Pavel Šporcl natáčí na nové album ve světové premiéře Koncert č. 1 C dur Jana Kubelíka
Kultura21.cz

Pavel Šporcl natáčí na nové album ve světové premiéře Koncert č. 1 C dur Jana Kubelíka

sporcl 200Jako další hold české houslové tradici a odkazu českých houslistů natáčí Pavel Šporcl ve Smetanově síni Obecního domu nové CD. Po celosvětovém úspěchu předchozího alba Paganiniana spolupracuje opět s prestižním německým vydavatelstvím Hänssler Classic.

 

Pavel Šporcl se o odkaz českých houslistů stará dlouhodobě. Kromě toho, že hraje skladby svých předchůdců na koncertech, natočil např. pro Českou televizi dokumentární cyklus Moje houslové legendy. K zájmu o českou houslovou historii ho přivedl jeho profesor na HAMU Václav Snítil. Ten byl žákem slavného Jaroslava Kociana a sám velmi často hrál skladby českých houslistů Kubelíka, Kociana, Lauba, Ondříčka a dalších.

„S panem profesorem Snítilem jsem si často o skladbách a životech těchto slavných českých houslistů povídal. Jsem velmi rád, že právě ve Smetanově síni Obecního domu mohu společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Tomášem Braunerem natáčet světovou premiéru tohoto Kubelíkova koncertu. A je pro mě velkou poctou stát na stejném pódiu, na kterém Kubelík tento koncert v Praze hrál“.

Podle Šporclových slov je tento koncert velmi těžký a velmi speciální v tom, že Kubelík míchá dohromady různé hudební styly tehdejší doby. „Kubelík složil 6 houslových koncertů, já si vybral ten první. Myslel jsem si ale, že když houslista hraje skladbu jiného houslisty, že mu to půjde takříkajíc do prstů. V tomto případě je opak pravdou, v koncertu jsou velmi složitá a technicky náročná místa, dá se říct až nehouslová. Kubelík měl zjevně naprosto odlišnou ruku od té mé a já jsem se při nastudování tohoto krásného díla mnohdy hodně zapotil“.

sporcl

Dirigent Tomáš Brauner k natáčení řekl: „V mnoha směrech je to pro mne poprvé. Poprvé natáčím dílo tohoto velkého českého houslisty a poprvé spolupracuji s Pavlem Šporclem. Jsem si jistý, že tento koncert promluví do světové houslové literatury a já jsem velmi vděčný, že se toho mohu zúčastnit“.

CD doplní nahrávka slavného Koncertu e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Po Šporclově provedení tohoto díla v londýnské Cadogan Hall napsal renomovaný kritik Robert Matthew-Walker, že to bylo „patrně nejlepší provedení tohoto koncertu, jaké jsem kdy slyšel“.

Nahrávka vzniká opět pro prestižní německé vydavatelství Hänssler Classic. Předchozí album Paganiniana, natočené v této spolupráci, se dočkalo velmi kladného přijetí a skvělých kritik u nás i ve světě a bylo nominováno na prestižní ocenění ICMA.


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Křížek: „Sýkorky a veverky si neplatí sociální a zdravotní pojištění.“

Pavel Ochrana fauny Pavel KřížekKřížek je zakladatel organizace Ochrana fauny ČR. Na svém kontě mají lidi z této organizace mnoho zachráněných zvířat a  mnoho dalších  projektů, které se týkají nej...

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Mrazivou hrůzu přináší kniha Paříž - Katakomby

katakomby200Nakladatelství XYZ nás chce v září postrašit napínavou knihou Jeremyho Batese Paříž katakomby, ve které si bude muset nesourodá skupinka mladých sáhnout na samé dno, aby přežili. Podaří se jim to?

 

 ...

Divadlo

Dorazte na novou divadelní adaptaci Přeletu nad kukaččím hnízdem a pomozte seniorům

krasapomoci perexDivadlo Radka Brzobohatého bude opět pomáhat a vy můžete být u toho. Vyrazte 26. září na představení Přelet nad kukaččím hnízdem a částka, jež zaplatíte za vstupenky, půjde na podporu osamělým seniorům, které podporu...

Film

Karel Zeman a jeho kouzelný svět

zeman09Česká animovaná tvorba měla ve svých počátcích - zejména v 50. letech - dva mezinárodně uznávané velikány: v Praze Jiřího Trnku a ve Zlíně Karla Zemana. Oba posloužili komunistickému režimu jako svého druhu výkladní skříň, když skrze ně mohl tvrdit, jak št...