Skupina Lady Praga protíná šeď všedních dnů albem #Barevno
Kultura21.cz

Skupina Lady Praga protíná šeď všedních dnů albem #Barevno

lady praga 200Pop-jazzová formace Lady Praga vydává třetí řadové album #Barevno. Ústřední skladba nahrávky s názvem Turmalin vznikla ve spolupráci s brazilským jazzovým kytaristou, zpěvákem a skladatelem Adrianem Trindadem. Deska nahraná v pražském Soundevice studiu, na které se podíleli producenti Boris Carloff a Darek Král, vychází 1. prosince na CD.

Na devítiskladbové nahrávce se kromě pražské čtveřice zpěvačky Veroniky Bergmanové, baskytaristy Martina Knesla, pianisty Jana Kubína a bubeníka Karla Kříže podílelo několik hudebních hostů. Kytarové party obstaral Jakub Juránek z kapely Věry Martinové, trubku Jan Červenka, vokálů se ujaly Barbora Fialová, Magdaléna Řehořová a Vilemína Marhoulová a perkusí Adam Rek. Skladbě Zase prší propůjčil svůj hlas i jeden z producentů alba Boris Carloff. Singl Chci, abys zapomněl… s textem zpěváka a textaře Tomáše Průši se na #Barevno dočkal nové aranže. Názvem alba chtěli hudebníci shrnout barvitost spoluprací a aranží, které zastřešuje malovaný přebal od výtvarnice Terezy Kotek.

Názvem alba jsme chtěli nejen nastínit barvitost témat a aranží, do kterých jsme se pustili, ale také přirozeně vyšlo ze spolupráce s výtvarnicí Terezou Kotek, které jsme hráli na vernisáži její tvorby v Malostranské besedě v minulém roce. Tehdy vlastně naše spolupráce nabyla jasnějších kontur. I když jsou některé texty smutnější, ale to proto, že jsou o životě, tak jsme se snažili dát důraz na pozitivní notu. Což dnešní svět podle mého potřebuje,” říká baskytarista Martin Knesl.

Skupina Lady Praga poprvé natáčela album coby strukturovaný studiový projekt. Předchozí dva počiny Sociální experiment a Bez retuší byly záznamy živých vystoupení, jednou z koncertu v brněnském klubu Stará Pekárna a podruhé z live session v nahrávacím studiu 3bees. Na každém z nich byla vždy jedna autorská aranže převzaté skladby. Tato kapelní tradice přetrvává i na #Barevno přítomným ztvárněním písně Human od Rag'n'Bone Mana.

lady praga 1

„Turmalin od Adriana jsme pojali jako duet. Snoubením obou zvučných jazyků vznikla ze skladby, která byla původně jen pro jeden hlas a jednu kytaru, květnatější verze. Adriano nám přeložil text do angličtiny nebo spíše jeho hrubý význam a Veronika reagovala českými verši. Turmalin symbolizuje brazilské pláže a další klenoty jihoamerické země, v dvojjazyčném dialogu se příběh rozšířil i o milostné vyznání,” popisuje spolupráci Knesl.

Křest alba proběhne 11. prosince v pražském klubu U Staré Paní.

lady praga obalka

Zdroj foto: Petra Vavřečková

Více informací:
Facebook: www.facebook.com/ladypragaCZ
Instagram: https://www.instagram.com/ladypragacz/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

VinCafe: „Zákazníci často odcházejí příjemně překvapení - nejlépe pak s lahvinkou v ruce“

VinCafe 200V dubnu tohoto roku se ve Zlíně otevřelo VinCafe – vinotéka s kavárnou. Dobré víno, výborná káva, lahodně vypadající dezerty, to vše v útulném prostředí ve stylu Provence. VinCafe vede matka s dcerou a my oslovili tu mladší z nich, Patricii Hluští...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Zaklínač 3: Prokletí vran

zaklinac200Příběhy o Zaklínači zná v naší zemi snad každý fanda fantasy- jedná se přece o kultovní sérii polského autora Andrzeje Sapkowského. Díky komiksovému nakladatelství Crew si je můžeme vychutnat i ve formě grafického románu, tentokráte s poetickým ná...

Divadlo

Únorové divadelní tipy z Violy: Miroslav Donutil nebo David Prachař na jevišti legendární scény

DIvadlo Viola 200Přemýšlíte, jak si ukrátit dlouhé únorové večery? Přinášíme tipy na intenzivní divadelní zážitek v Divadle Viola na Národní třídě v centru Prahy.

...

Film

Šimon a Matouš nikdy nezestárnou a budou bavit ještě mnoho generací

Film Šimon a Matouš jedou na riviéru (1975) byl ve své době velmi populární a podepsal se na duši nejednoho malého rváče. Proč je mlácení a urážení lidí taková legrace, těžko říci. Oba hrdinové totiž narazí na šéfy mafie, kteří jsou sice mocní a n...