Helmutova Stříkačka slaví čtyřicet let existence a vydává své první živé album

Helmutova Stříkačka slaví čtyřicet let existence a vydává své první živé album

Tisk

helmutova strikacka 200Brněnská kytarová legenda Helmutova Stříkačka vydává ke 40. výročí založení svoji první živou desku. Natáčelo se v brněnském Kabinetu Múz a z koncertu vznikl také pořad pro ČT Art.

 Helmutova Stříkačka v posledních letech omladila sestavu a koncerty jsou plné energie a fanoušků. Natočit živák ke čtyřicátému výročí kapely se díky tomu přímo nabízel. Po řadě příprav proběhl v brněnském Kabinetu Múz speciální koncert. Zakládající člen, leader kapely a zpěvák Robert Staniczek přibližuje jak k tomu došlo: “S nápadem natočit živák přišel kamarád režisér Pavel Jandourek z ČT, v tu dobu jsme se potkali v Kabinetu Múz s Martinem Kozumplíkem z Indies Scope a dohodli jsme společně i vydání desky. Nahrávka neobsahuje žádné nové skladby, naopak na desce určitě nechybí největší hity, jakými jsou skladby Helmut v léčebně, Helmut se nudí, Helmut v ZOO, Ovoce a zelenina … “

Helmutova Stříkačka odehrála koncert ve vyprodaném klubu s playlistem, který jste mohli slyšet na letních koncertech v roce 2023. “Písničky mají nový kabát, což si mohou skalní posluchači porovnat s původními nahrávkami”, sděluje Robert Staniczek.

Vinyl nabídne nejen muziku, ale pobaví i obalem. Jak sděluje zakládající člen Robert Staniczek: “Chtěli jsme, aby obal připomněl recesi, kterou všechno vlastně začalo. Na přední straně odkazuje na současnou sestavu, zadní na staré písničky a dobu kdy vznikaly. Vnitřek provede 40 lety existence kapely, připomene některé muzikanty, co kapelou prošli, nabídne první plakát a vše doplní texty s akordy.”

Křest LP desky proběhne 1. června v domovském Brně v Pivovaru Harry. Kmotry budou spřátelení, taktéž domácí, Gustavo Rojo a z Německa dorazí kapela One Hit Wanda. Večerem provede a kmotrem také bude letitý kamarád herec Radim Fiala.

Sedm beznadějně vyprodaných koncertů na domácí půdě v řadě svědčí o tom, že kapela má stále co nabídnout a oslovuje mladé publikum.

Natočený pořad z koncertu bude mít premiéru na ČT Art 17.5.2024 v hlavním vysílacím čase ve 20:15.

helmutova strikacka 1

Skupinu Helmutova Stříkačka založil na gymnáziu, jako recesistickou skupinu, v roce 1984 Robert Staniczek. Kapela se účastnila různých středoškolských a vysokoškolských akcí po celé tehdejší republice. Po Rockfestu v roce 1988 začala kapela velmi intenzivně koncertovat, což pro některé členy bylo časově natolik náročné, že v roce 1990 došlo k zásadní personální obměně.

Debutovou desku Helmut a Hilda kapela natáčí ve studiu Propast (Petr Janda), producentem byl Ondřej Soukup, deska vychází u EMI 1991. Druhou desku Z Vrány do vrány natáčí v roce 1993 ve studiu Citron.

Po nucené několikaleté zdravotní pauze v roce 2000 Helmuti znovu ožívají. V novodobé historii je dalším zásadním rokem rok 2005, kdy kapela vydává za poměrně mohutné mediální podpory vydavatelství Teco Production album „Hell Mute“, po které následovalo velmi úspěšné celorepublikové turné.

V květnu 2019 se v Brně uskutečnil festival Rock in Riviéra aneb nazpátek do devadesátek, sestavu pro tento večer doplnila mladá krev a to doslova. Jejich otcové v minulosti prošli Helmutovou Stříkačkou. Na bicí se objevil Honza Čuma, syn Aleše Čumy a na kytaru Marek Frait, syn Berta Fraita. Kapela nabita novou energií se po tomto koncertě opět naplno rozběhla a nenechala se uspat ani nucenou covidovou uzávěrou.

Během jara 2023 proběhla další obměna v sestavě, která se snad na nějakou dobu ustálila a nyní tak Helmuty můžete vidět a slyšet v následujícím obsazení:

  • Robert Staniczek – zpěv
  • Honza Staniczek – klávesy
  • Daniel Šálovský – bicí
  • Petr Bartoněk – kytara
  • Veronika Dudová – perkuse, vokály
  • Tomáš Kopal – baskytara

helmutova strikacka cover

Umělec: Helmutova Stříkačka
Album: Kabaret 40
Datum vydání: 5.4.2024

Zdroj foto: Nikitta

Více informací:

Multilink: https://orcd.co/helmut24
https://www.helmutovastrikacka.cz/
https://www.facebook.com/helmutovastrikacka
https://www.instagram.com/helmutovastrikacka


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

VinCafe: „Zákazníci často odcházejí příjemně překvapení - nejlépe pak s lahvinkou v ruce“

VinCafe 200V dubnu tohoto roku se ve Zlíně otevřelo VinCafe – vinotéka s kavárnou. Dobré víno, výborná káva, lahodně vypadající dezerty, to vše v útulném prostředí ve stylu Provence. VinCafe vede matka s dcerou a my oslovili tu mladší z nich, Patricii Hluští...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Řada nešťastných příhod

rada prihod perexŘada nešťastných příhod představuje celkem třináctidílnou knižní sérii vyprávějící příběh osiřelých dětí, jejichž osud si s nimi až podezřele zahrává. Dnes se společně podíváme na první dva díly, které hravě zvládnete za jedno o...

Divadlo

„Ani tá najväčšia moc nemá večné trvanie, pokiaľ nie je založená na morálnych hodnotách.“ Alexander Dubček

dubcek 200Mestské divadlo v Trenčíne uviedlo tento rok novú hru Nádej Dubček, ktorú si milovníci divadla môžu opätovne vychutnať už tento mesiac. Repríza sa uskutoční 23. mája v Dome armády v Trenčíne.

...

Film

Požární autíčko Finley jako učitel společenské výchovy
ImageKaždý rodič se snaží do svého dítěte co nejdříve “napumpovat” základy slušného chování, nastínit svému potomkovi, jak správně fungovat v rodině i mezi kamarády. Vydavatelství Intersonic vysílá rodičům na pom...