáž:  42:44
Vydavatelství: Indies Scope, 2012, www.indies.eu   
Hodnocení:  90  %

Zdroj foto / obálka:  Indies Scope


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dita Pecháčková: „Mám v hlavě další kuchařku.“

kucharka dita pechackova 200Loni jsem měla možnost recenzovat kuchařku Deník Dity P., ze které dodnes čerpám inspiraci při mém kuchtění. Nedalo mi to a musela jsem se Dity zeptat na pár věcí. I přes její velkou vytíženost nak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Pohádky pro neposlušné děti

pohad 200Mám ráda hezké věci. Proto se hezkými věcmi obklopuji. Mám ráda hodné lidi, proto se snažím být v jejich společnosti, je – li to trochu možné. Mám ráda hodné děti. Ale hodné děti děláme my – dospělí. Dobrým příkladem, důslednou výchovou, vzory, a poku...

Divadlo

a-á-a-á-a

kavarna 200Švandovo divadlo uvedlo v sobotu 28. dubna 2018 premiéru hry Kauza pražské kavárny. Na vzniku inscenace se podíleli sami herci divadla pod vedením Jacoba Erftemeijera, který hru také režíroval. Pražská kavárna – útočiště intelektuálních povalečů ...

Film

Každé filmování je velké dobrodružství, říká herec a šansoniér Jiří Bartoň

jiri barton 200Nejen na zámku Libochovice, ale také v Praze a na dalších místech v Česku vznikal během léta německý historický film Ottilie von Faber-Castell. V jedné z rolí se objeví také Jiří Bartoň. Jde o velkoryse pojatý televizní projekt, který pro...