Vánoční čas ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU bude opět pestrý

Vánoční čas ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU bude opět pestrý

Tisk

bi 200V předvánočním čase je v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT připraven pro malé i velké návštěvníky bohatý program. Těšit se mohou především na různorodé tvořivé dílny, koncerty i vánoční výstavku.Poučení, inspirace i tvoření v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Vánočně naladit se mohou návštěvníci již nyní prostřednictvím panelové výstavy Radujme se, veselme se, narodil se Kristus Pán, na které muzeum představuje naší předvánoční a vánoční tradici doplněnou o ukázky slaměných ozdob z tvorby Františka Zusky, držitele titulu Nositel tradic lidových řemesel. Ta bude doplněna v sobotu 26. listopadu celodenním programem Předvánoční čas v muzeu s ukázkami tradičních řemesel, prodejem drobných výrobků, pečením vánočních oplatků a perníčků, tvořivými aktivitami pro rodiny s dětmi a vystoupením Bartošova dětského folklorního souboru.

Dalším zajímavým celodenním programem v muzeu bude v sobotu 10. prosince tvořivá dílna Baťovské Vánoce, na které si děti od 5 let i dospělí budou moci vyrobit vlastní kolekci vánočních ozdob na stromeček. Inspirací jim budou vánoční ozdoby z 30. a 40. let 20. století ve výstavě ZLÍN 700.

Bohatý program pro děti v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně

Knihovna bude patřit dětem v sobotu 3. prosince dopoledne. Už tradiční Den pro dětskou knihu nabídne čtení, zábavu i tvoření. Malí návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení Divadla z Truhlice, vernisáž a vyhlášení výsledků výtvarné soutěže, tvořivé dílničky, swap dětských knih se Zlínskou matkou, vystoupení a dobročinný jarmark Lesní komunitní školy Sýkorka a mnoho dalšího!

bi den

Nové deskové hry si mohou děti i dospělí otestovat s andělem a čertem na Mikulášském deskohraní, které Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně pořádá v pondělí 5. prosince od 16 hodin. Ve středu 7. prosince od 10 hodin se myslelo s vánočním programem i na ty nejmenší děti s hodinkou nad dětskou knihou Tátové a mámy, čtěte s námi plnou tvoření, čtení a hraní pro děti do 5 let.

Tvoření pro děti v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

Tvořivé dílny s vánoční tématikou pro děti všeho věku nabídnou dílny v galerii. Výtvarný workshop UMčo 6. a 20. prosince od 13.30 hodin je vhodný pro děti ve věku 7 – 10 let. Speciální Sobotní divadelně výtvarná dílna v galerii 10. prosince ve 14 hodin bude dětem vyprávět o Vánocích, jak se kdysi dávno celé rodiny po soumraku setkávaly se sousedy a pocestnými u kamen ve svých světnicích a povídaly si příběhy. Prosincové GALEŘIŠTĚ (každou středu a čtvrtek dopoledne) pro nejmenší od 2 do 5 let v doprovodu rodičů bude inspirované adventním obdobím.

Tvořivé výtvarné dílny pro děti nabízí i knihovna. Ve čtvrtek 15. prosince od 14 hodin si děti budou moci vyrobit 3D vánoční ozdoby a 20. prosince od 14 hodin pak vánoční přání.

bi vytvarna dilna

Hudební program v kavárně

K adventní pohodě přispěje také hudební program. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve na vánočně laděné vystoupení zlínské folkové kapely Stromy. Návštěvníci se mohou těšit jak na vlastní tvorbu kapely, tak na již zlidovělé folkové písně i veskrze vánoční melodie. Akce se koná 12. prosince od 18 hodin.

Ve čtvrtek 15. prosince od 17 hodin se mohou návštěvníci zaposlouchat na Adventmím ladění do klasického populárního repertoáru Tanečního orchestru Brazil ze ZUŠ Morava a poslechnout si např. skladby od Marie Rottrové, ABBY, Eltona Johna, Whitney Houston, Boba Dylana, bratrů Nedvědů apod. Pro milovníky cimbálu zahraje 22. prosince od 16 hodin na Předvánočním posezení u cimbálu muzika Kuráž ze ZUŠ Morava a to jak svůj vlastní folklórní repertoár, tak i vánoční skladby.

„Ráda bych všechny pozvala na bohatý program ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, děti i dospělí se u nás mohou naladit na vánoční notu, v adventním čase si připomenout vánoční tradice a strávit hezké chvíle s rodinou či přáteli,“ uvedla Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, příspěvkové organizace.

Za jarmarkem na hrad

V sobotu 3. prosince ožije i hrad Malenovice. Již tradičně se zde uskuteční vánoční jarmark.

V hradu i v předhradí bude od 10 do 16 hodin velké množství prodejců s malými a milými drobnostmi či občerstvením.

Více informací na webu muzea, galerie, knihovny a www.14-15.cz.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sabina Laurinová je osobnost s nohama na zemi, říká moderátor

Zboril Laurinova perexModerátor Jiří Zbořil pořádá komponovaný zábavný pořad s herečkou Sabinou Laurinovou. „Je plný humoru, dobré nálady a hezkých písniček z muzikálů, ve kterých jsme společně nebo každý zvlášť vystupovali. Zavzpom...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak se prezentovaly mocenské špičky pozdního středověku?

str 200Středověk nebyl jen temným, brutálním obdobím, ale vyznačoval se také vnějším leskem, samozřejmě sešněrovaným do závazné mocenské sebeprezentace. Kniha Slavnosti, ceremonie a rituály v pozdním středověku přináší sedm rozsáhlých statí, me...

Z archivu...


Literatura

Vánoce se blíží a s nimi přicházejí vánoční příběhy

krtek a vanoce albatrosJe sice teprve říjen, ale podle obchodníků už se blíží čas vánoční a je třeba vytáhnout vánoční sortiment. V některých supermarketech se už objevily adventní čokoládové kalendáře, vedle nich se kupí čokoládové figurky a vrství ván...

Divadlo

Manželské vraždění jako dárek k výročí

manzelske vrazdeni perexNelekejte se, krev v tomto článku nepoteče. Řeč je o divadelní hře Manželské vraždění francouzského dramatika Erika-Emmanuela Schmitta, kterou si přidalo do repertoáru Městské divadlo Z...

Film

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Princezna rebelka perexMalá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před...