Program 27. Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba v Praze nabízí setkání s originálními umělci

Program 27. Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba v Praze nabízí setkání s originálními umělci

varhanni festival 200I v letošním roce se můžeme těšit na další ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V uplynulých dvou pandemických letech se podařilo uskutečnit oba ročníky beze změn, v jeho hladký průběh doufají organizátoři i letos. 27. Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba na Starém městě pražském proběhne v období od 4. 8. – 22. 9. 2022 a nabídne opět osm koncertů, vždy ve čtvrtek od 19 hodin.

 

Největší varhany v České republice se rozezní pod rukama i nohama předních umělců, tentokráte ze Spojených států amerických, Polska, Itálie, Francie, domácích interpretů, ale také vystoupí pražský Kühnův smíšený sbor a trombonista Tomáš Trnka.

„Program letošního ročníku připomene několik významných skladatelů, např. dvousté výročí narození Césara Francka, sté výročí narození českého varhanního virtuóza a skladatele Jiřího Ropka a připomeneme si i patnácté výročí odchodu na věčnost významného skladatele Petra Ebena. Samozřejmě, že v programech nebudou chybět Bachovy skladby a díla světových klasiků. Naše největší varhany tak zazní v celé své barevnosti a osobitosti,” uvedla ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

“Tato přehlídka světového varhanního umění je jedinou v takovémto rozsahu v našem hlavním městě,“ připomněla Irena Chřibková. Posluchači mají při této příležitosti současně možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou. A protože hudba nepotřebuje tlumočníka, jsou tato hudební setkávání všestranně obohacující.

„Náš festival, který v centru Prahy láká jak skvělými interprety, tak samotným geniem locim baziliky, bude jistě zajímavým a nevšedním setkáním, na které srdečně zveme,“ vybídla závěrem Irena Chřibková.

varhanni festival plakat

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění finančních prostředků nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz.

Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.cz a www.facebook.com/aomvf


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

David Háva: Bez lásky k dobrému jídlu se tato práce dělat nedá

culi perexU čtení tohoto rozhovoru by se vám měly sbíhat sliny – točí se totiž kolem fotografování jídla. V čem spočívá ten trik, aby výsledný pokrm vypadal k nakousnutí? Dekoruje jídla David Háva ze společnosti Culinairephoto...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Mariette Lindsteinová: Sekta

SektaV Sektě zapadnete do temnoty, zimy, prachu, plísně a holínek plných bahna. "Pokaždé, když pocítím naději, je za rohem ještě větší katastrofa," prob...

Divadlo

Ne/normální: unikátní titul na poli hudebního divadla

NENORMALNI 200Spletitý příběh rodiny Goodmanových se v hlavách autorů Briana Yorkeyho a Toma Kitta začal odvíjet postupně. Zároveň lze jeho prostřednictvím mírně nahlédnout do zákulisí vzniku současného amerického muzikálu.

Film

Olga Sommerová natáčí film o rockerovi a politikovi Michaelu Kocábovi. Do kin zamíří v příštím roce

kocab 200Přední česká dokumentaristka Olga Sommerová už má na svém kontě mimo jiné filmy o osudech Marty Kubišové, Jiřího Suchého, Věry Čáslavské a Soni Červené. Nyní svou filmografii nově rozšíří také o dramatický životní příběh muzikanta a politika Michaela...