Aktuální album děčínské folk-rockové kapely Vomiště je ozdobou tuzemské scény daného žánru

Aktuální album děčínské folk-rockové kapely Vomiště je ozdobou tuzemské scény daného žánru

vomiste perexJedenáct písniček obsahuje aktuální album děčínské skupiny Vomiště, která se už před lety prosadila v tuzemských folk-rockových sférách. Nové album, které nese název Vjezd a výjezd za podjezdem... Aneb 10 + 1 písní o lásce, se vyloženě povedlo. Jeho typickými znaky je výhradně vlastní tvorba stejně jako nezaměnitelný zvuk, zpěvné a nosné melodie, chytré a přitom básnivé texty a technicky vybroušený zpěv.

Už první písnička Čekám dál nabídne znělý zpěv, ale především je skvělým otevíracím songem na začátek alba. I když následující písně jsou rytmické či naopak pomalejšího tempa, jsou jakoby z jednoho kusu. Mají styl, což padá na vrub Jitky Mirovské, která je nejen výsadní autorkou hudby i textů, ale i talentovanou zpěvačkou. Přednostmi jejího projevu je zářivý hlas, který v souzvuku vícehlasů a akustických nástrojů vytváří atmosféru a napětí.

Přitom to není jen muzikální Jitka Mirovská, ale i další zpěváci skupiny Vomistě - Gábina Štěpánková (housle) a Honza Mirovský (baskytara), kteří se "blýsknou" jak v sólech, tak ve vokálech. Vedle již jmenovaných členů kapely nelze neuvést ještě Michaela Štěpánka (banjo), Tomáše Hájka (akustická kytara) a Slávka Bendu (bicí) a hostující houslistku Veroniku Štěpánovou.

vomiste foto1

"Je to ohromně příjemná a vyklidněná parta, na níž mi bylo vždy sympatické, že místo o tvrdé pěsti a ostré lokty usilují na rozdíl od mnoha jiných spíš o precizní výkony a pevný vokál. Hlasy jim znějí opravdu jistě a vyrovnaně a kapela, jejíž tvář s léty dozrávala různých stylových změn, byla vždy pevná hlavně díky Honzově skvělé base," napsal v bookletu prvního albu Proti běhu času (2008) Jiří Mašek.

A pokud vás zajímá, jak vznikl název Vomiště, tak tady je malé vysvětlení: Když kapelu v roce 1995 v Děčíně zakládali pánové Mirovský, Volf, Štěpánek a Rudolf, měli se jmenovat Dr. Rudolf Vomiště. Přesto to museli nakonec zjednodušit. Jednou jim totiž připravili na pódium mikrofon a židli, protože očekávali, že přijde písničkář Dr. Rudolf Vomiště - a posléze bylo rozhodnuto. Od té doby se kapela jmenuje Vomiště.

vomiste foto2

Za tu dobou absolvovali nejen stovky koncertů od Aš až po hranice ze Slovenskem, v roce 1999 vyhráli celostátní Portu. Právě i tam budili pozornost vlastní tvorbou stejně jako přirozenou zpěvností, náročnými instrumentálními postupy, překvapivými aranžérskými nápady, textařskou kvalitou a zpěvem, který budil zasloužený obdiv.

I nejnovější album skupina Vomistě stojí na vycizelované kvalitě, která stojí na nápadech (a určitě i profesních i životních zkušenostech) tvůrců a interpretů. Každá písnička je sice o lásce či o láskách, ale každá má své téma, osobitě a citlivě ztvárněné - třeba o přátelství a důvěře (Čekám dál), o nočních děsech a denních prozřeních (Noc a den), o limitech vlastního já či o tom, co bychom rádi byli a co nakonec máme a jsme (Vezmi mě dá), o hledání dokonalosti a nalezení nudy (I když to nevíš), o všem, co je mezi mámou a dcerou (Pro Tebe), o koloběhu bytí a naději (Myšlenky), o tom, že vztahy jsou složité a složitější a někdy i dvakrát vstoupíš do stejné řeky (Rozbitej džbán) nebo o poznání a hledání, co vše lze ve vztahu dvou lidí obětovat (Láska, jako druh sebevraždy)...

vomiste foto3

Jako bonus je patrně nejstarší píseň skupiny Vomiště, a to Návrat na Camelot, rytířská balada z pera Honzy Mirovského a Hany Roháčové, která uzavírá celé album. Je v ní kouzlo poezie, historie a muzikantského souznění. Mimořádná píseň je jazykově vybroušená a obsahem a formou barevná, což sedí i o nových písničkách.
Současně stojí za pochvalu přebal i bohatý booklet, který skýtá zajímavé fotografie i všechny (bezchybně vytištěné) písňové texty, která tak krásně a nesentimentálně veršují o lásce a životních výhrách a prohrách.

Foto Robert Rohál a archiv Vomiště


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Rozhovor

Chceme osvěžit zapadlá srdce kapkou poezie

poezie 200KLADNO/ BUŠTĚHRAD – Mám to štěstí, že je mohu řadit mezi své přátele. Je to dvojice, která je ojedinělá v tom, že se jim podařilo spojit dva zdánlivě odlišné žánry – poezii a hudbu, které se k sobě ale báječně hodí. Dělají to takovým způsobem, že...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...


Literatura

Nakladatelství Brána vydalo faktografickou knihu o Heleně Vondráčkové

helenaV červnovém týdnu, kdy zpěvačka Helena Vondráčková oslavila životní jubileum, se na pultech nejen českých, ale i slovenských knihkupectví objevila výpravná kniha s názvem Helena v proudu času, která mapuje bohatou uměleckou dráhu zpěvačky. Výpravnou publika...

Divadlo

Jubilejní Ceny Thálie rozdány

thalie200V sobotu 21. března byly při slavnostním 20. ročníku uděleny Ceny Thálie za nejlepší umělecké počiny v roce 2012 a celoživotní mistrovství v daném oboru.

...

Film

Herec Juraj Kukura měl nejen talent, ale i štěstí na příležitosti a režiséry

juraj kukura 200Jedním z nejpracovitějších a nejšarmantnějších slovenských herců, který netočil jen na Slovensku nebo v Česku, ale od poloviny 80. let minulého století prakticky po celém světě, je zcela určitě Juraj Kukura. V Česku ho zpočátku prosla...