Petr Janda vystoupí poprvé po boku Michala Prokopa a Framus Five
Kultura21.cz

Petr Janda vystoupí poprvé po boku Michala Prokopa a Framus Five

michal prokop 200Michal Prokop se svou kapelou Framus Five obsadí 21. prosince pódium velkého sálu pražské Lucerny, aby zde odehrál další ze svých tradičních Vánočních koncertů. Zazní všechny zpěvákovy klasické hity i písně z nového, letošního alba Mohlo by to bejt nebe..., za jehož vynikající prodej právě na tomto pódiu obdrží Michal Prokop od zástupců vydavatelství Supraphon Zlatou desku.

 

Vánoční koncert jako každý rok ozdobí několik významných hostů. Letos jimi budou kytarista, zpěvák a leader nejstarší aktivní české rockové kapely Olympic Petr Janda a nová nadžánrová kapela Colorful People.

Petra Jandu asi není třeba zvlášť představovat. Kytarista, který příští rok oslaví neuvěřitelné osmdesátiny, začínal s rock´n´rollem už na konci padesátých let ve skupině Sputnici, v roce 1963 založil kapelu Olympic, jejímž frontmanem, kapelníkem, zpěvákem a skladatelem je dodnes. Je absolutním klasikem českého rocku a autorem a interpretem dlouhé řady hitů, z nichž mnohé v pravém slova smyslu zlidověly.

„Petr Janda býval mým absolutním vzorem v dobách, kdy jsem začínal mít ambici stát se kytaristou,“ říká Michal Prokop. „Osobně jsem se poprvé ocitl v jeho blízkosti, když seděl v řadě přede mnou na slavném koncertě skupiny Manfred Mann v roce 1965. Tehdy jsem nevěděl, jestli je větším zážitkem pro mě blízkost ´Beatmana roku´, či fakt že za chvíli uvidím a uslyším poprvé v životě skutečnou světovou kapelu z Británie. Později, už jako kolegové, jsme se potkávali často, na jevišti klubu Olympik, nebo třeba právě v Lucerně na beatových festivalech, či v legendárním New Clubu. Ovšem nikdy jsme si spolu nezahráli. Ani když k nám do kapely později někdo doporučil Luboše Andršta, o němž jsem věděl jen to, že je bratrancem Petra Jandy. Tak tedy teď, po více než padesáti letech, budu mít šanci si zazpívat s mým někdejším guru. Těším se na to!“

michal prokop1

Česko-slovenské trio Colorful People patří k novým akvizicím domácí scény. Tvoří jej Lenka Novotná, Juraj Holoda a Dušan Marko, všichni studovaní hudebníci a zpěváci s bohatými zkušenostmi z koncertování doma i v různých koutech světa. Jsou absolventy Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze a brazilské Escola de Choro Raphael Rabello, kde dostali do krve rytmy latinoamerické hudby. Stejně dobře se ale cítí v moderním popu, rocku i muzikálu. Momentálně pracují na debutovém autorském albu Reflections vol.1, zároveň připravují akustické nahrávky s coververzemi svých oblíbených songů z repertoáru takových hvězd, jako jsou Sting, Rihanna, Lionel Richie, John Mayer nebo Justin Timberlake.

„Colorful People jsem poprvé slyšel, když zahajovali program druhého dne festivalu Krásný ztráty Live ve Všeticích letos v srpnu,“ vzpomíná Michal Prokop na okamžik, kdy se rozhodl skupinu na Vánoční koncert pozvat. „Bylo to pro mě úplné zjevení. Naprosto nečekané. Celý jejich blok jsem strávil v portále, seděl tam na nějaké bedně a sledoval ten úžasný vodopád skvělých vícehlasů, latinských i jiných rytmů, skvělých instrumentálních výkonů i zpěvu a ohromného nasazení těch tří mladých lidí. Pro mě to byl, spolu s nočním vystoupením romských Terne Čhave, absolutní vrchol toho festivalového dne. To se mi obvykle u otvíráku nestává. Přímo tam, na jevišti, jsem Colorful People pozval jako hosty na náš Vánoční koncert. Věřím, že je publikum přijme stejně nadšeně, jako já!“

Pro Michala Prokopa je letošní Vánoční koncert unikátní mimo jiné v tom, že se jeho prostřednictvím vrátí na pódium staroslavné Lucerny, která byla vždy Mekkou českých umělců. I on v ní před lety začínal, poprvé zde zpíval v roce 1967 na 1. Československém beatovém festivalu, kdy zde získal titul Nejlepšího zpěváka. Krátce po krásně oslavené pětasedmdesátce letos v létě na festivalu Krásný ztráty Live se tak Michal Prokop vlastně vrací ke svým vlastním kořenům.

michal prokop2

“Hřeje mě u srdce, že je o kvalitní, živou hudbu i v dnešní nejisté době takový zájem, lístky k sezení jsou již téměř vyprodány. Rád bych vzkázal všem, kteří se na Vánoční koncert chystají, že garantujeme vrácení vstupného, pokud by jim vládní opatření znemožnila účast na této či jiné naši akci,“ říká producent koncertu David Gaydečka.

Zdroj foto: Richard Hodonický

Poslední vstupenky k sezení i stání exkluzivně v síti Ticketportal.


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Plavci jedou letní šňůru koncertů s Irenou Budweiserovou

Jan Vancura perexZpěvák Jan Vančura pokračuje v koncertování s Plavci s tradičním repertoárem, na který jsou diváci této slavné skupiny zvyklí. Letošní rok navíc představí na koncertec...

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Literatura

Číňan: politický thriller o pomstě, která přetrvala generace

altNový thriller legendy švédské krimi Henninga Mankella Číňan vydalo koncem loňského roku brněnské nakladatelství Host. Přestože ho zařadilo do edice Krimi román, nevyplatí se ke knize přistupovat jako k typické severské detektivce. ...

Divadlo

Derniéra kultovního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť z Plzně už 22. května streamem!

muzikal josef 200Velkolepá a zábavná muzikálová show pro všechny generace z autorské dílny Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť dobyla doslova celý svět!!! Muzikál s podtitulem Bible v rytmu rokenrolu vznikl na m...

Film

Čtyřlístek ve službách krále míří do kin už 31. ledna

ctyrlistek ve sluzbach krale 200Král Rudolf v touze po zlatotvorném kameni mudrců vydává všanc poklad nejcennější - svatováclavskou korunu i blaho celého království. Podle prastaré věštby jedině podivné bytůstky ze vzdálené budoucnosti m...