Nepohodlný policajt aneb vzpomínání nejen na devadesátky

Nepohodlný policajt aneb vzpomínání nejen na devadesátky

Tisk

nepohodlny policajt200True crime, tedy opravdové a skutečné zločiny jsou v poslední době velmi oblíbené, a proto na toto téma vychází spousta knih. Jednou z nich je i Nepohodlný policajt, což je příběhem Zdeňka Macháčka.

 

 

Jaroslav Spurný v předmluvě vysvětluje, že se původně mělo jednat o knižní rozhovor o devadesátkách a jejich vztahu k dnešku. Když však začal přepisovat nahrávky z rozhovorů se Zdeňkem Macháčkem, zjistil, že si jeho strhující vzpomínání nezaslouží být přerušováno otázkami. Tak je jen zakomponoval do textu a udělal podle mě opravdu dobře. Kniha se totiž skvěle čte a podle mě by rozhovorová forma působila rušivě. Výborné jsou naopak novinové články, které zasazují vyprávění do kontextu a skvěle jej doplňují.

Cílem knihy bylo ukázat, že devadesátky byly dobou přesahující zločiny majitele Discolandu Sylvie Ivana Jonáka nebo orlických vrahů a jak říká Jaroslav Spurný, „byly především hledáním, jak s nabytou svobodou naložit a jaké zábrany vytvořit, aby nemohla být zneužívána, aby její přemíra neubližovala společnosti.“ Pro mě se jednalo také o představení osoby Zdeňka Macháčka, kterého jsem velmi brzo obdivovala za jeho přístup, a také exkurzí do ne až tak dávné doby.

Při čtení jsem velmi často žasla, divila se, lapala po dechu. Někdy mě až mrazilo a bylo pro mě náročné si to vše představit. Něco působilo jako ze špatného filmu, ale tehdy to prostě tak bylo.

„Já jsem se vlastně s policií jako takovou nikdy nesžil. Nikdy jsem se necítil být celým policajtem. Když jsem šel služebně na policejní prezidium a viděl jsem tam ty podivné osoby v tesilových sakách a kalhotách v bačkorách, byl to jiný svět. Neříkám, že takoví byli všichni, ale devadesát procent ano. To byl děs. Bylo to i na pražské policejní správě. Ranní káva, pak dlouhé kecání, pak někam vyrazit, objet si vlastní kšefty, nákupy, a když na to přijde, tak možná něco uděláme. To byl opravdu silný zážitek. Necítil jsem se jako major Macháček, velký policista, byl jsem policejním radou. Vysoká funkce, ale nebyl jsem to já. Měl jsem z těch týpků, co jsem popsal, blbý pocit a oni měli evidentně blbý pocit ze mě. My jsme spolu nikdy nenašli společnou řeč.“ (str. 164)

Nepohodlný policajt pro mě byl moc zajímavým čtením a jsem ráda, že se ke mně kniha dostala. Určitě se k ní budu vracet a také mě vedla k zamyšlení. Hodně se dotýká i ruské mafie, je zde i zmíněno spoustu politiků a myslím, že nejen mě to dovede k dalšímu čtení a bádání. Na Databáziknih.cz je v této souvislosti zmíněna například kniha Ruská mafie od Jaroslava Kmenty, po které se rozhodně porozhlédnu stejně jako po dalších titulech novináře Jaroslava Spurného.

Zdenek Macháček (* únor 1968 v Praze) nastoupil krátce po revoluci k Polici ČR a v roce 1995 zakládal ÚOOZ (Útvar pro boj s organizovaným zločinem), kde se stal ředitelem Odboru zločineckých struktur. Jeho útvar se zaměřoval na boj s mezinárodními mafiánskými organizacemi (ruský organizovaný zločin, italské mafiánské organizace, asijské mafie, balkánské zločinecké struktury ad.). Absolvoval mnoho stáží a školení u významných zahraničních policejních útvarů např. FBI, NCIS, OCRTIS, Izraelská Policie nebo EDOC. Jím řízená razie na ruskou mafii v pražském podniku U Holubů v půlce 90. let dlouho plnila stránky českých médií a Macháčka za skvěle odvedenou práci ocenil i tehdejší šéf FBI. Doma se mu takové pochvaly nedostalo – dokonce skončil ve vazbě na základě obvinění ve vykonstruované kauze. V roce 2000 opustil řady policie a nastoupil úspěšnou kariéru v soukromém sektoru. Velmi aktivně hraje hokej a je zakládajícím členem týmu HC Lenochodi.

Jaroslav Spurný (* 14. července 1955 v Kyjově) je český investigativní novinář a spoluzakladatel týdeníku Respekt. Věnuje se tématům spravedlnosti, bezpečnosti a obrany země a demokracie. Pátrá po chybách systému, zneužívání moci – korupcí, finančními machinacemi, podvody – i po důvodech a způsobech zpochybňování demokratických hodnot a zákonů. Byl oceněn za odboj a odpor proti komunismu, cenou Karla Havlíčka Borovského, Ferdinanda Peroutky a dalšími. Je autorem knih Česká kocovina, Nepohodlný agent, Jací jsme dnes a Nepohodlný policajt.

nepohodlny policajt obalka


Nepohodlný policajt
Autor: Jaroslav Spurný, Zdeněk Macháček
Žánr: non-fiction, politika
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192
Hodnocení: 86 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/85114090/nepohodlny-policajt/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Petra Polnišová: „Krásny scénár a vynikajúci herci. Čo viac s si herec môže priať.“

petra polnisova 200Petra Polnišová je jedna z hlavních představitelek hrdinek filmu Známí neznámí. Jak se jí hrálo s Martinem Hoffmanem, jaká byla nálada na place a proč byste měli tento film vidět?

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Navždy první; příběhy legendárních československých horolezců, které přečtete jedním dechem.

navzdy-prvniObsáhlá kniha s příběhy dvaceti čtyř československých horolezců a horolezkyň, kteří se zapsali do naší historie. Název napovídá, že každý z nich učinil nějaký prvovýstup, díky němuž zůstane nezapomenut. Úvod knihy napsal Marek Holeček, současný...

Z archivu...


Literatura

Vášeň a přítomnost, skutečná erotická intimita

Vášeň a přítomnostJe to návod na vztah, aby z něj nezmizela intimita a důvěra. Autorka Maci Daye je sexuální terapeutka a v knize vychází ze svých zkušeností, které načerpala při svých populárních workshopech Vášeň a přítomnost.

...

Divadlo

More Than Just Theatre. Mezinárodní tvůrčí rezidenci v KD Mlejn završí work-in-progress taneční sci-fi performance

Oxy-Gen Embers. Foto Vojtěch Brtnický3 (2)More Than Just Theatre je název rezidenčního projektu, který vyhlásila produkční platforma ProFitArt společně s německým partnerem The Theater...

Film

Matka!: povstání Fénixe z popela?

matka perexDo kin přichází nejnovější snímek Darrena Aronofského. Kdo zná jeho předešlé filmové počiny ví, jak silný dojem jeho snímky zanechávají. Komorní drama Matka! není výjimkou a je další z řady filmů, které Vás nenechají při shlédn...