Bratři Ebenové čvachtají v holinách

Bratři Ebenové čvachtají v holinách

Tisk

cas holin perexPro publikum hltající každé slovo jsou tu písničky Bratrů Ebenů. Tak je tomu už mnoho let. Páté řadové album vzácného seskupení přichází po šestileté pauze. Jmenuje se Čas holin a je plné chytrých textů. To není laciná pochvala, ale pouze suché konstatování.

 


Zatímco zkušení vědí, do čeho jdou, pro nepolíbené mám jedno malé upozornění. Pokud chcete, aby se vám dílo Marka, Davida a Kryštofa líbilo, musíte být naladěni na české polotrapno a na ironii postiženou anglickým humorem. Jestliže tyto dvě základní podmínky nesplňujete, jste předem ztraceni.

Vězte, že vám v uvedené situaci nepomůže ani láska k folku či záliba v jazzových vlivech a rockových kořenech. Hudba samotná totiž v tvorbě této formace není nejdůležitější. Dokonce lze tvrdit, že má funkci doplňkovou a zároveň je nepostradatelná. I s tímto vědomím si bratrské trio přizvalo posily, které výrazně pomohly oživit zvuk. Konkrétně Jiří Zelenka (bicí), Jaromír Honzák (kontrabas), Pavel Skála (kytary, mandolína), Jiří Veselý (baskytara), Oskar Török (trubka), Barbora Kabátková (nazpívala záhadnou Routu).

Poučený i začínající posluchač jde po Ebenech z jediného důvodu: zajímá ho, co zase napadlo protagonistu alba Marka Ebena. To on vymyslel drtivou většinu nahraných písní a skoro všechny je i zpívá či deklamuje. „Doprovodná“ kapela mu rozhodně nepřekáží, její hudební podkresy jsou tradičně vkusné a pro texty posilující.

Marek Eben glosuje současné trendy, dělá si legraci, jemně moralizuje s pochopením a vrací se k tomu, co je osvědčené a trvalé (láska, víra…). Například tématem úvodní skladby (Nic není tak horký) je pomíjivost. „Pryč jsou všechna slova/ čas je dávno vygumoval/ pryč jsou všechna slova/ jenomže každý velký požár jednou dohoří/ a každá zeď se jednoho dne rozboří/ a každý metál jednou spadne ze hrudi/ každý prudič jednoho dne doprudí…“

Píseň, po které je pojmenováno celé album, reflektuje rozšířenou oblibu „starých časů“. Marek Eben na plíživé společenské nebezpečí nahlíží po svém: „Přišel čas holin/ uvázat motýlka si nedovolím/ je čas si zvyknout na novou kastu/ to nám to uteklo/ už je to zas tu…“ Téma buranismu se objevuje také v kousku nazvaném „Hey – By“, kde se mimochodem schází dost divná společnost. Protagonista alba si nebere na paškál pouze tuzemskou kotlinu, v písni Příjemný let se vtipně vyjadřuje k jevům globalizovaného světa. Snadným terčem se stala také zbulvarizovaná média, do nich se Marek Eben opřel ve skladbě Noviny. Mezi třinácti písněmi jsou i takové, při nichž člověk pociťuje cosi jako existenciální chvění – stačí si poslechnout třeba Zimní slevy nebo Zapomeneš. Kdo hledá něco výstižného o české povaze, ať si několikrát za sebou pustí Tsunami.

„Žijem tu my/ jen my sami/ my jsme ti prevíti, ti dacani/ žijem tu my, jen my sami/ my jsme ta tornáda, ta tsunami…“

Bratři Ebenové se v Čase holin trefují do bolavých míst a přitom zdvořile naznačují, kde hledat chybu. Vždyť někdy stačí málo: zkusit zahlédnout odraz v zrcadle.

 

Název: Čas holin

cas holin

Interpret: Bratři Ebenové
Žánr: folk/rock/jazz
Skladby: 1/ Nic není tak horký, 2/ Hey - By, 3/ Routa, 4/ Čas holin, 5/ Sbohem a šáteček, 6/ Noviny, 7/ Zapomeneš, 8/ Byl jsem někdy, 9/ Zimní slevy, 10/ Příjemný let, 11/ Tsunami, 12/ Zvláštní území, 13/ V Betlémě
Stopáž: 47:06
Vydavatelství: 100PROmotion, 2014
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto /obálka: www.100promotion.net

( 15 hlasů )


 

Přihlášení



Sesterské domino Veroniky Valíkové

Povídky, které mrazí i zahřejí na duši; a vaše starosti se najednou zdají malicherné. A rozhovor s autorkou.

Dovolená podle předlohy pro nenáročné čtenářky

Nový román britské autorky Hedi Swain vydaný pod nakladatelstvím Cosmopolis slibuje báječně strávenou dovolenou. Kniha už nyní navnadí čtenářky na léto a chvíle pohody. Zkuste si představit, že se rozhodnete strávit dovolenou na místě, kde se natáčela filmová adaptace vaší oblíbené knížky a vezmete s sebou své nejlepší dvě kamarádky. Útulný romantický domek na překrásném místě opravdu slibuje netradiční chvíle s blízkými lidmi, kniha odhaluje jejích osobní příběhy a nabízí nové příležitosti.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Uličník přibližuje festival Praha žije hudbou evropským metropolím

Praha zije Hudbou3 perexPřinášíme vám rozhovor s Janem Gregarem, ředitelem hudebního festivalu Praha Žije Hudbou 2018. Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 ...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

Pokud jste milující matkou vymodleného dítěte, která by pro své děti udělala cokoliv na světě, včetně obětování vlastního života, pak raději knížku Křehká příměří od Michaely Štěchové nečtěte. Zřejmě vás bude poněkud rozčilovat. Autorka bourá mýty o rodičovství, namísto radostí popisuje spíše strasti a poukazuje na odvrácenou stránku mateřství, o níž se doposud jen mlčelo.

Z archivu...


Divadlo

Blood, Tears and Gold

blood tears and gold200Druhý únorový víkend byl pro experimentální prostor NoD ve znamení premiéry velice očekávaného projektu Blood, Tears and Gold. Autorská prvotina studenta scénografie pražského DAMU J...

Film

Dvakrát Národní filmový archiv

NFA perexNárodní filmový archiv (NFA) zřejmě nemá čas, chuť ani kapacity na to, aby přichystal a vydal přehledné dějiny české (československé) kinematografie, takže raději upřednostňuje zpracování dílčích témat. Přitom první, ještě interní nárys dějin se...