Černobílý svět: elektrobásnivá obhajoba barevného světa Mariana Friedla

Černobílý svět: elektrobásnivá obhajoba barevného světa Mariana Friedla

Tisk

cernobily svet 200Černobílý svět je niternou zpovědí a odpovědí na vnitřní i vnější krize Mariana Friedla a další originální stopou v jeho hudební dráze. Na ní urazil cestu od dřevního folkloru s kapelou RukyNaDudy, přes akustické world music s triem Jitky Šuranské, jazzové desky s norsko-českou formací NOCZ, jeho osobité fúze mnoha žánrů v projektech Beránci a vlci či 11 PODOB LÁSKY až k nynější čistě autorské desce s výrazným podílem elektroniky a sound designu.

Marian Friedl zpívá, recituje a používá řadu nástrojů z jeho instrumentáře jako karpatské píšťaly, kontrabas, klarinet, gallichon, dudy aj. Spoluproducent a spoluhráč Martin Kocián (mj. známý z tria Nikol Bókové nebo rakousko-české formace Purple Is The Color) dává Marianovým písním specifickou zvukovou tvář propojením akustiky a elektroniky.


Natočit koncepční autorské album zrálo delší dobu, přiznává Marián Friedl: „Protože se svět zamotal natolik, až jsem si začal zpívat své do tmy uložené básně, vzniklo hudební album Černobílý svět. Je odrazem nelehkého období posledních let, naléhavě připomínajících, že proměna je přirozenou součástí a důsledkem života, a to i s krizemi, které přináší. V nich sice toužíme po jistotě černobílého světa, jenže život se právě nejvíce projevuje svou komplikovanou barevností.“

cernobily svet1

Černobílý svět lze s nadsázkou označit také jako „3v1“. Kromě hudebních elektrobásní tvůrčího tandemu Friedl-Kocián nabízí fotoknížku fotografky Sabriny Pasičnykové v bookeltu alba, který je rovněž básnickou sbírkou Marian Friedla. Nahrávku obohatili hosté Štěpán Flagar (saxofon, klavír), Michal Wierzgoń (bicí, xylofon), Anežka Šidlová (recitace), Pavel Motyka (housle), Stano Palúch (housle), Eliška Šidlová (zpěv), Rostislav Hus (kytara).

Osobitá hudba s odkazy k folku, folkloru, jazzu, klasické hudbě, elektronické hudbě a dalším žánrům je pozvánkou k putování přepestrou imaginativní krajinou, která je odrazem a obhajobou našeho složitého barevného světa.

cernobily svet

Marian Friedl (feat. Martin Kocián)
Album: Černobílý svět
Label: Indies Scope

Zdroj foto: Marian Martin

Více informací: www.indies.eu/alba/5891/cernobily-svet

 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Exkluzivní rozhovor s Káčou Černou, talentovanou stvořitelkou Feny Art!

bodypaint perexTato sympatická třiadvacetiletá Plzeňačka se dosud věnovala především kresbám a malbám portrétů. Ovšem to nebylo zdaleka to jediné, čemu se tato umělkyně upsala. Její značka se otiskla i do látky. Kus Feny Artu si tedy člověk nemusí jen pov...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

Vydejte se s dětmi do mytologických světů

atlas-mytu 200Ve vydavatelství Presco Group vyšla v edici Ella a Max další dětská kniha – tentokrát velkoformátový a úžasný Atlas mýtů, kterým je radost listovat.

...

Divadlo

Sedm známých osobností věnovalo šest zážitků a jeden obraz do unikátní charitativní online aukce pro Divadlo Viola

Viola200Tereza Kostková, Miroslav Donutil, Václav Vydra, Jiří Dvořák, Ivo Kahánek, Marek Eben, Jiří Anderle. Oblíbení a vítaní hosté na jevišti Divadla Viola se spojili, aby společně s aukční platformou Arts Bay a Prague Business Clubem pomohli legendární uměl...

Film

Dickova díla na filmovém plátně
ImageDíla málokterého spisovatele vědecko-fantastické literatury se dočkala tolika filmových zpracování jako díla Philipa K.  Dicka. Drtivá většina těchto snímků byla natočena až po autorově smrti, sám spat...