Rezbár či kováč alebo oboje

Rezbár či kováč alebo oboje

200 kovarIvan Hrubý vyštudoval vysokú školu, spravil si doktorát, ale na to, čo sa zamlada naučil nezabudol. Keď mal dvanásť rokov otec ho mu ukázal základy vyrezávania. To zužitkoval v šermiarskej skupine Wagus, kde je po týchto veciach veľký dopyt.
Vyrábate len misky?

Vyrábam čokoľvek, čo sa dá vyrobiť na sústruhu, ale hlavne misky.

Ako dlho trvá výroba misky a čo na ňu potrebujete?

Dláto, sústruh, drevo a nejaké oleje. Dĺžka výroby záleží od veľkosti, sústruhu, materiálu a takisto od zložitosti tvaru. Nedá sa to priamo špecifikovať. Z mäkkého dreva výroba trvá okolo hodiny a možno menej. Čím väčšie a tvrdšie drevo, tým to dlhšie trvá.

Sú potrebné špeciálne oleje?

Mali by byť špeciálne, každý používa svoju receptúru, ale radšej o nej nehovorí.

Predpokladám, že sa o misky treba starať – ako?

Tieto misky boli vyrobené nedávno a je z nich cítiť jedlo. Sú napúšťané olejom a mali by sa pravidelne mastiť, pretože pri jedení sa jednotlivé čiastočky vyparujú. Keď sa najete, misku opláchnete pod tečúcou vodou, necháte vysušiť a nakoniec ju natriete olejom. Ak ju využívate len na slané krekry alebo ako interiérovú okrasu, stačí ju raz za pol roka alebo rok natrieť.

Koľko misiek ste už vyrobili?

To neviem. Mám len tie, čo mám so sebou, všetky ostatné sú už preč.

kovar2

Aké sú vaše ďalšie záľuby?

Venujem sa kováčskemu remeslu. Dostal som sa k nemu v skupine Wagus. Veľa ľudí je tu manuálne zručných a mali sme možnosť naučiť sa kováčstvu.

Čo najradšej vyrábate?

Bavia ma nože, ale väčšinou sa robia úžitkové alebo okrasné predmety. Viacerí návštevníci sa nás pýtali, či robíme meče. Ich ukovanie nie je problém, ale ich zakalenie. Vyžaduje si špeciálne vybavenie, ale ak sa tým nechcete živiť, tak sa to neoplatí. Je to príliš veľká investícia.

kovar1

Čo vás viacej baví výroba z dreva alebo z kovu?

Nedá sa to tak povedať. Oboje.

Foto: Andrej Mokrička


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Taťána Kročkováá (1)Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zá...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Český šperk v Českém centru - aneb současná česká módní bižuterie

sperk 200Nová výstava Českých center představuje umění českých sklářů nejen doma, ale i v zahraničí. Projekt s názvem Hand Made Dreams/Současná česká módní bižuterie má za cíl oživit povědomí o české bižuterii s důrazem na její rozmanitost. Přestože je tato p...

Z archivu...


Literatura

S láskou Louisa...Svěží zákusek do postele!

s-laskou-luisa 200Obávala jsem se, jestli to nebude červená knihovna, limonáda jak vyšitá, ale s příjemným překvapením můžu říct, že jsem se mýlila. Ano, je to do jisté míry opojný text, čtivě napsaný, strhujícím způsobem, a i když vás vtáhne do děje, nemůžu říct, že by mě au...

Divadlo

Máma říkala, že bych neměla: divadelní hit pro matky i dcery ve Vršovickém divadle MANA

mama rikala 200Říkáte si, že svoje dítě vychováte úplně jinak než vaši rodiče? Máte starosti s dětmi? A také vám máma říkala, co by se mělo nebo nemělo? I o tom je nová hra o rodinných vztazích Máma říkala, že bych neměla uznávané anglické autorky Char...

Film

Cesta na Měsíc znovu po 110 letech aneb pojďme 6. 9. 2012 na premiéru unikátního, dokumentárního filmu!

cesta na mesic plakatKdo by neznal obrázek měsíční tváře se zabodnutým projektilem v oku? Který z kluků nečetl román Julese Verna a kdo by neznal díla H. G. Wellse? A kdo by neslyšel o slavném ztraceném, zničen...