Do Kroměříže přijede písničkářka Radůza se zbrusu novou deskou

Do Kroměříže přijede písničkářka Radůza se zbrusu novou deskou

Tisk

raduza perexJedna z nejvýraznějších hudebních osobností české scény nezahálí. Koncertní šňůra k vydání loňské desky Gaia, jejíž jednou ze zastávek bude v pondělí 18. května v 19 hodin i kroměřížský Dům kultury, zdaleka není u konce. V pátek 8. května vychází písničkářce další zajímavý počin – CD Marathon – příběh běžce, jenž v sobě propojuje knižní příběh a zároveň písně, které jej doplňují.

 

 

Radůza si tentokrát vybrala netradiční formu uměleckého vyjádření a propojila tak několik svých dovedností. Napsala knihu povídek tvořících souvislou dějovou linku a ke každé z nich napsala i píseň. Vznikl tak jakýsi „knižní muzikál“ neboli „chansonetto“, jak nazvala nově vzniklý útvar.

„Formu nového projektu vystihuje nejlíp slovo spojující šanson a romaneto,“ vysvětluje písničkářka. „Podnětem ke vzniku byl pocit bezmoci nad vzrůstajícím násilím ve světě, nad nepoučitelností člověka a to právě v roce, kdy si připomínáme sedmdesáté výročí konce druhé světové války.“

Autorka popisuje příběh člověka procházejícího nejrůznějšími historickými bitvami, včetně té u Marathonu v roce 490 př. n. l., která také dala knize název. Dějová osa končí v Sudetech na přelomu let 1945/46, kde vrcholí jeho humanistické a protiválečné vyznění a připomenutí toho, že bez ohledu na to, na které straně bojové linie se ve válečném konfliktu nacházíte, ztráty jsou bolestné pro všechny zúčastněné.

raduza 1

 

Marathon – příběh běžce vychází v autorčině vlastním vydavatelství Radůza Records jako CD a kniha dohromady, pro příznivce mluveného slova pak sama autorka namluvila všech šestnáct povídek jako audioknihu. Není to poprvé, kdy Radůza pracuje s mluveným slovem a hudební formou, podobně bylo koncipováno i její „pohádkové CD“ O Mourince a Lojzíkovi z roku 2008.

Zpěvačka, autorka, multiinstrumentalistka...

Hudba výsostně originální písničkářky vychází částečně z šansonu, ale největší díl inspirace čerpá Radůza z folklóru a nálady městských "odrhovaček", které v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební i textařské obraty. Řadí se tak silné generaci alternativní scény devadesátých let, která sklízí úspěchy jak na domácích pódiích, tak v zahraničí.

Pražská rodačka Radůza (ročník 1973), která je zpěvačkou, multiinstrumentalistkou a autorkou hudby i působivých textů, začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem. Bylo jí dvacet, když jí objevila Zuzana Navarová, která ji vzápětí představila širokému publiku. Poté začala Radůzina spolupráce s kapelou Nerez, která trvala dva roky.

V devadesátých letech vystoupila jako předskokan pražských koncertů Suzanne Vegy nebo Mikea Oldfielda, doma pak spolupracovala se skupinami Marsyas a Abraxax a kytaristou Michalem Pavlíčkem. Od ledna 1999 vystupovala také v rámci Cabaretu Václava Koubka v Jazz clubu Železná.

raduza 2

 

V roce 2001 dokončila studia na pražské konzervatoři, kde absolvovala studium skladby duchovní kantátou, kterou natočil Český rozhlas. V témž roce vyšlo její debutové album Andělové z nebe. Radůza je autorkou scénické hudby k představení Století touhy (Divadlo Archa), Lišák a Baron z Hopsapichu (Divadlo v Celetné - Spolek Kašpar), Tři sestry (Dejvické divadlo), Romeo a Jana (Divadlo v Řeznické) a Tanec na konci léta (Slezské divadlo Opava). Vedle toho spolupracovala také s kapelami Cymbelín a Jablkoň.

Rok 2003 přinesl Radůze ocenění v podobě tří sošek zlatých Andělů, které jí udělila Akademie populární hudby v kategoriích Zpěvačka roku, Objev roku a Folk & Country. Její album ... při mně stůj bylo oceněno Zlatou deskou. V roce 2004 získala Radůza ocenění v anketě Český slavík jako Skokan roku. Od té doby vydala Radůza další alba, která se nejen dobře prodávala, ale byla také ceněna kritikou.

Zpěvačka se objevila také ve filmu Kráska v nesnázích (2006) režiséra Jana Hřebejka. O rok později vyšel záznam jejího koncertu nejen na CD Vše je jedním, ale rovněž na DVD Půjdu, kam chci, které režírovala Olga Špátová. DVD je přitom doplněno dokumentem a řadou bonusů. Jde o velmi zdařilý počin, protože Radůzina největší síla je právě v živém vystupování.

raduza v kromerizi

 

Do Kroměříže dorazí Radůza společně s doprovodnou kapelou ve složení Josef Štěpánek (kytary), Jan Cidlinský (baskytara, housle) a David Landštof (bicí). V koncertním repertoáru budou písně notoricky známé z ocěňovaných alb …při mně stůj nebo V hoře, ale i novějších – Miluju vás, Ocelový město či poslední, z roku 2014, Gaia. To se také velice záhy dostalo na špičku prodejního žebříčku, který sestavuje IFPI a na předních místech se drží doposud.

Jan Dušek, Robert Rohál

Foto archiv autorů

www.dk-kromeriz.cz

http://www.raduza.cz


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

„Neřešte to sami,“ říká autor knihy Neradost Karel Novotný.

PEREXOVY OBRAZEK Neradost Karel NovotnyV knihkupectvích se nedávno objevila růžová knížka s neobvyklým názvem Neradost. Jejím autorem je Karel Novotný – marketér, konzultant a otec dvou dětí. Ve své literární prvotině se rozh...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

O století, v němž málokdy vítězila moudrost

Stoleti-moudrosti 200Při čtení Století moudrosti, pamětí Alice Herzové-Sommerové, sepsaných Caroline Stoessingerovou a do češtiny přeložených Libuší Čižmárovou, snad každého napadn...

Divadlo

Balada pro banditu po ostravsku

altDo divadla se chodí na 3D představení plné přehrávání a emocí. I když bývá kino lepší, jsou hry, kvůli kterým stojí za to divadlo navštívit. Jednou z takových je prověřená klasika Balada pro banditu.

 

...

Film

Rytíři nebes
ImageFilm Rytíři nebes, který u nás nevyvolal téměř žádné reakce, je povedeným válečným filmem na pomezí dramatu, komedie a romance, který vypráví skutečný příběh několika amerických letců, kteří odjeli bojovat proti Němcům do...