Skupina Lady Praga protíná šeď všedních dnů albem #Barevno

Skupina Lady Praga protíná šeď všedních dnů albem #Barevno

Tisk

lady praga 200Pop-jazzová formace Lady Praga vydává třetí řadové album #Barevno. Ústřední skladba nahrávky s názvem Turmalin vznikla ve spolupráci s brazilským jazzovým kytaristou, zpěvákem a skladatelem Adrianem Trindadem. Deska nahraná v pražském Soundevice studiu, na které se podíleli producenti Boris Carloff a Darek Král, vychází 1. prosince na CD.

Na devítiskladbové nahrávce se kromě pražské čtveřice zpěvačky Veroniky Bergmanové, baskytaristy Martina Knesla, pianisty Jana Kubína a bubeníka Karla Kříže podílelo několik hudebních hostů. Kytarové party obstaral Jakub Juránek z kapely Věry Martinové, trubku Jan Červenka, vokálů se ujaly Barbora Fialová, Magdaléna Řehořová a Vilemína Marhoulová a perkusí Adam Rek. Skladbě Zase prší propůjčil svůj hlas i jeden z producentů alba Boris Carloff. Singl Chci, abys zapomněl… s textem zpěváka a textaře Tomáše Průši se na #Barevno dočkal nové aranže. Názvem alba chtěli hudebníci shrnout barvitost spoluprací a aranží, které zastřešuje malovaný přebal od výtvarnice Terezy Kotek.

Názvem alba jsme chtěli nejen nastínit barvitost témat a aranží, do kterých jsme se pustili, ale také přirozeně vyšlo ze spolupráce s výtvarnicí Terezou Kotek, které jsme hráli na vernisáži její tvorby v Malostranské besedě v minulém roce. Tehdy vlastně naše spolupráce nabyla jasnějších kontur. I když jsou některé texty smutnější, ale to proto, že jsou o životě, tak jsme se snažili dát důraz na pozitivní notu. Což dnešní svět podle mého potřebuje,” říká baskytarista Martin Knesl.

Skupina Lady Praga poprvé natáčela album coby strukturovaný studiový projekt. Předchozí dva počiny Sociální experiment a Bez retuší byly záznamy živých vystoupení, jednou z koncertu v brněnském klubu Stará Pekárna a podruhé z live session v nahrávacím studiu 3bees. Na každém z nich byla vždy jedna autorská aranže převzaté skladby. Tato kapelní tradice přetrvává i na #Barevno přítomným ztvárněním písně Human od Rag'n'Bone Mana.

lady praga 1

„Turmalin od Adriana jsme pojali jako duet. Snoubením obou zvučných jazyků vznikla ze skladby, která byla původně jen pro jeden hlas a jednu kytaru, květnatější verze. Adriano nám přeložil text do angličtiny nebo spíše jeho hrubý význam a Veronika reagovala českými verši. Turmalin symbolizuje brazilské pláže a další klenoty jihoamerické země, v dvojjazyčném dialogu se příběh rozšířil i o milostné vyznání,” popisuje spolupráci Knesl.

Křest alba proběhne 11. prosince v pražském klubu U Staré Paní.

lady praga obalka

Zdroj foto: Petra Vavřečková

Více informací:
Facebook: www.facebook.com/ladypragaCZ
Instagram: https://www.instagram.com/ladypragacz/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

6. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

6 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Obžaloba dospělého světa

male klice 200Čeští čtenáři se v minulém roce po téměř třiceti letech od prvního vydání dočkali překladu knihy norské spisovatelky Bjørg Vikové Malé klíče, velké pokoje. Kniha čtenáře přenáší v čase do období druhé světové války v norském  Oslo. Průvodk...

Divadlo

Pohled z mostu: Mimořádné lidské drama o spalující vášni

Pohled z mostu200Arthur Miller je jistě vedle Eugena O’Neilla, Tennesseeho Williamse a Edwarda Albeeho vrcholným americkým dramatikem 20. století – a jedním z mála nesporných moderních dramatických klasiků. Z jeho významných her už diváci Městského d...

Film

Expendables: Postradatelní 2: sólo pro akční hrdiny

postradatelni 2Pokračování úspěšného akčního trháku nabytého filmovými hvězdami je tady. Kdyby mi někdo před natočením Expendables řekl, že se v jednom filmu sejde taková herecká sestava, asi bych mu opravdu nevěřil a označil ho za blá...