Festival United Islands of Prague zaplnil pražské ostrovy a odstartoval festivalovou sezónu

Festival United Islands of Prague zaplnil pražské ostrovy a odstartoval festivalovou sezónu

Tisk

united islands 200Více než 45 000 návštěvníků zaplnilo od středy do soboty pražský Střelecký ostrov, Slovanský ostrov, Náměstí Václava Havla, Janáčkovo nábřeží a desítku klubů po celé Praze. Během čtyř festivalových dní zahrálo na 23 scénách víc než sto umělců z celé Evropy. Hlavní scéna byla letos postavena přímo na Vltavě v cípu Střeleckého ostrova, vidět tak byla třeba z Karlova mostu.

 

První festivalový den se nesl v duchu evropských hodnot. Na festivalu za přítomnosti prezidenta Petra Pavla, místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové, zástupců vlády, evropských institucí a velvyslanců evropské sedmadvacítky k důstojné oslavě 20 let Česka v Evropské unii. Ve čtvrtek, tedy druhý festivalový den, vyslali umělci i fanoušci během koncertu Symphony for Humanity jasnou zprávu, že Praha je místem, kde xenofobie a stereotypní odsuzování druhých není tolerováno.

united islands1

Mezi největší jména letošního ročníku United Islands of Prague patřili britský písničkář AJ Wonder, maďarští Freakin' Disco, rakouská ženská partička Dives, slovinská pop-rocková kapela LPS, německá skupina Lonely Spring, polský zpěvák a producent Baasch, shitpunkoví Joe & The Shitboys z Faérských ostrovů a také čerstvý vítěz Andělů MC Gey a český rapper Rohony. Z dalších českých interpretů se na podiu objevili také třeba Good Times Only, Glad For Today, Severa, Jay Delver a Cringe Prince. Svůj prostor dostaly na velkých pódiích také začínající kapely z Prahy 1 a v rámci nehudebního programu se představily i desítky neziskovek. Své knihy četli třeba architekt Adam Gebrian a Štěpán Hon a v živých podcastech a debatách vystoupili například novinář Ondřej Kundra, herec David Prachař, cestovatel Ladislav Zibura, David Miřejovský nebo Darja Stomatová z České televize a mnozí další.

 united islands2

“Podařilo se nám proměnit dramaturgickou linku festivalu. Propojili jsme se s mladou partou z Klubovny a dali jsme šanci vyniknout mladým talentům z celé Evropy. Překvapila mě show slovinská kapely LPS, skvělý byl i Mc Gey a úžasnou atmosféru měla i show Bena Cristovao a Sofiana Medjmedje během koncertu Symphony for Humanity, kdy zahráli s Unique Orchestra,” říká producent festivalu Martin Voňka.

“Po dvaceti letech od vstupu Česka do Evropské unie cítíme důležitost každoročního připomínání tohoto výrazného milníku v naší historii. Moc děkujeme všem, kteří se zapojili i do důležitého koncertu Symphony for Humanity. Jsem přesvědčen, že festival United Islands of Prague jasně ukázal, že patří mezi zásadní pražské kulturní události,” doplňuje druhý producent festivalu David Gaydečka.

22. ročník festivalu United Islands of Prague se uskuteční 1. až 3. května 2025. Termín festivalu zůstane na začátku května, protože cílem je přeměnit svátek práce v každoroční oslavu Evropy.

united islands3

Více informací:

www.unitedislands.cz
www.facebook.com/unitedislandsofprague
www.instagram.com/united_islands


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vesec

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlo...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Předloha pro vraždu. Kdo vraždí v literárním klubu?

Předloha pro vražduPokud máte rádi klasické detektivky ve stylu Agathy Christie, pak vás určitě zaujmou knihy spisovatelky Evy Maškové. Nakladatelství MOBA vydalo již druhou detektivku této autorky. Její název je Předloha pro vražd...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

Vyšla další kniha o Vladimíru Menšíkovi

mensi200O Vladimíru Menšíkovi jsme si mohli přečíst řadu knížek - jak ty drbavé, tak s menšími či většími ambicemi. Nyní k  nim přistupuje tlustý, téměř sedmisetstránkový spis Lumíra Holčáka VLADIMÍR MENŠÍK A JEHO FILMY. Autor se rozhodl pro nezvyklý postup: v c...