Festival Rosa Bohemica láká na hudbu na magických místech v růžici okolo Prahy

Festival Rosa Bohemica láká na hudbu na magických místech v růžici okolo Prahy

Tisk

rosa bohemica 200Koncerty spojující zážitek z hudby s atmosférou netradičních historických míst nabídne od 10. června II. ročník festivalu Rosa Bohemica. „Prostřednictvím hudby chceme lidem přiblížit krásu kostelů, klášterů, zámků a dalších pozoruhodných prostor, nacházejících se v pomyslné růžici okolo Prahy,“ říká Gabriela Eibenová, která festival založila. „Na našem festivalu často zní stará hudba, která se hrála v dobách, kdy mnoho z těchto míst sloužilo ještě své původní funkci. My je chceme znovu ukázat a oživit,“ uvádí pořadatelka.

Festival zahrnuje celkem 16 akcí na 13 místech a potrvá až do 15. listopadu. Letos zavítá i mimo Střední Čechy a vstoupí do Ústeckého a Jihočeského kraje. Program, informace o účinkujících, mapa dějišť, termíny jednotlivých akcí i vstupenky jsou na www.rosabohemica.cz.

Léčivá hudba na krásných místech

„Letošní ročník má motto slavného Pythagora. Ten kdysi řekl, že hudba velmi prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme,“ vysvětluje Gabriela Eibenová, uznávaná interpretka barokní hudby. Právě setkání s kvalitním uměním podle ní člověka kultivuje a posiluje v nelehkých životních situacích, což je i posláním letošního ročníku.

„Výjimečnost festivalu Rosa Bohemica spočívá v tom, že pomocí hudby oživuje a rozeznívá prostory se silným geniem loci. Hudba zde rezonuje s jejich krásou i s jejich historií,“ uvádí Eibenová. Festival podle ní zároveň inspiruje diváky a posluchače, aby navštívili - a třeba i poprvé objevili - netradiční místa v tuzemsku. „Chceme, aby lidé pocítili intenzivní kontakt s múzami ve výjimečném a inspirativním prostředí bez pomoci techniky, mikrofonů, reproduktorů a kamer. A aby umělci byli v bezprostřední blízkosti diváků,“ dodává zakladatelka festivalu.

Vedle barokní hudby a písňových večerů bude letos na programu také hudba etnická, židovská, divadelní představení pro děti, varhanní koncert, ale i přednášky nebo výstava. „Rosu Bohemiku jen výjimečně zastihnete v koncertních sálech či kamenných divadlech, kde byste hudbu nejspíš čekali. A interpreti jsou vynikající profesionálové, kteří vystupovali po celé Evropě,“ připomíná Eibenová.

Festival začíná v Roudnici nad Labem a ve Vlašimi, symbolicky na ose mezi Řípem a Blaníkem. Program pokračuje v Praze, v Blatné, ve Vysoké u Příbramě, v Pátku nad Ohří, Jílovém u Prahy, Panenském Týnci, Nižboru, Roztokách u Prahy a Kosmonosech. Hned tři akce se budou konat na Strži ve Staré Huti u Dobříše, dvě se odehrají v Novém Strašecí.

„Chtěla bych, aby návštěvníci objevili tamní magická místa, nechali je na sebe působit a strávili v nich nějaký čas. Aby si zkrátka užili nejen koncert, ale i výlet za ním,“ doplňuje Gabriela Eibenová. „Hudební fajnšmekr si vybere svého oblíbeného interpreta, milovník historie atraktivní památku a výletník zase lokalitu s krásnou přírodou. Snažíme se, aby lákadlem bylo všechno dohromady.“

rosa bohemica 1

Hudební růže se rozvíjí

První ročník festivalu se loni uskutečnil ve Středočeském a zčásti také v Ústeckém kraji. Letos nově vstupuje do kraje Jihočeského. „Rosa Bohemica by se chtěla držet v pomyslném kruhu okolo Prahy, kde festival obdobného rozsahu dosud chyběl. Protože ale máme v názvu Rosu, tedy růži, nově jsme se propojili i s městem růží - jihočeskou Blatnou. Tamní kulturní instituce s názvem Kulturní plantáž Blatná vyzdvihuje každý rok jednu ze vzácných odrůd. Na letošní rok připadla růže s názvem Ave Maria. To je hudební výzva, nemohli jsme se nepřidat,“ vysvětluje Gabriela Eibenová.

Festival zve například i do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, kam přijede Petr Kostka s Carmen Mayerovou a pásmem Čapkových fejetonů. Nebo na zámek v Pátku nad Ohří, kde zazní nádherná barokní hudba v prostředí nově objevené kaple. V rámci programu Vivaldi v Čechách se v Praze a v Nižboru představí hudební soubor Ensemble Inégal. Bývalá synagoga v Novém Strašecí přivítá židovskou hudbu. Chybět nebude ani pohádka pro děti, která se odehraje na nádvoří zámku v Jílovém u Prahy.

„Děti vůbec mají letos na našem festivalu své významné místo, a to třikrát v roli samotných interpretů,“ zdůrazňuje Eibenová. „V Blatné vystoupí chlapecký sbor Bonifantes, v Panenském Týnci zazpívá chlapecký sbor Pueri Gaudentes a zahraje violoncellový soubor ze ZUŠ Slaný a ZUŠ Kladno. Právě tyto hudební aktivity v době převedení výuky na on-line platformu velice utrpěly, mnohé soubory se téměř rozpadly. Rosa Bohemica s radostí sleduje a podporuje jejich restart.“

rosa bohemica2

Kultura, výlet i návštěva dvou Loret

Velmi netradičním místem festivalu je nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci. Koncert se tam bude odehrávat pod hvězdnou oblohou na sklonku babího léta. K atraktivním místům patří i Vysoká u Příbramě, kam rád jezdil Antonín Dvořák. Anebo starý augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem. Hrát se bude na zámcích ve Vlašimi, Roztokách nebo v Jílovém u Prahy. A zámek v Nižboru poskytne překrásný výhled na celé Berounsko.

„Lahůdkou festivalu bude možnost navštívit hned dvě Lorety,“ upozorňuje Eibenová. „Tu známější, na Hradčanském náměstí v Praze, si nechali postavit Czernínové významným barokním architektem Kryštofem Dientzenhoferem. K jeho třísetletému jubileu mu zde bude 21. června věnován slavnostní koncert. Závěrečný koncert 15. listopadu nás pak zavede do Kosmonos. I zde si stejný šlechtický rod nechal postavit Loretu, tentokrát ovšem mnohem více podobnou té původní, italské,“ říká Eibenová.

A proč má smysl festival navštívit? „Lidé s námi na festivalových koncertech zažijí skvělou hudbu, objeví nová místa, setkají se s inspirativními umělci, potkají lidi podobných zájmů. Nadechnou se, nabijí se a posíleni mohou jít do dalších dnů. Mohou skutečně pocítit, že hudba léčí… Festival je tu pro lidi, kteří neváhají za koncerty dojet. Podle festivalové mapy si udělají plán na prázdniny a na podzim, vytipují si akce, které je zajímají. Ty jsou ale zajímavé i pro místní lidi. Uvítají, že mají kulturu tak říkajíc „pod nosem“. Festival ocení také výletníci, kteří rádi vyrážejí na zajímavá místa. A kulturní program, který se tu nabízí, mohou mít jako bonus – zážitek, který si odnesou navíc,“ uzavírá Gabriela Eibenová.

rosa bohemica tynec

Víte, že…

  • Rosa Bohemica je nejen název nového hudebního festivalu, ale také vzácná barokní kniha? „K názvu festivalu nás inspirovaly dva historické spisy ze 17. století, z nichž jeden se jmenuje právě Rosa Bohemica. Jde o životopis sv. Vojtěcha od Václava Boleluckého a unikátní pro náš festival je jeho souvislost s hudbou: obsahuje mimo jiné vůbec první doložený tisk písně Svatý Václave, která byla po staletí vnímána jako naše hymna,“ vypráví Eibenová. Vydání Rosy je pro hudební dějiny velmi zásadním mezníkem. Inspirací pro festivalový vizuál byla zase mapa Čech v podobě překrásné růže, která se objevila v Balbínových dějinách, a dodnes se považuje za jakousi kartografickou kuriozitu. Její název je Bohemiae Rosa.
  • nápad na festival Rosa Bohemica vznikal v době covidu, v situaci, kdy umělci měli zakázáno zpívat? „Hudební festival jsem nosila v hlavě už několik let a tyto události mě vyprovokovaly k akci,“ dodává jeho organizátorka. Tak vznikla Rosa Bohemica.

rosa bohemica3

Kdo je kdo:

Gabriela Eibenová (1972), zakladatelka festivalu Rosa Bohemica, je renomovaná zpěvačka - interpretka staré hudby. Vystudovala Pražskou konzervatoř, teorii a provozovací praxi staré hudby na Masarykově univerzitě a historickou interpretaci na JAMU. Se svým manželem, varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou, založila vokálně–instrumentální soubor Ensemble Inégal, který se profiluje především jako propagátor díla českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. S tímto tělesem intenzivně koncertuje na významných mezinárodních hudebních festivalech (Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Tage Alter Musik Regensburg, Musica Antiqua Brugge, Bach Festival Riga, International Music Festival Santander, Lufthansa Music Festival London, Stockholm Early Music Festival aj.). Zpívala téměř v celé Evropě, v Izraeli, Libanonu i Japonsku. Na svém kontě má více jak 40 CD nahrávek. Působí jako lektorka zpěvu na mistrovských kurzech specializovaných na interpretaci staré hudby. Léta se věnuje technice jógového dýchání „Vítězný dech“, což jí pomáhá v profesi i v životě. Zpívala pro papeže Jana Pavla II. i Jeho Svatost dalajlámu. S manželem vychovávají tři múzicky nadané potomky.

Rosa Bohemica. Od 10. června do 15. listopadu 2022. Vstupné dle jednotlivých akcí (v průměru okolo 200,- Kč), slevu mají studenti, senioři, ZTP a ZTP/P. Vstupenky lze koupit přes www.goout.cz nebo stránky festivalu.

Více informací: www.rosabohemica.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„V poezii jsem objevila tu nejvhodnější vrbu,“ tvrdí Věra Orzághová

obalka ROZT 200Drsná, provokativní, dráždivá, zhýralá. A také něžná, milující, pokorná a obětující se. Taková je poezie Věry Orzághové, v literárním světě známé pod uměleckým pseudonymem Vorona. Autorka v básních prož...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Nevěsta ve sněhu

NevestaVeSnehu perexI policejní vyšetřovatelé mají svůj soukromý život. Robert Marthaler, hlavní komisař ve frankfurtské kriminálce má neustále spory se svým nadřízeným Herrmannem a také nevyjasněný vztah se svou příte...

Divadlo

Roztočené Šivovo kolo života
ImageV neděli 29. 1. v pražském divadle ABC se odehrála premiéra výjimečného a originálního tanečně-audiovizuálního představení Šivovo kolo života. Projekt, na kterém se zápalem pracovala skupina skutečných umělců bezmála dva roky, viděl...

Film

Silný a emocionální film Jeden život je příběhem jedinečného člověka, hrdiny

Jeden zivot 200V českých kinech běží od 1. února film Jeden život, jehož název vychází ze známého rčení, že kdo zachrání jeden život, zachrání svět. V případě osobnosti Nicholase Wintona je to přímo výstižné. Winton v době nacistického teroru zachránil ...